Medycyna ogólna

Sposoby na ból zęba - radzi dentysta z Chorzowa

Publikacja: 21 grudzień 2023
Dbaj o swoje zęby - to pomoże Ci uchronić się od nieprzyjemnych sytuacji związanych z problemami dentystycznymi. Koniecznie zatem odwiedzaj regularnie dentystę. Jak poradzić sobie z bólem zęba, kiedy jednak się on pojawi? Przeczytaj nasze porady na temat domowych sposobów.

Odwiedź lekarza

Najlepszym sposobem na bolący ząb jest zawsze wizyta w gabinecie dentystycznym, aby specjalista mógł ocenić co jest przyczyną odczuwanego dyskomfortu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Dentysta zadba o stan Twojego uzębienia m.in. poprzez plombowanie.

Czasem potrzebne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub specjalnej tomografii komputerowej szczęki. Ze względu na obecne wtedy promieniowanie, należy przed badaniem poinformować lekarza, jeśli jesteś pacjentką w ciąży.

Istnieją gabinety, które udzielają świadczeń stomatologicznych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowia, dlatego jeśli boli Cię ząb w niedzielę i nie jesteś w stanie wytrzymać z nim do poniedziałku, możesz udać się do tego typu placówki. Warto także nadmienić, że gabinety dentystyczne wyglądają dzisiaj zupełnie inaczej niż 20 lat temu.

W dzisiejszych czasach raczej unika się zabiegów inwazyjnych, takich jak leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba, a jeśli już są konieczne, to zdecydowanie mniej straszne niż lata temu. Dzieje się tak m.in. poprzez odpowiednie znieczulenie miejscowe, które dostosowuje się do pacjenta oraz zabiegu.

Co robić, gdy boli ząb?

W czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty zajmującego się zdrowiem zębów i jamy ustnej warto samemu spróbować ulżyć sobie w bólu. W jaki sposób to zrobić? Istnieje co najmniej kilka sposobów, a pierwszym z nich jest zastosowanie dostępnych w każdej aptece środków przeciwbólowych, które kupisz bez recepty. Wśród nich są m.in. te zawierające ibuprofen, albo paracetamol. Co ważne, ten pierwszy działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie, natomiast drugi wyłącznie uśmierza ból. Warto również rozważyć zastosowanie specjalnej płukanki do radzenia sobie z problemami stomatologicznymi. Niektóre z nich działają odkażająco, co może pomóc, jeśli przyczyną bólu jest infekcja.

W przypadku innego źródła problemu również warto ją zastosować, aby zapobiec niebezpiecznemu zakażeniu bakteryjnemu. Należy jednak uważać podczas odkażania, ponieważ wraz ze złymi bakteriami pozbywamy się też tych dobrych, co wbrew pozorom może przyczyniać się do rozwoju infekcji, a także podrażnienia skóry czy wrażliwej błony śluzowej jamy ustnej. Zawsze, przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka warto zatem przeczytać dołączoną ulotkę, albo porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Domowe sposoby na ból zęba

Jeśli ból nie jest zbyt intensywny możesz rozważyć zastosowanie jednego z wielu domowych sposobów na bolący ząb. Goździki mają działanie odkażające, zatem trzymanie ich w ustach może wspomóc leczenie. Podobne działanie posiada również herbata - włóż zatem do ust mokrą torebkę. Odkażające właściwości posiada także sól, którą możesz rozpuścić w letniej wodzie i tak powstałym roztworem płukać jamę ustną. Jeśli masz w kuchni szałwię lekarską lub czystek, również można zastosować je w formie płukanki, gdyż zioła te znane są ze swoich odkażających właściwości oraz pozytywnego wpływu na błonę śluzową jamy ustnej, a także gardła.

Autor: Dentysta Chorzów
Artykuł Sponsorowany

Ostatnie publikacje