Medycyna ogólna

Podrażnione gardło – sprawdź jak sobie z nim poradzić!

Publikacja: 23 listopad 2023
Podrażnienia gardła to problem, który może dotknąć każdego – nie tylko osoby pracujące głosem. Okres jesienno – zimowy to czas, w którym dolegliwości ze strony gardła pojawiają się szczególnie często. Co zastosować na podrażnione gardło, by szybko pozbyć się problemu?

Objawy podrażnionego gardła

Do podrażnienia gardła dochodzi, gdy występuje w nim stan zapalny. Może mieć on różne przyczyny, jednak bez względu na genezę, objawy są zazwyczaj podobne[1]:
  • widoczne zaczerwienienie gardła;
  • obrzęk błon śluzowych gardła;
  • ból i pieczenie;
  • drapanie w gardle lub uczucie suchości;
  • trudności z mową lub przełykaniem.
Stan zapalny może pojawić się zarówno na skutek działania patogenów (najczęściej ma podłoże wirusowe) lub być wynikiem nadwyrężenia gardła (u osób pracujących głosem – lektorów, nauczycieli, wokalistów, itp). Do podrażnień może dojść również wtedy, gdy gardło przesusza się na skutek zbyt suchego powietrza (w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach) lub gdy powietrze jest zbyt zimne.
Problemy z gardłem mogą również towarzyszyć osobom cierpiącym na alergie, zwłaszcza wziewne.

Jak zdusić problem w zarodku i pozbyć się dolegliwości?

Proste sposoby na podrażnione gardło

Na podrażnione gardło można zastosować wiele sprawdzonych, domowych metod. Co więcej, znaczną część potrzebnych specyfików można znaleźć we własnej kuchni lub spiżarni. Co zastosować na podrażnione gardło[2]?

Miód

Miód ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego będzie świetnym sojusznikiem w bitwie z podrażnieniami gardła. Stosując miód warto jednak pamiętać o tym, by był on niepasteryzowany. Pasteryzacja zabija bowiem większość właściwości miodu, który traci je w temperaturze powyżej 400C. Z tego też powodu miód do herbaty powinno się dodawać dopiero po jej przestygnięciu.

Sól

Płukanie gardła wodą z solą znacznie skróci czas trwania dolegliwości. Sól działa ściągająco i przeciwbakteryjnie. Jeśli natomiast do płukanki dodana zostanie sól emska, dodatkowo nawilży ona podrażnione gardło i wspomoże rozrzedzanie wydzieliny, ułatwiając tym samym jej odkrztuszanie.

Aby przygotować płukankę, wystarczy łyżeczkę soli wymieszać w szklance ciepłej wody. Przepis ten można stosować już u sześcioletnich dzieci, jednak ważne jest, aby nie połykać słonego płynu.

Ocet jabłkowy

Dzięki zawartości kwasu octowego ocet jabłkowy ma silne działanie antybakteryjne, a jego właściwości alkaliczne pomagają zwalczać również wirusy. Zawarta w nim inulina wzmacnia układ odpornościowy, intensyfikując produkcję białych krwinek.

Wystarczy do szklanki ciepłej wody dolać 1 łyżkę dobrej jakości octu jabłkowego. Taką mieszanką można zarówno płukać gardło, jak i po prostu ją wypić.

Goździki

Chociaż goździki kojarzą się głównie z bożonarodzeniową przyprawą, to są skutecznym sposobem babek i prababek na zwalczanie infekcji jamy ustnej i gardła. Dzięki zawartości fenoli (m.in. eugenolu) i kwasu galusowego goździki mają silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Skutecznie łagodzą ból gardła i odczucie dyskomfortu z nim związane.

Najprostszym sposobem jest żucie goździków, jednak ze względu na intensywność smaku, można goździki zanurzyć najpierw w miodzie.

Szałwia

Szałwia jest znanym od lat środkiem ściągającym i łagodzącym. Płukanki z szałwii dzięki zawartości kwasów rozmarynowych, karnozowych i związków fenolowych działają antyoksydacyjnie, co sprawia, że są skutecznym remedium na infekcje. Dodatkowe działanie łagodzące przynosi ulgę podrażnionym tkankom, zmniejszając ból. Podobne działanie ma napar z kory dębu. Wystarczy zalać łyżkę suszonego ziela wrzątkiem, a następnie, po ostygnięciu płukać gardło 2 –3 razy dziennie.

Środki bez recepty

W aptekach można znaleźć szereg wyrobów medycznych, pomagających w walce z podrażnieniami gardła. Warto wybrać ten, który przyniesie natychmiastową ulgę, a dodatkowo wesprze ochronę gardła przed dalszymi podrażnieniami. Takim środkiem są m.in. tabletki do ssania Cevitt Gardło - https://cevitt.pl/. Aktywne składniki w połączeniu ze śliną tworzą ochronną warstwę na błonach śluzowych gardła, wpływając na ich odpowiednie nawilżenia i zapobiegając dalszym podrażnieniom.

Bibliografia:
1.    E. Jeżewska, W. Kukwa, A. Ścińska, A. Kukwa, Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia, "Przew. lek.", nr 2 2006.
2.    J. Wysocki, K. Nowicka-Falkowska, Przegląd preparatów pochodzenia roślinnego stosowanych w stanach dysfunkcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, "Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny Elsevier",  nr 2 2013.

Ostatnie publikacje