Ciąża

Jak zniwelować rozstępy po ciąży?

Publikacja: 27 marzec 2019 Ostatnia aktualizacja: 01 kwiecień 2019

Rozstępy to efekt gwałtownego przyrostu wagi w ciąży, ale też burzy hormonalnej, a konkretnie – zwiększenia poziomu kortyzolu, produkowanego przez korę nadnerczy. Nadmiar tego hormonu zakłóca pracę komórek produkujących kolagen, wskutek czego włókna kolagenowe pękają. Na początku rozstępy są czerwone albo różowe, potem bledną.

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się zapobiec powstaniu rozstępom w ciąży, dlatego należy zadbać o ich zminimalizowanie po porodzie. Jak pozbyć się rozstępów? Usuwanie rozstępów po ciąży można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym. Wówczas kosmetyczka wykonuje zabieg, stosując kosmetyki zawierające bardzo silnie działające substancje (zawierające duże ilości witamin, wyciągi z komórek zwierzęcych i aminokwasy), które wnikają w skórę i zmniejszają rozstępy poprzez regenerację naskórka. Zabieg u kosmetyczki przeprowadza się w ciągu kilku wizyt. W trakcie pierwszego spotkania miejsce na ciele, na którym są rozstępy, smaruje się specjalnym oczyszczającym tonikiem, a następnie nakłada się specjalny krem i na 40 minut przykłada sie maskę gipsową, dzięki której krem wnika lepiej w skórę. Rozstępy nie znikną po pierwszym zabiegu, ale dopiero po pewnym czasie. Dawno minęły czasy, gdy jedynym skutecznym sposobem na rozstępy była operacja chirurgiczna. Dzisiaj do wyboru mamy kilka metod nieinwazyjnego usuwania rozstępów, a wśród nich najpopularniejsze są:
  • zabiegi laserowe,
  • mezoterapia,
  • dermabrazja laserowa,
  • radiofrekwencja.

Sposoby na rozstępy

Podstawą w walce z rozstępami jest ujędrnienie skóry. Zarówno tek, na której nie ma rozstępów, jak i tej na której już wystąpiły. Niestety nie poleca się długich, gorących kąpieli. Lepiej dla skóry postawić na chłodny prysznic lub naprzemienny ciepły – zimny z dodatkiem masażu szorstką rękawicą, pobudzającą krążenie. Po kąpieli dodatkowo warto posmarować się balsamem uelastyczniającym, najlepiej zawierającym oliwę, wyciąg z alg, awokado, krzem, kwas hialuronowy, kolagen. Sprawdzają się również kremy antycellulitowe wzmacniające tkanki skóry.

Profilaktyka rozstępów w ciąży

Najlepiej jest łączyć kilka metod, aby zapobiegać powstawaniu rozstępów w ciąży, zwłaszcza jeśli przyszła mama podejrzewa, że może być na nie genetycznie narażona. Przede wszystkim trzeba starać się przytyć podczas ciąży nie więcej niż 10–14 kilogramów, ale niezbyt szybko. Na pewno pomoże w tym właściwa dieta, a zwłaszcza unikanie nadmiaru słodyczy, a także ćwiczenia fizyczne, dostosowane do możliwości i stanu zdrowia. rzeba też wzmocnić skórę – podstawą jest tu regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków zapobiegających rozstępom. Dobrą metodą profilaktyki są też zabiegi kosmetyczne przeznaczone dla przyszłych mam, które ujędrniają i uelastyczniają skórę.

Źródło:
M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2015

Ostatnie publikacje