Ciąża

Czy zioła są bezpieczne w ciąży?

Publikacja: 19 październik 2022 Ostatnia aktualizacja: 16 styczeń 2023
Zioła to źródło wielu witamin i mikroelementów wpływających korzystnie na zdrowie. W swoim składzie zawierają również substancje czynne np. flawonoidy, fenole czy alkaloidy. Dzięki swoim właściwościom mogą pomoc w łagodzeniu oraz zapobieganiu ciążowym dolegliwościom. Często stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla leków, których unikamy w trakcie ciąży.
Należy jednak rozważnie dobierać stosowane zioła, gdyż nie wszystkie są wskazane w ciąży. Niektóre wręcz są zakazane, jak rozmaryn, tymianek, chmiel, aloes czy zeń-szeń. Mogą one skutkować wadami płodu, poronieniami, czy przedwczesnymi porodami. Zanim sięgniesz po ziołową metodę porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem.
Wśród wielu dostępnych ziół, są i takie, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Mogą one skutecznie zastępować syropy czy tabletki. Poniżej dostępna jest lista ziół, które można bezpiecznie stosować w ciąży.

Rumianek

Rumianem wpływa pozytywnie na pracę jelit oraz zapobiega wzdęciom. Rumiankowy napar może pomóc na poranne mdłości. Działa również antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego wskazany jest do przemywania oczu czy płukaniu jamy ustnej podczas stanu zapalnego. Napar rumiankowy dodany do kąpieli łagodzi obrzęk nóg. Inhalacja z suszonych kwiatów znajdzie zastosowanie podczas kataru.

Melisa lekarska

Melisa lekarska znana jest ze swoich właściwości uspokajających oraz łagodzących napięcia nerwowe. Ciepły napar pomaga również w bezsenności, obniżonym nastroju, a także nudnościach, wymiotach i bólach głowy. Wpływa również w mniejszych stopniu pozytywnie na pracę żołądka i jelit.

Pokrzywa

Pokrzywa jest świetnym źródłem witamin i minerałów. Wykazuje działanie moczopędne i pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z orgniazmu. Reguluje poziom ciśnienia krwi obniżając go oraz wspomaga procesy krwiotwórcze. Pobudza pracę żołądka i wydzielanie soków żołądkowych, pomaga przy osłabieniu, anemii, wspomaga krwiotwórcze procesy w organizmie.

Nagietek

Nagietek charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, grzybobójczyki oraz bakteriobójczymi. Jego napar stosuje się zewnętrznie na stłuczenia, wysypki czy rany. Napar można stosować również miejscowo przy hemoroidach. Przydaje się w łagodzeniu przemęczonych oraz podrażnionych oczu, a także w stanach zapalnych spojówek. Nagietową maściom poleca się smarowanie poranionych brodawek sutkowych.

Imbir

Imbir działa przeciwgrzybiczo, bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie. Przynosi ulgę podczas suchego kaszlu, działa rozgrzewająco oraz dobrze nawilża śluzówkę. Łagodzi dolegliwości trawienne oraz mdłości, niezwykle skutecznie radzi sobie z porannymi nudnościami.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarsi to bogate źródło żelaza, wapnia, potasu oraz witaminy A. Działa pozytywnie na pracę nerek i wątroby, pomaga w oszczyszczaniu z produktów przemiany materii oraz toksyn. Stymuluje wydzielanie żółci oraz działa pozytywnie na procesy trawienne.
Źródło:
Balaskas J., Ciąża naturalna

Ostatnie publikacje