Ciąża

Nowoczesne metody antykoncepcji i ich skuteczność

Publikacja: 16 styczeń 2021

Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla służy do oceny skuteczności danej metody antykoncepcji. Wskazuje, ile wystąpiło ciąż wśród setki kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku. Tym samym wskaźnik 2 będzie oznaczał, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę przez cały rok 2 zaszły w ciążę. Poniżej przedstawiamy przykładowe wartości wskaźnika przy typowym stosowaniu danej metody.
  • Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne: 0-2,18
  • Tabletki progestagenne: 0,41
  • Plastry: 0,71-1,24
  • Pierścień dopochwowy: 0,25-1,23
  • Implant: 0-0,3
  • Wkładka z miedzią: 0,16-1,26
  • Wkładka hormonalna: 0,09-0,33
  • Ladycomp: 0,5

Tabletki antykoncepcyjne

Najpopularniejsza hormonalna metoda antykoncepcji. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, różniących się zarówno składem (dwuskładnikowe, jednoskładnikowe), jak i systemem stosowania (stosowanie z kilkudniową przerwą, stosowanie codzienne). Doborem odpowiedniego preparatu dla pacjentki zajmuje się lekarz ginekolog, który po przeprowadzeniu badania i zebraniu wywiadu przepisze odpowiednie tabletki.

Plastry

Plastry są podstawową alternatywą dla tabletek. Również w ich przypadku czas działania danego plastra jest zależny od preparatu i jego składu, a doborem powinien zająć się lekarz ginekolog.

Pierścień dopochwowy

Pierścień dopochwowy jest zakładany przez pacjentkę na okres trzech tygodni, gdzie wydziela dwa hormony, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Po tym okresie należy wyjąć pierścień i po tygodniowej przerwie założyć nowy.

Implant

Jest to mały, plastikowy pręcik, który lekarz umieszcza pod skórą pacjentki. Zawiera hormon podobny do progesteronu, który stale uwalniany do krwi hamuje owulację. Implant wystarcza na trzy lata, po tym okresie należy go wymienić.

Wkładki domaciczne

Wkładki domaciczne możemy podzielić na miedziane i hormonalne. Są to niewielkie przyrządy w kształcie litery T, które lekarz umieszcza w jamie macicy na okres kilku lat (w zależności od zastosowanej wkładki). Wkładki miedziane są barierą mechaniczną, dodatkowo powodują miejscowy stan zapalny, co skutecznie uniemożliwia zapłodnienie, głównie poprzez działanie plemnikobójcze. Wkładki hormonalne poprzez wydzielane substancje powodują, że wyściółka macicy jest cieńsza co uniemożliwia zagnieżdżenie i dodatkowo zagęszczają śluz szyjkowy.

Ladycomp

Urządzenie Ladycomp to jedna z najnowocześniejszych metod antykoncepcji. Wymaga ona codziennego pomiaru temperatury ciała pod językiem, za pomocą specjalnego sensora dołączonego do urządzenia. Następnie, na podstawie  wgranej bazy danych, która składa się z analizy ponad miliona cykli pacjentek, komputer wskazuje czy w danym dniu istnieje możliwość zajścia w ciążę, czy nie. Tym samym metoda ta może być stosowana zarówno w celach antykoncepcyjnych jak i podczas starań o dziecko.

Źródło:

https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Wskazanie%20i%20bezpiecze%C5%84stwo%20stosowania%20antykoncepcji%20hormonalnej%20oraz%20wewn%C4%85trzmacicznej_0_0.pdf

https://ponton.org.pl/antykoncepcja/

https://www.ladycomp.pl/

Ostatnie publikacje