Ciąża

Szczepenie przeciw grypie w ciąży - czy to bezpiczene?

Publikacja: 20 marzec 2021

Stanowisko ekspertów OPZG i PTGiP dotyczące szczepienia przeciw grypie kobiet w ciąży

1. Kobietom w ciąży zaleca się wykonanie szczepienia przeciw grypie.
2. Szczepienie przeciw grypie zaleca się każdej kobiecie w ciąży, u której nie występują czasowe lub trwałe bezwzględne przeciwwskazania do szczepienia.
3. Szczepienie przeciw grypie u kobiet w ciąży może być wykonane w każdym trymestrze ciąży, optymalnie w drugim lub w trzecim trymestrze.
4. Szczepienie przeciw grypie u kobiet w ciąży należy wykonywać z użyciem szczepionki czterowalentnej inaktywowanej.
5. Szczepienie przeciw grypie, wykonywane z użyciem szczepionki inaktywowanej, jest bezpieczne, zarówno dla matki jak i dla dziecka.
6. Szczepienie przeciw grypie skutecznie zapobiega zachorowaniom i powikłaniom grypy, zarówno u matki, jak i u niemowlęcia

Uzasadnienie

Kobiety w ciąży są grupą ryzyka ciężkiego i powikłanego przebiegu grypy. Odsetek hospitalizacji jest wyższy u ciężarnych w stosunku do całej populacji. Zmiany w organizmie kobiety, które są fizjologiczne podczas ciąży (spadek odporności, zmniejszona pojemność płuc, większe obciążenie serca) w efekcie powodują więcej powikłań po przejściu grypy. Do najczęściej opisywanych powikłań grypy u matki należą:
- zapalenie płuc oraz ostra niewydolność oddechowa,
- zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, poronienia, obumarcia wewnątrzmacicznego płodu, urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej.
Szczepienie przeciw grypie zapobiega wyżej wymienionym powikłaniom i skutecznie zabezpiecza matkę i dziecko przed infekcją.

Bezpieczeństwo szczepionek

Szczepienie inaktywowane przeciw grypie w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka poronienia, porodu przedwczesnego, obumarcia płodu, urodzenia dziecka o niskiej masie ciała, urodzenia dziecka drogą cięcia cesarskiego, wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, ani nie wpływa niekorzystnie na rozwój psychomotoryczny dzieci. Nie zwiększa również ryzyka wystąpienia wymiotów ciężarnych, nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia ciążowego, cukrzycy ciężarnych, białkomoczu czy zakażenia dróg moczowych.
Źródło:
https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2020/OPZG_PTGiP_stanowisko_.pdf

Ostatnie publikacje