Medycyna ogólna

Starzenie, niedoskonałości skóry - jest na to sposób!

24/09/2008
Starzenie się skóry jest złożonym procesem biologicznym, obejmującym starzenie chronologiczne (uwarunkowane genetycznie) oraz uszkodzenia skóry wywołane promieniami ultrafioletowymi. Istnieje jednak wiele sposobów na poprawienie niedoskonałości skóry...

Grzybobranie a ryzyko zatrucia

19/08/2008
Już niebawem rozpocznie się sezon grzybowy. Co roku znane są przypadki kilku poważnych zatruć, dlatego apelujemy o rozwagę i wyobraźnię podczas grzybobrania.

Przełom w walce z rakiem szyjki macicy!

11/08/2008
Codziennie 5 Polek umiera na raka szyjki macicy! Ponad 50% Polek ulegnie zakażeniu wirusem HPV! Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania, nowotworem u kobiet do 45 roku życia! Czy możemy to zmienić?

Pasożyty nadal groźne

24/07/2008
Pasożytnictwo jest międzygatunkowym związkiem antagonistycznym, w którym osobniki populacji jednego gatunku (pasożyt) wykorzystują osobniki innego gatunku (żywiciel) jako źródło pokarmu i często jako środowisko życia, wyrządzając żywicielowi szkody. Od drapiestwa pasożytnictwo różni się trwałością związku, stosunkiem wielkości pasożyta do żywiciela i stąd zwykle brakiem bezpośredniego zagrożenia życia żywiciela.

Czy alkoholizm to choroba?

18/07/2008
Każdego roku alkohol jest przyczyną śmierci 115 tysięcy Europejczyków, a szkody związane ze spożywaniem alkoholu (choroby, wypadki, przestępstwa) kosztują państwa europejskie około 125 miliardów euro rocznie! Ale czy na pewno alkoholizm jest chorobą? Odpowiedzi na to pytanie udzielił prawie 40 lat temu amerykański fizlolog E. M. Jellinek.

Współpracujemy z WOW NFZ

18/07/2008
Z przyjemnością informujemy, że 10 lipca nawiązaliśmy współpracę z Wielkopolskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. To już drugi oddział, który z myślą o swoich pacjentach uruchomił całodobową infolinię.

Zielona herbata zamiast kawy?

17/07/2008
Pierwsza wzmianka o zielonej herbacie pochodzi sprzed około 4700 lat. Dawniej zielona herbata była przede wszystkim lekarstwem. Dopiero pod wpływem Japończyków i Anglików stała się codziennym napojem. Obecnie powinna być odkryta na nowo jako lek.

Co warto wiedzieć o akupunkturze?

15/07/2008
W dzisiejszych czasach akupunktura budzi wiele emocji, wątpliwości. W wielu krajach uznawana jest  jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, chociaż zdania na temat jej skuteczności są podzielone. Jak jest naprawdę? Jakie są wskazania do stosowania akupunktury? Na czym polega sam zabieg?

Leczenie Uzdrowiskowe

10/07/2008
Chciałbyś skorzystać z leczenia uzdrowiskowego? Masz pytania, wątpliwości dotyczące kosztów, wyboru miejsca, czasu oczekiwania na leczenie? Jeśli tak, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje na ten temat publikowane przez NFZ.

Pacjencie - poznaj swoje prawa!

08/07/2008
Czy wiesz w jakiej sytuacji masz prawo wezwać pogotowie? A może zastanawiasz się czy lekarz ma obowiązek udostępnić Ci dokumentacje medyczną? Twoje prawa zostały ujęte w Karcie Praw Pacjenta. Poznaj je już dziś!

Wygraj walkę z pomarańczową skórką!

08/07/2008
Lubisz długie kąpiele w gorącej wodzie? Stosujesz diety i wciąż narzekasz na efekt jo-jo? Przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne? Jeżeli tak, jest duże prawdopodobieństwo, że należysz do 80% kobiet szukających sposobu na  pomarańczową skórkę!<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:none; mso-layout-grid-align:none; punctuation-wrap:simple; text-autospace:none; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-font-kerning:14.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --><!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Cud - miód !

04/07/2008
Nie od dziś wiadomo, że miód jest naturalnym lekarstwem na różne schorzenia. Już w starożytności zalecany był przez medyków na szerokie spektrum dolegliwości, o czym świadczą zapiski w pismach z tamtejszej epoki. Ceniony głównie za działanie przeciwzapalne, antybiotyczne i wzmacniające odporność zyskał wielu zwolenników, również wśród lekarzy. Medycyna ludowa zaleca miód na kaszel, katar, ból gardła i gorączkę.

Taniec jako terapia?

02/07/2008
Taniec to jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych form aktywności człowieka. Znany we wszystkich kulturach i społecznościach świata, towarzyszył ludzkości od początku jej istnienia. Niezależnie od tego, czy był on związany z rozrywką, zabawą, obrzędem czy magią, zawsze stanowił specyficzny rodzaj aktywności ruchowej i komunikacji interpersonalnej zarazem.

Pacjenci i lekarze - czy potrafią ze sobą rozmawiać?

02/07/2008
Relacja lekarz-pacjent stanowi przedmiot zainteresowania różnych dyscyplin naukowych, w tym klinicznej psychologii zdrowia (dawniej zwanej psychologią medyczną). Z socjologicznego punktu widzenia zależność ta traktowana jest jak instytucja społeczna i podlega określonym normom. Z psychologicznego punktu widzenia w kontakcie pomiędzy dwoma osobami (w tej sytuacji między lekarzem a pacjentem) najważniejsze są wzajemne oczekiwania, potrzeby, intencje. Rozmaite aspekty komunikacji interpersonalnej wpływają bowiem na konsekwencje i efekt spotkania.

Witamy w nowym serwisie medycznym!

02/07/2008
Z przyjemnością oddajemy Państwu do użytku nową odsłonę naszego serwisu internetowego!Wraz z dynamicznym rozwojem firmy oraz dużym zainteresowaniem stroną www.tel-med.pl postanowiliśmy rozbudować oraz zwiększyć funkcjonalność i przejrzystość dotychczasowej strony. Mamy nadzieję, że ulepszona struktura pozwoli na szybsze odnalezienie poszukiwanych informacji a nowa szata graficzna zwiększy przejrzystość serwisu.