Medycyna ogólna

Ginekomastia - wstydliwy problem u mężczyzn

31/05/2019
Ginekomastia to schorzenie polegające na powiększeniu u mężczyzn jednego lub obu gruczołów sutkowych. Jest to dosyć powszechna dolegliwość. Szacuje się, że nawet połowa mężczyzn spotkała się z nią na którymś etapie swojego życia. Najczęściej jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi jednak może być też objawem poważniejszych chorób.

Zespół policystycznych jajników, a niepłodność

29/05/2019
Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne, które dotyka około 5-15% kobiet. Charakteryzuje się ono wzrostem produkcji hormonów męskich u kobiet, co negatywnie wpływa na prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego, a także nieprawidłowym działaniem jajników, zaburzeniami owulacji i w konsekwencji problemami z zajściem w ciążę. Od stopnia i rodzaju tych zaburzeń zależy sposób postępowania, leczenia oraz efekt w postaci poczęcia dziecka.

Kręgozmyk - przyczyny, stopnie zaawansowania, leczenie

25/05/2019
Kręgozmyk polega na przemiesczaniu się kręgów. Przesunięcie to może może nieść ze sobą bolesne konsekwencje, uciskać na nerwy lub uszkadzać struktury kostne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat  przyczyn, stopnia zaawansowania i leczenia kręgozmyku.

Ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego

17/03/2019
Ostroga piętowa to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość. Lubi nawracać i może pojawiać się przy każdym przeciążeniu stopy. Choć jest domeną osób uprawiających sport, to równie często towarzyszy osobom starszym, których stopy ulegają deformacjom. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć ostrogę piętową.

Jedna z najczęstszych chorób u mężczyzn, czyli zapalenie prostaty

17/03/2019
Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób zapalnych, które mogą spotkać mężczyzn. Choroba ta może dotykać panów w każdym wieku, jednak najczęściej chorują ci młodzi, między 18 a 50 rokiem życia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o zapaleniu prostaty.

Jak powstają haluksy i jak można je leczyć?

14/02/2019
Nasze stopy stanowią swoistą wizytówkę naszego zdrowia.  Zwłaszcza latem, gdy częściej je eksponujemy. Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku i jego zdrowiu a także o dolegliwościach i stylu życia. Najczęściej spotykanym schorzeniem dotykającym stopy są haluksy. Choć problem ten dotyczy głównie kobiet, spotyka również mężczyzn. U połowy pacjentów pojawia się jeszcze przed 20. rokiem życia. Czym są haluksy?  Jakie są ich objawy oraz jak skutecznie uśmierzyć powodowany przez nie ból, a także jak je leczyć?

Wykorzystanie efektu Dopplera w badaniach ultrasnograficznych krwi

26/01/2019
Za prawie 50% zgonów w naszym kraju odpowiedzialne są choroby układu krążenia. Coraz więcej wiemy o tych problemach zdrowotnych, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom diagnostycznym. Ogromnym przełomem było zastosowanie ultrasonografii dopplerowskiej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego badania.

Co napięcie nerwowe robi z naszym ciałem?

17/01/2019
Bezustanne utrzymywanie się w gotowości do reakcji powoduje, że nasz organizm z dnia na dzień się wypala. Nagle z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy albo głowa. Łapiemy infekcję za infekcją. Mamy kłopoty gastryczne. To cena, jaką płacimy za przewlekły stres.

Co to jest tętniak aorty brzusznej?

18/12/2018
Tętniak aorty brzusznej zwykle daje o sobie znać bólem brzucha i pleców zlokalizowanym w okolicy krzyżowej, należy jednak liczyć się również z tym, że często nie wysyła żadnych alarmujących sygnałów. Nieleczony może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta, warto więc wiedzieć jak najwięcej na temat tętniaka aorty brzusznej.

Odmrożenia rąk - jak sobie z tym radzić?

05/12/2018
Niskie temperatury, które obecnie panują na zewnątrz narażają nas na różne odmrożenia. Zimno, nieodpowiedni ubiór oraz długotrwałe przebywanie na dworze może prowadzić do odmrożeń. Najbardziej narażone są właśnie dłonie ponieważ są one odsłonięte i bezpośrednio wystawione na kontakt z mrozem. Co można zrobić żeby zapobiec wystąpieniu takich objawów i jak radzić sobie jeśli już wystąpią?

Wypadanie włosów - przyczyny i leczenie

22/11/2018
Włosy są nie tylko naszą ozdobą, ale również świadectwem zdrowia. Często się zdarza, że na długo przed wystąpieniem objawów schorzenia zły wygląd naszych włosów sugeruje, że może dziać się coś niepokojącego w naszym organizmie.

Próchnica u dzieci

08/11/2018
Próchnica zębów mlecznych to choroba. Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, wychodząc z założenia, że zębów mlecznych nie ma sensu leczyć, bo i tak wypadną. A prawda jest brutalna: od stanu zębów mlecznych zależy stan zębów stałych. Jeśli więc zaniedbamy leczenie próchnicy zębów mlecznych, dziecko będzie miało olbrzymie problemy z zębami w późniejszym wieku. Może mieć również źle rozwiniętą kość żuchwy, wady zgryzu, a w późniejszym okresie zwyczajne braki w uzębieniu.

Kontuzje kolana - objawy i diagnostyka

07/11/2018
Kolano to obszar naszego ciała szczególnie narażony na choroby, urazy i inne patologie. Staw kolanowy dźwiga ciężar całego ciała, łatwo dochodzi do jego przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych. O czym może świadczyć ból, obrzęk lub zaczerwienienie kolana? Dowiedz się, jakie choroby dotykają kolano i kiedy udać się do lekarza, żeby zapobiec niechcianym powikłaniom.

Leczenie bólu u osób w podeszłym wieku

20/10/2018
Ból to nieprzyjemne, subiektywne doznanie czuciowe i emocjonalne. Najprostszym podziałem bólu jest podział na ból ostry i przewlekły. Ból ostry jest niezależny od wieku i dotyczy około 5% populacji. Ból przewlekły występuje średnio u 27% populacji, ale odsetek ten znacząco wzrasta z wiekiem, bo u chorych powyżej 65. roku życia wynosić około 50%. U osób w wieku podeszłym obserwuje się charakterystyczne umiejscowienie bólu – najczęściej okolicy stawów, lędźwiowej części kręgosłupa oraz kończyn dolnych.

Zaburzenia rytmu serca - przyczyny, objawy, leczenie

15/10/2018
Zaburzenia rytmu serca mogą być objawem miażdżycy, astmy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy i niedoborów niektórych pierwiastków. Gdy serce łomocze, potyka się lub niemal zamiera, może to być też skutek silnych emocji, ale też oznaka choroby. Jakie są jeszcze przyczyny? Jak rozpoznać objawy oraz na czym polega leczenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o zaburzeniach rytmu serca.