Ciąża

Padaczka a ciąża - zalecenia dla kobiet w okresie rozrodczym

Publikacja: 10 styczeń 2020
Padaczka jest zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się nawracającymi napadami. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na padaczkę cierpi około 50 milionów ludzi na świecie. Jest to choroba spowodowana wieloma przyczynami, od zaburzeń genetycznych po nabyte uszkodzenia mózgu.

Najważniejsze zalecenia dla kobiet z padaczką w okresie rozrodczym

Jednym z najważniejszych zaleceń jest zaplanowanie ciąży. Umożliwi to dobranie odpowiedniego leku i jego dawki. Lamotrygina (LTG), lewetiracetam (LEV), karbamazepina (CBZ) i okskarbazepina (OCBZ) odpowiednio stosowane niosą ze sobą najmniejsze ryzyko wystąpienia poważnych wad genetycznych u potomstwa. Kobieta powinna świadomie uczestniczyć w wyborze leku i dawki.

Ważna jest także edukacja pacjentki i jej bliskich na temat potencjalnego czynniku teratogennego, jakim jest lek przeciwpadaczkowy (lpp), który działa już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Kobieta z padaczką planująca zajść w ciążę może również skorzystać z poradnictwa genetycznego w celu oceny ryzyka dziedziczenia choroby przez dziecko.

Postępy w leczeniu padaczki są dokonywanie nieustannie, co wiąże się z wprowadzaniem nowych metod diagnostycznych, leków przeciwpadaczkowych i strategii leczenia. Współczesne dane na temat stosowania leku przeciwpadaczkowego lpp nowej generacji wskazują na mniejsze ryzyko wystąpienia wad genetycznych u potomstwa matki chorującej na padaczkę.
Źródło:
Jędrzejczak, J., Bomba-Opoń, D., Jakiel, G., Kwaśniewska, A., & Mirowska-Guzel, D. (2017). Postępowanie z kobietą z padaczką w okresie rozrodczym Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epileptologii i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2(3), 108-119
Bosak, M., Dudek, D., & Siwek, M. (2012). Depresja u chorych z padaczką. Psychiatria Polska, 46(5).

Ostatnie publikacje