Leczenie zakrzepicy żylnej u kobiet w ciąży
Zakrzepica dotyczy niemal KAŻDEJ Z NAS! Choroba ta spowodowana jest zaburzeniami krzepliwości krwi, w wyniku czego dochodzi do powstania zakrzepów, które zamykają światła naczyń krwionośnych. Zaburza to lub wręcz całkowicie uniemożliwia przepływ krwi w żyłach i tętnicach.
Przyczyny zakrzepicy żylnej u kobiet w ciąży
Wiadomo, że zakrzepica żylna częściej występuje u kobiet rodzących cięciem cesarskim niż u tych, które rodziły drogami natury. Zakrzepica żył głębokich u kobiet w ciąży dotyczy III trymestru, gdy powiększająca się macica powoduje ucisk na żyły miednicy mniejszej i utrudnienie odpływu krwi z żył kończyn dolnych. Jednak już na początku ciąży dochodzi w organizmie kobiety do dużych zmian hormonalnych, które predysponują do zakrzepicy.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka w ciąży są:
- ciąża wielopłodowa,
- cięcie cesarskie,
- stan przedrzucawkowy i rzucawka,
- unieruchomienie.
Diagnostyka zakrzepicy żylnej
Leczenie zakrzepicy żylnej w czasie ciąży
Gdy dojdzie do zakrzepicy żylnej w ciąży, zdecydowanie preferowanym lekiem jest heparyna drobnocząsteczkowa w dawce leczniczej (dostosowanej do masy ciała sprzed ciąży). Gdy nie jest dostępna, można stosować heparynę niefrakcjonowaną i monitorować leczenie. Leczenie powinno trwać aż do zakończenia ciąży. Po 3 miesiącach leczenia dawkę heparyny można zmniejszyć o 25-50 % jednak nie należy jej odstawiać.