Ciąża

Leczenie zakrzepicy żylnej u kobiet w ciąży

Publikacja: 27 październik 2018

Zakrzepica dotyczy niemal KAŻDEJ Z NAS! Choroba ta spowodowana jest zaburzeniami krzepliwości krwi, w wyniku czego dochodzi do powstania zakrzepów, które zamykają światła naczyń krwionośnych. Zaburza to lub wręcz całkowicie uniemożliwia przepływ krwi w żyłach i tętnicach.

Przyczyny zakrzepicy żylnej u kobiet w ciąży

Wiadomo, że zakrzepica żylna częściej występuje u kobiet rodzących cięciem cesarskim niż u tych, które rodziły drogami natury. Zakrzepica żył głębokich u kobiet w ciąży dotyczy III trymestru, gdy powiększająca się macica powoduje ucisk na żyły miednicy mniejszej i utrudnienie odpływu krwi z żył kończyn dolnych. Jednak już na początku ciąży dochodzi w organizmie kobiety do dużych zmian hormonalnych, które predysponują do zakrzepicy.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka w ciąży są:

  • ciąża wielopłodowa,
  • cięcie cesarskie,
  • stan przedrzucawkowy i rzucawka,
  • unieruchomienie.

Diagnostyka zakrzepicy żylnej

Diagnostyka zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej u kobiet w ciąży nastręcza trudności. Wiąże się to z tym, że objawy charakterystyczne dla zakrzepicy, jak ból i obrzęk kończyny oraz dla zatorowości płucnej – duszność, ból w klatce piersiowej, są u kobiet w ciąży bardzo częste i zazwyczaj nie oznaczają niczego groźnego.
Jeżeli objawy są niepokoje, należy wykonać badanie USG Dopplera (USG żył głębokich). Pokaże ono, czy w organizmie nie ma skrzeplin. Badanie jest bezbolesne i polega na odpowiednim uciskaniu żył specjalną głowicą, by sprawdzić w nich przepływ krwi.

Leczenie zakrzepicy żylnej w czasie ciąży

Gdy dojdzie do zakrzepicy żylnej w ciąży, zdecydowanie preferowanym lekiem jest heparyna drobnocząsteczkowa w dawce leczniczej (dostosowanej do masy ciała sprzed ciąży). Gdy nie jest dostępna, można stosować heparynę niefrakcjonowaną i monitorować leczenie. Leczenie powinno trwać aż do zakończenia ciąży. Po 3 miesiącach leczenia dawkę heparyny można zmniejszyć o 25-50 % jednak nie należy jej odstawiać.

Ostatnie publikacje