Ciąża

Kiedy i jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Publikacja: 20 czerwiec 2020 Ostatnia aktualizacja: 09 lipiec 2020
Wizja rodzicielska dla każdej mamy staje się bardziej realna w momencie pojawienia się pierwszych ruchów dziecka. Każde dziecko rośnie i rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy pojawiją się pierwsze ruchy. Tym bardziej, że są one na początku mało wyczuwalne i bardzo subtelne. Daleko tym ruchom jest do kopnięć czy uderzeń. Porównać je można bardziej do uczucia bulgotania, przelewania czy "bąbelków". Pojawiają się one dopiero ok. 16-20 tygodnia ciąży. Jeżeli jest to pierwsza ciąża, to mogą pojawić się jeszcze później. Większość kobiet wyczuwa je ok. 20. tygodnia ciąży. Zupełnie naturalne jest też to, że jedna mama może zauważyć już te ruchy w 16. tygodniu, a inna w 18. Kobiety szczuplejsze zazwyczaj też odczuwają wcześniej i wyraźniejsze ruchy dziecka, jak i te, które są już kolejny raz w ciąży i wiedzą czego się spodziewać. Zależy to również od takich czynników jak:
  • ułożenie dziecka,
  • masa ciała kobiety,
  • objętości płynu owodniowego,
  • ułożenia łożyska,
  • wrażliwości zakończeń nerwowych.

Kiedy dziecko zaczyna się poruszać?

Dziecko zaczyna się poruszać na wiele tygodniu przed tym, jak mama będzie mogła to zaobserwować. Niewielkie ruchy w postaci dragań czy pochyleń wykonuje już w 8. tygodniu. Pierwsza czkawka może się pojawić po 9. tygodniach, natomiast od 10. tygodnia dziecko podnosi ręce, dotyka twarzy, otwiera buzię i porusza głową. W kolejnym tygodniu może już połykać płyn owodniowy i ssać, w 12. rozciągać się i ziewać, a po 13. potrafi krótko drzemać. W okolicach 14. tygodnia najprawdopodobniej mama nadal nie będzie mogła poczuć ruchów dziecka, jednak dziecko będzie potrafiło już reagować na jej ruchy. W momencie delikatnego szturchnięcia może się wykonać obrót. Od 15. tygodnia koordynacja ruchowa dziecka staje się bardziej stabilna, wynikiem czego jest np. umiejętność ssania kciuka. Po 16. tygodniu intensywność ruchów dziecka zwiększa się aż do 32. tygodnia, kiedy ruchliwość dziecka się zmniejsza, ale jest bardziej widoczna i wyczuwalna. Potem te ruchy zwiększają się od 37. tygodnia, kiedy to zazwyczaj dziecko wykazuje stał rytm dobowej aktywności. Pod koniec ciąży aktywność dziecka ponownie ulega zmianie, gdyż jest mu coraz ciaśniej w brzuchu mamy.

Kiedy ruchy dziecka mogą niepokoić?

Każde dziecko wykazuje inną aktywność, jednak po pewnym czasie można w jego ruchach zauważyć pewne codzienne schematy. Łatwo wtedy przewidzieć, kiedy zajdzie zmiana w ruchach dziecka. Są również pewne sytuacje, kiedy należy reagować i skontaktować się z lekarzem. Należy tak postąpić w przypadku gdy:
  • aktywność dziecka uległa osłabieniu i zmniejszeniu,
  • dziecko było zwykle spokojne, a nagle jego ruchy stały się chaotyczne i szybkie,
  • do 21. tygodnia kobieta nie poczuła ruchu dziecka lub przestała odczuwać je,
  • kobieta odczuwa mniej niż 10 ruchów na 12 godzin.
Źródło:
Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia

Ostatnie publikacje