Medycyna ogólna

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim poradzić?

Publikacja: 26 wrzesień 2023
Atopowe zapalenie skóry dotyka wielu osób. Odpowiednia diagnoza i pielęgnacja może znacząco pomóc.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą. Ma ono różne podłoża, w wielu przypadkach może mieć charakter genetyczny, automimmunologiczny. Są osoby, u których AZS jest odpowiedzią na alergeny, chroniczny stres czy zakażenie bakteryjne. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Warto w tym celu skonsultować się z dermatologiem, objawy, które mogą nas naprowadzić to świąd, nadmierna odpowiedź skóry na różne czynniki (powstawanie plam, wysypek), suchość naskórka. Często pojawiają się również grudki oraz pęcherzyki z płynem surowiczym. AZS charakteryzuje się również tym, że choroba przebiega z nawrotami i remisjami.

Kto jest narażony na atopowe zapalenie skóry?

AZS pojawia się bardzo często u dzieci. Rzadko dotyka dorosłych, którzy w dzieciństwie nie mieli problemów tego typu. Faza niemowlęca trwa od narodzin do drugiego roku życia. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej w obrębie głowy. AZS u dzieci rozpoznawalny jest także w zgięciach łokci czy kolan, dotyka też często dłoni, będąc szczególnie uciążliwym schorzeniem, utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Atopowe zapalenie skóry u młodzieży i dorosłych wygląda podobnie jak u dzieci, choroba atakuje też górne części ciała, okolice ust. Bardziej narażone na to schorzenie są osoby, których na przykład rodzice chorowali. Przebieg choroby zaostrza się u pacjentów z astmą oskrzelową czy alergików.

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Nie można całkowicie wyleczyć AZS. Są jednakże możliwości, dzięki którym stanowczo złagodzone zostaną objawy choroby. Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry? Istotne jest unikanie tych czynników, które mogą zaostrzyć chorobę – na przykład umiarkowana ekspozycja na słońce potrafi być pomocna, ale nadmierna związana z poceniem się lub silnym opalaniem zaszkodzi choremu na AZS. Innymi tego typu czynnikami mogą być zmiany temperatury, alergeny (na przykład sierść zwierząt czy roztocza), drażniące materiały, używane detergenty. Ponadto, leki immunopresyjne, stosowane po konsultacji z lekarzem, mogą zmniejszyć objawy. Warto też zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Powinna ona obejmować stosowanie produktów emolientowych, które łagodzą skórę i powstrzymują zaostrzenie schorzenia. Emolienty nie tylko regenerują skórę, ale również natłuszczają, odbudowują warstwę hydrolipidową zatrzymując wilgoć wewnątrz. Zmiękczają też naskórek. Mimo że emolienty natłuszczają, mogą też szybko się wchłaniać i nie pozostawiać nieprzyjemnego filmu na skórze. Warto stosować tego typu produkty myjące, jak również balsamy, które nawilżą osuszoną skórę. Na rynku dostępny jest spory wybór kosmetyków, których używać można od pierwszych dni życia, na przykład od marki CeraVe. W pielęgnacji skóry atopowej ważne jest utrzymanie równowagi mikrobiomu. Jakich składników poszukiwać w produktach do pielęgnacji skóry atopowej? Sprawdzą się ceramidy, niacynamid czy masło shea. Pozwolą one zabezpieczyć skórę i przywrócić jej niezbędną równowagę oraz nawilżenie. Ze skórą atopową można wygrać!

Ostatnie publikacje