Medycyna ogólna

Co skutecznie zwalcza kaszel suchy i mokry?

Publikacja: 20 listopad 2023
Właśnie rozpoczął się rok szkolny i przedszkolny, a wraz z nim do domów zawitały przeziębienia. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów chorób jesiennych jest kaszel. Raz jest on mokry i odrywający się, a innym razem mamy do czynienia z kaszlem suchym i męczącym. Każdy z nich ma inne przyczyny i powinien być leczony w nieco inny sposób. Podpowiadamy jakie leki wybierać, aby skutecznie pozbyć się zarówno kaszlu suchego jak i mokrego.

Kaszel suchy vs. kaszel mokry - czym się różnią?

Kaszel suchy to objaw wielu schorzeń. Może towarzyszyć przeziębieniu, alergii a nawet być wynikiem palenia czy pracy w szkodliwych dla układu oddechowego warunkach. Kaszel suchy jest bardzo uciążliwy i irytujący. Często przeszkadza w nocy nie tylko osobie kaszlącej, ale także wszystkim domownikom. Dobre syropy i tabletki na suchy kaszel mają za zadanie wyciszenie odruchu kaszlu.

Kaszel mokry występuje wtedy, gdy w drogach oddechowych pojawia się nadmiar wydzieliny. Towarzyszy najczęściej zapaleniu dolnych dróg oddechowych. Jego leczenie polega przede wszystkim na rozrzedzeniu wydzieliny i pomocy w odkrztuszeniu jej.

Leki na kaszel suchy

Leki na kaszel suchy występują w wielu różnych formach i mają różny skład. Syropy i tabletki na suchy kaszel bardzo często zawierają kodeinę oraz dekstrometorfan, które wyciszają odruch kaszlu. W przypadku bardzo uciążliwego kaszlu dodatkowo warto skorzystać z inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, mentolu lub olejku eukaliptusowego. Inhalacje nawilżają górne drogi oddechowe, co zmniejsza kaszel. W przypadku suchego kaszlu wywoływanego schorzeniami gardła doskonale sprawdza się spray na ból gardła. Delikatna mgiełka z substancjami czynnymi osiada na powierzchni błon śluzowych i szybko zaczyna działać. Poza zmniejszeniem natężenia bólu nawilża gardło, dzięki czemu zmniejsza intensywność kaszlu.

Leki na kaszel mokry

Mechanizm leczenia kaszlu mokrego znacznie różni się od leczenia kaszlu suchego. Kaszel mokry wywoływany jest przez nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych. Gęsta wydzielina utrudnia oddychanie, na co organizm reaguje kaszlem, który ma na celu jej usunięcie. Skuteczny syrop wykrztuśny ma za zadanie rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszenie i wydalenie. Jedną z substancji czynnych występujących w tych lekach jest guaifenesin, który ułatwia odkrztuszanie. Dodatkiem do leków tradycyjnych mogą być również inhalacje ułatwiające oddychanie.

Każdy rodzaj kaszlu wymaga innego podejścia, jeśli chodzi o leczenie. Wybierając odpowiedni produkt, można szybko pozbyć się uciążliwego kaszlu i wrócić do normalnego funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, że jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne objawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Ostatnie publikacje