
Które soczewki kontaktowe są najlepsze dla twoich oczu? Porównanie rodzajów soczewek i ich właściwości
12/05/2023
Soczewki kontaktowe nie są pojęciem jednolitym - na rynku można znaleźć wiele produktów o zupełnie innych właściwościach. Jakie są rodzaje soczewek i jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Rak skóry - jak zadbać o profilaktykę?
30/03/2023
Choć oficjalnie odnotowanych na raka skóry mamy ponad 14 tysięcy przypadków rocznie w Polsce, to szacuje się, że w rzeczywistości może być ich aż 40-50 tysięcy. Jaką profilaktykę warto wprowadzić, by zadbać o swoje zdrowie, a także szybko wykryć niepokojące zmiany?

Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny, objawy, rozpoznanie oraz leczenie
12/01/2023
Czy wiesz, że zapalenia wyrostka robaczkowego to jedna z najczęstszych przyczyn zabiegów operacyjnych jamy brzusznej? Statystyki wskazują, że w ciągu całego życia przydarza się ono 8,6% mężczyzn i 6,7% kobiet.

Atopowe zapalenie skóry - to warto wiedzieć!
27/03/2023
Uporczywy świąd, zaczerwienienie, nadżerki, suchość i łuszczenie się skóry to kilka z wielu objawów przewlekłej choroby AZS. Schorzenie ma zaostrzenia i reemisje, kiedy chory czuje się gorzej, po czym następuje poprawa. Najczęściej chorują dzieci, bo aż 10-20 %, ale problem dotyczy w dużej mierze również dorosłych 1,6-10%. Skąd się bierze AZS i jak sobie z nim radzić?

Jakie leki na rwę kulszową? Przyczyny i objawy choroby
13/03/2023
Silny ból w okolicy lędźwiowej, uniemożliwiający chodzenie i normalne funkcjonowanie to tylko niektóre z objawów rwy kulszowej. Jakie są jej najczęstsze przyczyny i czy można łagodzić ból kręgosłupa domowymi sposobami i wykorzystując dostępne bez recepty tabletki na nerwobóle.

Hemofilia - rzadka, ale poważna choroba krwi
05/03/2021
Hemofilia to choroba stosunkowo rzadka, jednak nieświadomość o niej może mieć tragiczne konsekwencje. Hemofilicy, mimo że wbrew powszechnym informacjom nie krwawią szybciej, krwawią jednak dłużej, co w przypadku nawet niewielkich urazów może powodować znaczna utratę krwi i poważne powikłania.

Szczepienia COVID-19 – informator
09/01/2021
Mija rok, od kiedy cały świat dotknęła pandemia. Przeprowadzone badania naukowe pozwoliły na wytworzenie szczepionki, której przyjęcie – według naukowców - powinno być kluczowym elementem walki z koronawirusem SARS-CoV-2 . Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Tężyczka - nieznana choroba XXI wieku
30/12/2020
Życie w ciągłym biegu, napięcie i przewlekły stres są źródłem wielu problemów zdrowotnych. Rozwój badań laboratoryjnych, obrazowych i klinicznych sprzyja wyróżnianiu nowych jednostek chorobowych. Jedną z takich jest tężyczka, która występuje dość rzadko w postaci jawnej, jednak jak się okazuje, jest co raz częstsza w postaci utajonej i trudna do zdiagnozowania.

Przepracowanie
31/10/2020
Wiele osób w Polsce nadmiernie się przepracowuje. Przez nadmierne zaangażowanie i przenoszenie pracy do domu, nadgodziny lub niesprzyjające warunki pracy, pracownicy narażeni są na chroniczny stres, który prowadzi do przepracowania, a w efekcie do wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać objawy i co można zrobić aby zadbać o swój stan zdrowia?

Czym jest kardiowerter-defibrylator i jak działa?
24/10/2020
Kardiowerter-defibrylator to urządzenie mające zdolność wykrywania groźnych zaburzeń rytmu serca. Potrafi za pomocą impulsu elektrycznego przerwać arytmie. Czym tak naprawdę jest i jak działa? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Mikroudar – przyczyny, objawy, leczenie
29/08/2020
Czy wiesz, że mikroudar dotyka coraz młodszych? Jakie są przyczyny i objawy mikroudaru? Jak odróżnić mikroudar od innych udarów?

Artromot K1 - nowoczesne rozwiązania w rehabilitacji kolana i biodra
04/07/2020
Artromot to szyna ruchowa, którą stosuję się w celu mobilizacji stawu kolanowego oraz biodrowego. Jakie są zalety terapii szyną Artromot K1? Kiedy warto wykorzystać artromot w rehabilitacji?

Nietrzymanie moczu u kobiet – problem społeczny, medyczny i naukowy
02/05/2020
Czy wiesz, że nietrzymanie moczu postrzegane jest jako jeden z ważniejszych, ogólnoświatowych problemów zdrowotnych XXI wieku? Nietrzymanie moczu to nie tylko problem małych dzieci i panów z przerostem prostaty. Pierwsze objawy problemów z nietrzymaniem moczu mogą wystąpić już u młodych kobiet, u których przeważa wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Zakrzepica żył głębokich
26/03/2020
Zakrzepica żył głębokich w 50% przypadków przebiega bezobjawowo i może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku sekund, dlatego lekarze nazywają ją „cichym zabójcą”. Najgroźniejszym jej powikłaniem jest zator tętnicy płucnej. W Polsce liczba zgonów, spowodowanych żylną chorobą zakrzepowo-zatorową wynosi 35-40 tys!

Piłka zamiast krzesła
28/02/2020
Powszechnie wiadomo, że pozycja siedząca ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz kręgosłup oraz układ krwionośny, mięśnie i zakres ruchu. Dlatego obecnie coraz więcej firm decyduje się na zakup specjalnych piłek do siedzenia przy biurku oraz są one polecane osobom, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej w domu. Jak takie piłki wpływają na nasz organizm i czy na pewno są zdrowe?