Ciąża

Kosmetyki w ciąży, których trzeba unikać

27/09/2018
W czasie, gdy kobieta jest w ciąży, jej ciało stale się zmienia - warto wtedy szczególnie zadbać choćby o skórę brzucha i piersi. Nie wszystkie ulubione specyfiki można wykorzystać - kosmetyki zakazane w ciąży mogą bowiem wpłynąć na zdrowie mamy i płodu. To coś, o czym ciężarna kobieta powinna pamiętać. Niektóre substancje zakazane są naprawdę niebezpieczne dla mamy i rozwijającego się dziecka, a niektóre składniki kosmetyków mogą powodować np. uciążliwe podrażnienie skóry.

Odciąganie i przechowywanie pokarmu

13/09/2018
Decyzja o powrocie do pracy często wiąże się z rozważaniem zmiany sposobu żywienia dziecka. Wcale nie musi jednak oznaczać rezygnacji z podawania dziecku kobiecego pokarmu. Doskonałym rozwiązaniem dla pracującej mamy jest odciąganie i przechowywanie pokarmu.

Nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży

22/08/2018
Nietrzymanie moczu w ciąży zwykle zaskakuje kobietę. Tymczasem popuszczanie kilku kropel moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów, to w ciąży zjawisko dość powszechne i dotyczy ponad połowy kobiet. Nietrzymanie moczu w ciąży nie jest niczym przyjemnym. Ta wstydliwa i dokuczliwa dolegliwość męczy wiele przyszłych mam. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat nietrzymania moczu u kobiet w ciąży.

Amniopunkcja - wady i zalety

19/08/2018
Amniopunkcja jest najczęściej stosowanym oraz najbardziej wszechstronnym badaniem prenatalnym z grupy badań inwazyjnych, wykonywanym w celu potwierdzenia lub wykluczenia wady genetycznej u rozwijającego się w łonie matki maluszka. Wbrew powszechnym mitom, uchodzi jednak za stosunkowo bezpieczne. Co należy o nim wiedzieć i kiedy warto się na nie zdecydować?

Ciąża latem

04/08/2018
Lato to trudny okres dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu samopoczuciu – przyszłe mamy często skarżą się na obrzęki, osłabienie, nadmierną potliwość. Pojawiają się również dylematy związane z opalaniem i wyjazdem na wakacje. Jak poradzić sobie z upałem i towarzyszącymi mu dolegliwościami? Prezentujemy kilka praktycznych porad.

Zakazane badania w ciąży

21/07/2018
Badania w czasie ciąży są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na bieżącą kontrolę stanu zdrowia dziecka i matki. Obok badań zalecanych dla kobiet w ciąży, są również badania, których ilość należy zmniejszyć lub też nawet unikać ze względu na możliwe powikłania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które badania są zakazane w ciąży.

Ciąża pozamaciczna

13/07/2018
Pozytywny wynik próby ciążowej nie zawsze oznacza sukces. Jeśli oprócz zatrzymania miesiączki, zauważysz ból brzucha, krwawienie, a do tego zdarzają ci się omdlenia – uważaj! Może to świadczyć o ciąży pozamacicznej.

Ciąża w trakcie leczenia onkologicznego

12/06/2018
Kobieta w ciąży może zachorować na nowotwór złośliwy. Szacuje się, że dotyczy to przeciętnie 1 na 1000 ciężarnych. Najczęściej u ciężarnych stwierdza się raka piersi, nieco rzadziej raka szyjki macicy oraz raka jajnika, czerniaka, a także białaczki i chłoniaki. Wystąpienie nowotworu w czasie ciąży tworzy skomplikowaną sytuację kliniczną, gdyż z jednej strony konieczne jest obarczone poważnymi działaniami niepożądanymi leczenie przeciwnowotworowe, z drugiej zaś należy zabezpieczyć prawidłowy rozwój dziecka. Na szczęście u większości chorych można skutecznie leczyć nowotwór, unikając jednocześnie zagrożenia dla płodu.

Jak schudnąć podczas karmienia piersią?

23/05/2018
Karmisz piersią i chciałabyś zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Jakich pokarmów unikać, aby schudnąć, ale też nie zaszkodzić dziecku? Jak osiągnąć wymarzoną figurę będąc młodą mamą?

Krew pępowinowa - czy warto ją przechowywać?

11/05/2018
Chyba każdy zostając rodzicem prędzej czy później stanie przed dylematem, dotyczącym krwi pępowinowej. Bankować, przechowywać, pobierać? Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po „odpępnieniu dziecka”. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Dzięki zawartym w niej komórkom macierzystym leczy się kilkadziesiąt chorób, przede wszystkim nowotworowych, dlatego wiele osób decyduje się na przechowywanie jej w bankach.

Dieta w ciąży - jakie witaminy są niezbędne w ciąży?

28/04/2018
Witaminy w ciąży są elementem niezbędnym dla zdrowia kobiety, jak i jej dziecka. By zapobiec niedoborom, w przypadku niektórych substancji wystarczy zdrowa dieta, a w innych – potrzebna jest suplementacja. Planując ciążę warto wykonać badanie krwi i MTHFR, by wykryć niedobory i dobrać odpowiednią formę witamin.

Ból brzucha w czasie ciąży

24/03/2018
Ból brzucha są stałym elementem każdej ciąży. Większość  ciężarnych na najmniejsze kłucie, pobolewanie czy ciągnięcie w tej okolicy reaguje głębokim niepokojem, jednak nie zawsze musza one oznaczać coś groźnego – niektóre są nawet oznaką zdrowo przebiegającej ciąży.

Wywoływanie porodu przy nadciśnieniu

17/03/2018
W Polsce nadciśnienie tętnicze spotyka się u  około 6-8% wszystkich ciąż. Wystąpienie jednej z postaci nadciśnienia tętniczego w czasie ciąży jest związane z istotnym ryzykiem zarówno dla matki jak i dziecka.

Nowotwór piersi u kobiet w ciąży. Trudny wybór dla lekarzy

31/01/2018
Gdy kobieta w ciąży dowiaduje się o tym, ma nowotwór złośliwy, cała radość płynąca z macierzyństwa zakłócona jest lękiem przed utratą własnego życia. Przed lekarzem, opiekującym się pacjentką, pojawia się szereg trudnych pytań. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Jaką metodę leczenia zaproponować?

Pomalowane paznokcie, owłosienie łonowe - dylematy przed porodem

08/01/2018
Przed porodem dla kobiety pojawia się pełno dylematów i to nie tylko i wyłącznie związanych z samym przebiegiem porodu. Pojawiają, więc się u nich dylematy dotyczące ich wyglądu, stąd też pytania kobiet ciężarnych, czy pomalować sobie paznokcie, czy owłosienie łonowe przeszkadza podczas porodu, ogolić się w domu, czy zrobią to położne w szpitalu.
laskovski.pl