Ciąża

Na czym polega konflikt płytkowy?

22/12/2015
O konflikcie serologicznym każda kobieta słyszy już od początku ciąży, jednak to nie jedyne zagrożenie autoimmunologiczne w czasie ciąży. Ponad 2% kobiet może również być narażone na wystąpienie konfliktu płytkowego. Jak się objawia konflikt płytkowy?

Problemy skórne w ciąży

17/12/2015
U kobiet w ciąży gwałtownie zmienia się gospodarka hormonalna całego organizmu. Pod wpływem hormonów przemianom ulegają nie tylko narządy wewnętrzne kobiety, które mają przygotować ją do całego okresu ciąży i porodu. Zmienia się cały organizm, a także skóra, o której przyszłe mamy często zapominają w codziennej pielęgnacji.

Jak sprowokować prawidłowe ułożenie dziecka przed porodem?

09/12/2015
Zbliża się okres porodu, a dziecko nie przyjęło jeszcze prawidłowego ułożenia. Nie wszystkie dzieci są w stanie przyjąć właściwe ułożenie samodzielnie. Jako przyszła mama możesz pomóc dziecku kilkoma metodami zmiany ułożenia na prawidłowe.

Problemy z koncentracją w ciąży

27/11/2015
Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej przyszłej mamy i w tym czasie występuje dużo zmian w organizmie kobiety. Zmienia się nie tylko ciało, pojawiają się problemy głównie w koncentracją, pamięcią, przez co kobieta jest bardzo rozkojarzona w tym okresie. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu, jakie są przyczyny i jak sobie radzić z problemami związanymi z brakiem koncentracji w ciąży.

Anemia w ciąży

10/11/2015
Anemia w ciąży jest dość powszechnym problemem, który dotyka nawet 40% ciężarnych kobiet w Europie. Jej objawy, takie jak bóle głowy, bladość skóry, spadek sprawności umysłowej i fizycznej, są często lekceważone,  co może negatywnie wpływać zarówno na matki jak i na rozwój dziecka.

Leczenie zębów w trakcie ciąży - jakie zabiegi powinny poczekać do porodu?

27/10/2015
Stereotyp mówiący o tym, że kobieta w ciąży nie może korzystać z zabiegów stomatologicznych często powoduje iż zaniechane leczenie odbija się na zdrowiu matki i dziecka.  To właśnie w ciąży powinno się szczególnie dbać o uzębienie. Zatem jakie zabiegi wykonywać w ciąży i w którym trymestrze, a które odłożyć na czas po porodzie? Dowiedz się z naszego artykułu!

Rumień zakaźny podczas ciąży

13/10/2015
Rumień zakaźny, który jest powodowany przez parwowirus B19, rozprzestrzenia się najczęściej drogą kropelkową. U ciężarnej choroba może przenieść się na płód i stanowić zagrożenie dla dziecka, a nawet spowodować jego zgon. Jak rozpoznać i leczyć rumień zakaźny? Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko infekcji.

Co spakować na porodówkę?

25/09/2015
Ostatnie 3-4 tygodnie ciąży to okres niecierpliwego wyczekiwania maluszka. Warto w tym okresie rozpocząć przygotowania do zbliżającego się porodu i zadbać o w pełni uzupełnioną torbę, którą zabierzesz ze sobą do szpitala. Czy wiesz co powinno się w niej znaleźć? Zajrzyj do naszego artykułu i sprawdź co powinnaś zabrać ze sobą na porodówkę!

Luteina - jaką funkcję pełni w ciąży?

15/09/2015
Luteina potocznie zwana progesteronem jest jednym z czterech hormonów płciowych odpowiedzialnych za zajście w ciążę i prawidłowe jej utrzymanie. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu, jakie pełni funkcję, jakie są objawy niedoboru i jakie znaczenie ma luteina u kobiet w ciąży. 

Na czym polega niepłodność laktacyjna?

29/07/2015
Karmienie piersią jako skuteczna metoda antykoncepcji? Niestety to największy ciążowy mit. Dowiedz się więcej o niepłodności laktacyjnej, czym jest, jak powstaje i dlaczego nie powinno się całkowicie ufać tej metodzie.

Leki, które możesz stosować podczas ciąży - czego unikać?

15/07/2015
Ciąża to szczególny okres, w którym musimy zrezygnować z niektórych rzeczy dla dobra dziecka. Pamiętaj, że leki które zażywasz mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Obowiązkowo powinnaś zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania danego farmaceutyku oraz skonsultować z lekarzem kwestie doboru leków. Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule.

Jak wspomóc prawidłową laktację?

30/06/2015
Laktacja jest procesem wydzielania mleka przez gruczoły mleczne u kobiet. Pojawia się ona po porodzie i trwa przez czas potrzebny do wykarmienia dziecka. Jednak często laktacja jest zaburzona i nie pozwala w pełni zaspokoić potrzeb dziecka. Co zrobić aby pobudzić ten proces?

Na czym polega poród lotosowy?

15/06/2015
Każda kobieta będąc w ciąży zastanawia się jaki poród wybrać. Rodzinny, w wodzie, a może lotosowy? Zapraszamy do zapoznania się z tym kontrowersyjnym porodem, z którym możemy się spotkać również w naszym kraju.

Czy wykonywanie USG w ciąży może być szkodliwe?

27/05/2015
USG jest bardzo popularnym badaniem przeprowadzanym podczas ciąży. Zainicjowanie ultrasonografu okazało się bardzo pomocne w położnictwie oraz w innych dziedzinach medycyny. Badanie jest nieinwazyjne oraz zupełnie bezbolesne. Jednak czy zawsze jest zupełnie bezpieczne? Ile razy w ciąży zaleca się wykonywanie badania USG?