Medycyna ogólna

Podrażnione gardło – sprawdź jak sobie z nim poradzić!

23/11/2023
Podrażnienia gardła to problem, który może dotknąć każdego – nie tylko osoby pracujące głosem. Okres jesienno – zimowy to czas, w którym dolegliwości ze strony gardła pojawiają się szczególnie często. Co zastosować na podrażnione gardło, by szybko pozbyć się problemu?

Co skutecznie zwalcza kaszel suchy i mokry?

20/11/2023
Właśnie rozpoczął się rok szkolny i przedszkolny, a wraz z nim do domów zawitały przeziębienia. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów chorób jesiennych jest kaszel. Raz jest on mokry i odrywający się, a innym razem mamy do czynienia z kaszlem suchym i męczącym. Każdy z nich ma inne przyczyny i powinien być leczony w nieco inny sposób. Podpowiadamy jakie leki wybierać, aby skutecznie pozbyć się zarówno kaszlu suchego jak i mokrego.

Objawy odstawienia po benzodiazepinach – co robić? Jak długo się utrzymują?

15/11/2023
Benzodiazepiny to leki o dość szerokim spektrum działania, obejmującym efekt przeciwlękowy, uspokajający, nasenny oraz przeciwdrgawkowy. Przepisywane są pacjentom mającym problemy z bezsennością, chorującym na depresję, zaburzenia lękowe i doświadczającym innych dolegliwości natury psychicznej. Mimo, iż leki te mają dość wysoki profil bezpieczeństwa, to ich nadużywanie lub uzależnienie od benzodiazepin nie jest wykluczone...

Szybki powrót na pełne obroty: jak wzmocnić organizm po chorobie?

24/08/2023
Bez względu na to, czy przebyliśmy drobną infekcję czy poważniejsze schorzenie, nasz organizm potrzebuje czasu, aby wrócić do pełnej sprawności. Istnieją sposoby, które mogą pomóc przyspieszyć ten proces i wzmocnić organizm po przebytej chorobie. W tym artykule omówimy, jakie kroki można podjąć, aby skutecznie i szybko się zregenerować.

Jak radzić sobie z bólem brzucha, zanim udasz się do lekarza?

03/07/2023
Ból brzucha to nieprzyjemna i bardzo uciążliwa dolegliwość, która może dotyczyć osób w różnym wieku. Przyczyny bólu brzucha mogą być różnorodne, w tym mogą zależeć od diety i stylu życia bądź wiązać się z groźnymi schorzeniami albo stanami wymagającymi pilnej opieki lekarskiej.

Rak skóry - jak zadbać o profilaktykę?

30/03/2023
Choć oficjalnie odnotowanych na raka skóry mamy ponad 14 tysięcy przypadków rocznie w Polsce, to szacuje się, że w rzeczywistości może być ich aż 40-50 tysięcy. Jaką profilaktykę warto wprowadzić, by zadbać o swoje zdrowie, a także szybko wykryć niepokojące zmiany?

Atopowe zapalenie skóry - to warto wiedzieć!

27/03/2023
Uporczywy świąd, zaczerwienienie, nadżerki, suchość i łuszczenie się skóry to kilka z wielu objawów przewlekłej choroby AZS. Schorzenie ma zaostrzenia i reemisje, kiedy chory czuje się gorzej, po czym następuje poprawa. Najczęściej chorują dzieci, bo aż 10-20 %, ale problem dotyczy w dużej mierze również dorosłych 1,6-10%. Skąd się bierze AZS i jak sobie z nim radzić?

Jakie leki na rwę kulszową? Przyczyny i objawy choroby

13/03/2023
Silny ból w okolicy lędźwiowej, uniemożliwiający chodzenie i normalne funkcjonowanie to tylko niektóre z objawów rwy kulszowej. Jakie są jej najczęstsze przyczyny i czy można łagodzić ból kręgosłupa domowymi sposobami i wykorzystując dostępne bez recepty tabletki na nerwobóle.

Hemofilia - rzadka, ale poważna choroba krwi

05/03/2021
Hemofilia to choroba stosunkowo rzadka, jednak nieświadomość o niej może mieć tragiczne konsekwencje. Hemofilicy, mimo że wbrew powszechnym informacjom nie krwawią szybciej, krwawią jednak dłużej, co w przypadku nawet niewielkich urazów może powodować znaczna utratę krwi i poważne powikłania.

Szczepienia COVID-19 – informator

09/01/2021
Mija rok, od kiedy cały świat dotknęła pandemia. Przeprowadzone badania naukowe pozwoliły na wytworzenie szczepionki, której przyjęcie – według naukowców - powinno być kluczowym elementem walki z koronawirusem SARS-CoV-2 . Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Tężyczka - nieznana choroba XXI wieku

30/12/2020
Życie w ciągłym biegu, napięcie i przewlekły stres są źródłem wielu problemów zdrowotnych. Rozwój badań laboratoryjnych, obrazowych i klinicznych sprzyja wyróżnianiu nowych jednostek chorobowych. Jedną z takich jest tężyczka, która występuje dość rzadko w postaci jawnej, jednak jak się okazuje, jest co raz częstsza w postaci utajonej i trudna do zdiagnozowania.

Przepracowanie

31/10/2020
Wiele osób w Polsce nadmiernie się przepracowuje. Przez nadmierne zaangażowanie i przenoszenie pracy do domu, nadgodziny lub niesprzyjające warunki pracy, pracownicy narażeni są na chroniczny stres, który prowadzi do przepracowania, a w efekcie do wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać objawy i co można zrobić aby zadbać o swój stan zdrowia?