Medycyna ogólna

Hemofilia - rzadka, ale poważna choroba krwi

05/03/2021
Hemofilia to choroba stosunkowo rzadka, jednak nieświadomość o niej może mieć tragiczne konsekwencje. Hemofilicy, mimo że wbrew powszechnym informacjom nie krwawią szybciej, krwawią jednak dłużej, co w przypadku nawet niewielkich urazów może powodować znaczna utratę krwi i poważne powikłania.

Szczepienia COVID-19 – informator

09/01/2021
Mija rok, od kiedy cały świat dotknęła pandemia. Przeprowadzone badania naukowe pozwoliły na wytworzenie szczepionki, której przyjęcie – według naukowców - powinno być kluczowym elementem walki z koronawirusem SARS-CoV-2 . Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Tężyczka - nieznana choroba XXI wieku

30/12/2020
Życie w ciągłym biegu, napięcie i przewlekły stres są źródłem wielu problemów zdrowotnych. Rozwój badań laboratoryjnych, obrazowych i klinicznych sprzyja wyróżnianiu nowych jednostek chorobowych. Jedną z takich jest tężyczka, która występuje dość rzadko w postaci jawnej, jednak jak się okazuje, jest co raz częstsza w postaci utajonej i trudna do zdiagnozowania.

Przepracowanie

31/10/2020
Wiele osób w Polsce nadmiernie się przepracowuje. Przez nadmierne zaangażowanie i przenoszenie pracy do domu, nadgodziny lub niesprzyjające warunki pracy, pracownicy narażeni są na chroniczny stres, który prowadzi do przepracowania, a w efekcie do wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać objawy i co można zrobić aby zadbać o swój stan zdrowia?

Czym jest kardiowerter-defibrylator i jak działa?

24/10/2020
Kardiowerter-defibrylator to urządzenie mające zdolność wykrywania groźnych zaburzeń rytmu serca. Potrafi za pomocą impulsu elektrycznego przerwać arytmie. Czym tak naprawdę jest i jak działa? Zapraszam do przeczytania artykułu.  

Nietrzymanie moczu u kobiet – problem społeczny, medyczny i naukowy

02/05/2020
Czy wiesz, że nietrzymanie moczu postrzegane jest jako jeden z ważniejszych, ogólnoświatowych problemów zdrowotnych XXI wieku? Nietrzymanie moczu to nie tylko problem małych dzieci i panów z przerostem prostaty. Pierwsze objawy problemów z nietrzymaniem moczu mogą wystąpić już u młodych kobiet, u których przeważa wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Zakrzepica żył głębokich

26/03/2020
Zakrzepica żył głębokich w 50% przypadków przebiega bezobjawowo i może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku sekund, dlatego lekarze nazywają ją „cichym zabójcą”. Najgroźniejszym jej powikłaniem jest zator tętnicy płucnej. W Polsce liczba zgonów, spowodowanych żylną chorobą zakrzepowo-zatorową wynosi 35-40 tys!

Piłka zamiast krzesła

28/02/2020
Powszechnie wiadomo, że pozycja siedząca ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz kręgosłup oraz układ krwionośny, mięśnie i zakres ruchu. Dlatego obecnie coraz więcej firm decyduje się na zakup specjalnych piłek do siedzenia przy biurku oraz są one polecane osobom, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej w domu. Jak takie piłki wpływają na nasz organizm i czy na pewno są zdrowe?

Wpływ olejków eterycznych na organizm

01/02/2020
Olejki eteryczne wykorzystywane są w aromaterapii. Mogą być wprowadzane przez skórę, błony śluzowe lub drogami oddechowymi. Jaki mają wpływ na organizm? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o olejkach eterycznych.

Choroba Scheuermanna - objawy i leczenie

11/01/2020
Choroba Scheuermanna jest to choroba kręgosłupa, polegająca na wycięciu szkieletu osiowego w odcinku piersiowym ku tyłowi. Schorzenie diagnozuje się u dzieci, które są przed lub po okresie dojrzewania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o objawach i leczeniu choroby Scheuermanna.

Terapia MBST - Leczenie rezonansem magnetycznym bólu i zwyrodnień stawów

06/12/2019
To innowacyjna metoda leczenia dolegliwości związanych ze stawami, którą od lat stosuje się w Niemczech. Sama zasada działania terapii MBST® jest więc taka, jak w diagnostyce obrazowej metodą rezonansu magnetycznego, natomiast efekt leczniczy uzyskiwany jest dzięki odpowiedniej długości fal.
laskovski.pl