Ciąża

Rak piersi współistniejący z ciążą

22/12/2022
Czy wiesz, że rak piersi jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów kobiet ciężarnych? Częstość występowania szacuje się na 1:3000 ciąż. Czy rak piersi występujący w czasie ciąży rokuje gorzej?

Czy zioła są bezpieczne w ciąży?

19/10/2022
Zioła mogą być przydatne w łagodzeniu wielu dolegliwości u kobiet w ciąży. Dzięki swoim właściwościom sprzyjają zdrowiu oraz wspomagają leczenie. Czy są bezpieczne w ciąży? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które zioła można stosować w ciąży.

Szczepenie przeciw grypie w ciąży - czy to bezpiczene?

20/03/2021
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Stan matki bezpośrednio przekłada się na płód, tym samym dbałość o zdrowie w tym czasie jest szczególne ważne. Jedną z chorób sezonowych występującą w Polsce jest grypa, której powikłania mogą być bardzo poważne. W artykule przedstawimy najnowsze stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące szczepień przeciwko grypie u ciężarnych.

Nowoczesne metody antykoncepcji i ich skuteczność

16/01/2021
Na przestrzeni ostatnich lat na świecie obserwuje się przełamywanie kolejnych tematów tabu. Co raz pewniej mówi się o sprawach związanych z płciowością czy seksualnością człowieka. Również medycyna nie stoi w miejscu, w związku z czym w ostatnich latach pojawiły się na rynku nowe metody antykoncepcyjne, wykazujące się wysoką skutecznością.

Dializoterapia a ciąża

07/11/2020
Stopień upośledzenia funkcji nerek to główny czynnik determinujący i wpływający negatywnie na przebieg ciąży. Jak wygląda przebieg ciąży u kobiet z przewlekłą chorobą nerek? Czy wiesz, że dializoterapia jest podstawową metodą, której poddawanych jest 77% spośród blisko 1,5 mln pacjentów leczonych aktualnie na świecie terapią nerkozastępczą?

Kiedy i jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

20/06/2020
Każda przyszła mama wyczekuje pierwszych ruchów dziecka. Spodziewamy się, że to będzie silne kopnięcie. Czy jest tak w rzeczywistości? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy i jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka.

Padaczka a ciąża - zalecenia dla kobiet w okresie rozrodczym

10/01/2020
Szacuje się, że około 1/3 kobiet chorujących na padaczkę jest w wieku rozrodczym. Warto podkreślić, że padaczka nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Choroba ta nie wyklucza także porodu siłami natury, znieczulenia zewnątrzoponowego porodu oraz karmienia piersią.

Wyprawka do szpitala, czyli co zabrać do szpitala do porodu?

02/06/2019
Wyprawka do szpitala jest ważnym elementem, który należy przygotować już parę tygodni przed planowanym terminem porodu aby w razie potrzeby być przygotowanym. Zaoszczędzi to stresu i doda poczucia kontroli. Wyposażenie wyprawki zależy od pory roku oraz wyposażenia szpitala.

Antykoncepcja podczas karmienia piersią.

30/05/2019
Karmienie piersią a antykoncepcja to cały czas gorący temat wśród kobiet, które po ciąży chcą zabezpieczyć się przed kolejną ciążą. Po porodzie antykoncepcja powinna być dobrana tak, aby nie szkodzić dziecku oraz nie wpływać na jakość pokarmu i laktację kobiety karmiącej. Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji w trakcie karmienia piersią? Jaką metodę najlepiej wybrać dla siebie?

Jak zniwelować rozstępy po ciąży?

27/03/2019
Rozstępy po ciąży to problem wielu kobiet, które nie mogą się pozbyć nieestetycznego problemu. Wiele młodych mam zastanawia się, jak pozbyć się rozstępów po ciąży? Co zrobić i jakie zabiegi można zastosować, by skóra odzyskała dawny wygląd?

Jakie zagrożenia niesie za sobą ciąża mnoga?

19/02/2019
Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście i podwójny kłopot. Niespodziewana powoduje zamieszanie w rodzinie. Wiąże się też z nowymi obawami i trudnościami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym jakie zagrożenia niesie ze sobą ciąża mnoga.

Samoistne poronienia - co jest ich przyczyną?

21/12/2018
Poronienie samoistne to przedwczesne zakończenie ciąży, które następuje wskutek przyczyn naturalnych, które  najczęściej występuje w I trymestrze ciąży, przed 20 tygodniem. Do największej liczby poronień dochodzi przed zagnieżdżeniem zarodka (około 50% przypadków) i tuż po implantacji (do 25%). Kłopoty z donoszeniem ciąży i ryzyko poronienia dotyczą co szóstej kobiety. Jak objawia się poronienie samoistne i czy możliwe jest jego leczenie?

Cukrzyca w ciąży

23/11/2018
Cukrzyca ciążowa jest bardzo specyficzną chorobą, gdyż zdarza się wyłącznie u kobiet oczekujących dziecka. Choć występuje rzadko, bo u około 3-4% przyszłych mam, a także ma charakter przejściowy, jej diagnostyka jest bardzo ważna, gdyż nieleczona może mieć bardzo negatywny wpływ na matkę i rozwijające się dziecko. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o cukrzycy ciążowej.

Leczenie zakrzepicy żylnej u kobiet w ciąży

27/10/2018
Zakrzepica, czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa występuje u wielu kobiet. W Polsce zakrzepicę diagnozuje się rocznie u 150 tysięcy pacjentów. Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian predysponujących do rozwoju zakrzepicy żylnej. Pomimo tego, że choroba ta przebiega często bezobjawowo, jest ona bardzo groźna.

Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa u kobiet ciężarnych

24/10/2018
Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa to niezdolność szyjki macicy do utrzymania ciąży do wyznaczonego terminu porodu spowodowana zaburzeniami jej funkcji. O niewydolności szyjki mówimy, kiedy w trakcie ciąży rozwiera się ona zbyt szybko i macica nie jest w stanie samodzielnie utrzymać ciąży. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowośći oraz podjęcie odpowiedniego leczenia daje to duże szanse na pomyślny poród o czasie.  W jaki sposób dbać o siebie, by donosić ciążę?