Ciąża

Antykoncepcja podczas karmienia piersią.

Publikacja: 30 maj 2019 Ostatnia aktualizacja: 28 czerwiec 2019
 
Samo karmienie dziecka nie jest metodą antykoncepcji, choć często można spotkać się z tym twierdzeniem. Niestety jest to mit, karmienie piersią nie zapobiega zajściu w kolejną ciążę. Choć prawdopodobieństwo zapłodnienia jest mniejsze podczas laktacji. Jednak nie jest to wystarczające zabezpieczenie. Wykluczając karmienie jako metodę antykoncepcji pozostają metody: hormonalne, mechaniczne oraz naturalne.

Antykoncepcja hormonalna:

Przede wszystkim kobiety, które karmią piersią naturalnie nie mogą stosować hormonalnej metody antykoncepcji, zawierającej estrogen. Estrogen zmniejsza laktację oraz ma niekorzystny wpływ na pokarm. Przyjmowany w dużych ilościach jest również dostarczany dziecku z pokarmem. Możemy wykluczyć tabletki dwuskładnikowe oraz plastry, które zawierają właśnie m.in.: estrogen. Są za to inne metody antykoncepcji, np.: tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progestagen lub wkładki domaciczne, zaleca się kobietą, które chcą ochronić się przed kolejną ciążą.

Zastrzyk hormonalny:

Jest to metoda antykoncepcji w formie domięśniowego zastrzyku zawierającego pochodną progesteronu. Preparat ten zaburza miesiączkowanie, hamuje jajeczkowanie oraz hamuje rozrost błony śluzowej macicy. Taki zastrzyk wykonuję lekarz co 12 tygodni. Przez ten czas hormon jest systematycznie uwalniany do organizmu, omijając układ pokarmowy. Ta metoda jest alternatywą dla kobiet, które nie mogą przyjmować antykoncepcji doustnej. Antykoncepcję w formie zastrzyku można przyjąć już 6 tygodni po porodzie. Preparat w organizmie może utrzymywać się nawet do 9 miesięcy od ostatniego zastrzyku.

Wkładka wewnątrzmaciczna:

Taką wkładkę może założyć tylko lekarz ginekolog. Wkładka zawiera hormon, który systematycznie uwalniany jest w małych ilościach bezpośrednio do macicy. Skuteczność wkładki to ok 5 lat. Można oczywiście wyjąć ją wcześniej. Po porodzie wkładkę można założyć po upływie 6 tygodni. Działanie wkładki to m.in.:  znaczne zagęszczenie śluzu szyjki macicy, ograniczona ruchliwość plemników oraz ich zdolność do zapłodnienia, u niektórych kobiet może zahamować owulację, hamuje przyrost błony śluzowej macicy oraz zmniejsza obfitość miesiączek.

Metoda mechaniczna – Prezerwatywa:

W sposób mechaniczny prezerwatywa całkowicie ogranicza plemnikom dostęp do macicy i pochwy kobiety. Wiele prezerwatyw zawiera również środek plemnikobójczy. Dodatkową zaletą prezerwatywy oprócz ochrony przed ciążą jest również ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji na pewno ważny jest dla każdej kobiety, która chce ochronić się przed ciążą. Należy pamiętać, że dobierając odpowiednią metodę dla siebie zawsze powinno skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze i przepisze odpowiednią metodę dostosowaną indywidualnie do potrzeb każdej kobiety.

Źródło:
Antykoncepcja
Metody-Zastosowanie-Poradnictwo
Autor: Karin Meisenbacher
Wrocław, 2008

 

Ostatnie publikacje