Medycyna ogólna

Rak skóry - jak zadbać o profilaktykę?

Publikacja: 30 marzec 2023
Choć oficjalnie odnotowanych na raka skóry mamy ponad 14 tysięcy przypadków rocznie w Polsce, to szacuje się, że w rzeczywistości może być ich aż 40-50 tysięcy. Jaką profilaktykę warto wprowadzić, by zadbać o swoje zdrowie, a także szybko wykryć niepokojące zmiany?
Profilaktyka to podstawa dla zachowania zdrowia i szybkiego wykrycia ewentualnych jednostek chorobowych. Aktualnie o profilaktyce skóry mówi się coraz więcej, a świadomość społeczna dotycząca systematycznego kontrolowania znamion rośnie z roku na rok. Dowiedz się więcej już teraz o tym, jak dbać o skórę, by uchronić się przed rakiem skóry, na co zwracać uwagę przy regularnym samobadaniu skóry, a także, na jakie badanie skóry zapisać się profilaktycznie raz do roku.

Jak dbać o skórę?

Choć przyjęło się, że muśnięta słońcem skóra to oznaka zdrowia to... Okazuje się, że wcale tak nie jest. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest głównym czynnikiem ryzyka prowadzącym do raka skóry. Dlatego zacznij w ochronie przed rakiem skóry przestrzegać najważniejszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia:
  • nie wystawiaj się na promieniowanie słoneczne, w dni, kiedy jest ono bardzo intensywne zwłaszcza od godziny 10 do 14:00,
  • zrezygnuj z korzystania z solarium - dostępne tam łóżka opalające nawet dwukrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry u osób przed 35 rokiem życia. Emitują one promieniowanie kilkunastokrotnie większe niż to naturalnie występujące o 12:00 w letni i słoneczny dzień,
  • stosuj filtry słoneczne UV 50+ i pamiętaj o ponownym ich nakładaniu co 2 godziny, w tym pomocne mogą się okazać specjalnie mgiełki z filtrem lub sztyfty,
  • noś ubrania zakrywające głowę, kark i ramiona, a także nosić okulary z filtrami UV,
  • nie dopuszczaj do sytuacji poparzenia słonecznego, zwłaszcza u dzieci poniżej 15 roku życia.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Prócz stosowania się do zaleceń WHO warto także w ramach profilaktyki regularnie przyglądać się skórze i zmianom na niej obecnym przynajmniej raz w miesiącu. Szczególną uwagę zwróć na zmiany, które się zmieniają (np. wielkość, kształt, czy zabarwienie), różnią się od pozostałych zmian na Twojej skórze, zmiany, które bolą, są wyczuwalne, swędzą czy pieką, a także zmiany pojawiające się w wieku dorosłym - różowe plamki, grudki i guzki.

Samobadanie - obserwowanie znamion metodą ABCDE

W regularnej obserwacji znamion pomoże Ci zastosowanie metody ABCDE, w której każde znamię przeanalizujesz biorąc kolejno pod uwagę:
  • asymetrię (asymetry) - sytuacja, w której zmiana staje się nagle niesymetryczna,
  • brzegi (border) -granice znamienia są nieregularne i postrzępione
  • kolor (colour) - zmienia się kolor całego znamienia lub jego fragmentu,
  • średnicę (diameter) - znamię na więcej niż 5 mm,
  • ewolucję (evolving over time) - od ostatniego samobadania znamię się zmieniło.
Chociaż samobadanie jest pomocne, to nie sprawdzi się ono przy wykryciu zaawansowanych czerniaków, a także czerniaków guzkowych czy bezbarwnikowych. Dlatego konieczne jest...

Badanie u dermatologa

Raz do roku każdy z nas powinien udać się profilaktycznie do dermatologa na dermatoskopie, czyli badanie skóry z użyciem specjalnego narzędzia - dermatoskopu. Dermatoskopia to badanie, które jest szybkie i bezbolesne, a do tego umożliwia dokładną diagnostykę chorób takich jak rak skóry, a także wczesne ich wykrycie i wdrożenie leczenia.

Ostatnie publikacje