Ciąża

Rodzić po ludzku - co to znaczy?

17/11/2016
Co to znaczy rodzić po ludzku? Jakie prawa przysługują rodzącej i jak się ich domagać? W  jakich warunkach powinien odbywać się poród? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w artykule.

Żylaki - ciążowa przypadłość

20/10/2016
Żylaki to częsta przypadłość, dotykająca przeważnie kobiety. W okresie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia żylaków. Co robić, aby ich uniknąć i jak je leczyć? Dowiesz się w tym artykule.

Opuchnięte stopy w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

28/09/2016
Najczęstsza dolegliwością kobiet w ciąży, nawet na wczesnym etapie są obrzęki kończyn, zwłaszcza nóg. Dolegliwość ta często nasila się intensywniej w upalne dni i spędza sen z powiek przyszłym mamom. Zatem jak sobie radzić z opuchniętymi stopami w ciąży? Przeczytaj nasz artykuł.

Jak przygotować się do porodu?

20/09/2016
Czeka Cię pierwszy poród i zastanawiasz się jak prawidłowo się przygotować by wszystko poszło zgodnie z planem, bez większych przeszkód i zmartwień? Czytaj dalej!

Czy opalanie w ciąży może być szkodliwe?

18/08/2016
Zapewne każda przyszła mama wie, że dla zdrowia jej i maluszka niezbędne sa spacery i wypoczynek na świeżym powietrzu. Czy jednak kobieta w ciąży może przebywać na słońcu a także opalać się?  To częste pytanie kobiet. Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zespół TTTS, czyli zespół podkradania występujący w ciąży bliźniaczej

21/06/2016
Nieleczony zespół podkradania występujący w ciąży bliźniaczej związany jest ze 100% umieralnością. Przekazywaniu krwi jednemu płodowi przez drugi związane jest z obecnością nieprawidłowych połączeń między dziećmi. Kiedy może dojść do powstania zespołu TTTS i jak go rozpoznać? Sprawdź, jak leczyć zespół podkradania.

Jak podczas ciąży przygotować organizm do karmienia?

28/05/2016
Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, a zmiany zachodzące wtedy w organizmie mają istotny wpływ na zdrowie matki i rozwój dziecka. Czy decyzja o naturalnym karmieniu piersią zawsze jest tą właściwą? W głowie rodzą się wątpliwości a natłok pytań budzi strach i niepewność. W trzech krokach dowiesz się, jak należycie przygotować się do roli matki- karmiącej!

Połogowe zapalenie sutka

27/04/2016
Połogowe zapalenie sutka należy do jednych z najczęściej występujących powikłań, jakie zdarzają się podczas okresu laktacyjnego. Badania donoszą, że może ono dotyczyć nawet około 20% kobiet, które karmią piersią przez okres 6 miesięcy. Co jest sprawcą zapalenia i jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas takiego schorzenia?

Dania bogate w kwas foliowy

15/04/2016
Związki typu kwasu foliowego znajdują się w naturze i są bardzo szeroko w niej rozpowszechnione.  Chcesz się dowiedzieć w jakich dokładnie produktach znajduje się kwas foliowy? Jakie są skutki nadmiaru i niedoboru kwasu foliowego? Jakie są jego funkcje? Dlaczego kwas foliowy jest ważny dla naszego organizmu? Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z poniższym artykułem...

Jak odróżnić skurcze poprzedzające od porodowych?

24/02/2016
Oczekujesz pierwszego dziecka i zastanawiasz się jak rozpocznie się poród? Istnieją dwa rodzaje skurczów, zatem przeczytaj cały artykuł aby dowiedzieć się jak je rozróżnić i nie przegapić akcji porodowej!

Wpływ badania RTG na ciążę

18/02/2016
Badania rentgenowskie wykonywane są u kobiet w ciąży tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia matki. Ze względu na mutagenny wpływ promieniowania lekarze starają się unikać badań tego typu podczas ciąży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu promieniowania na rozwój dziecka, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym może być spowodowany krwiomocz w ciąży?

27/01/2016
Krwiomocz (hematuria) jest objawem, który pojawia się w schorzeniach dotyczących układu moczowego. W czasie ciąży pojawiają się zmiany w organizmie kobiety, dotyczące również zaburzeń w oddawaniu moczu. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu, co może być przyczyną krwiomoczu w ciąży.

Czego lepiej nie jeść w ciąży?

12/01/2016
Ciąża to okres zmian zachodzących w naszym organizmie, dlatego w sposób szczególny musimy zadbać o zdrowie nasze i naszego dziecka. Obowiązkiem każdej przyszłej mamy jest przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety. Ciąża to idealny moment, aby przyjrzeć się co mamy na talerzu. Co jest w szczególności przeciwwskazane?