Ważny temat

Najczęstsze choroby jamy ustnej

Jama ustna jest szczególnie narażona na kontakt z wirusami i bakteriami, które w czasie obniżonej odporności mogą być przyczyną różnych infekcji. Źródłami powstawania chorób jamy ustnej najczęściej są czynniki takie jak: nieprawidłowa higiena, oparzenia, skaleczenia lub niedobór witamin z grupy C i B.

Choroby nerek

Nerki stanowią bardzo ważny element organizmu, należą do układu wydalniczego. Do ich zadań należy przede wszystkim usuwanie z moczu szkodliwych produktów przemiany materii. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do pracy naszego organizmu. Dowiedz się jakie niepokojące objawy mogą wskazywać ich niepoprawne funkcjonowanie.

Męski problem - czyli rak gruczołu krokowego

Rak prostaty to nowotwór rozwijający się w położonym poniżej pęcherza moczowego gruczole krokowym (zwanym sterczem bądź prostatą), wielkości orzecha włoskiego, odpowiedzialnym za produkcję soku sterczowego, wchodzącego w skład płynu nasiennego (spermy).

Choroby odzwierzęce

W życiu rodzinnym często towarzyszą nam zwierzęta. Jednak bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jakimi chorobami możemy się od nich zarazić. W trosce o zdrowie całej rodziny musimy przestrzegać kilka podstawowych zasad. Dowiedz się jak ustrzec się przed niechcianymi problemami zdrowotnymi.

Czym jest Stwardnienie Rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM) - to przewlekła, zapalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowej demielinizacji i uszkodzenia aksonów, czemu towarzyszy stwardnienie. Pojawia się upośledzenie przewodzenia impulsów przez sieć neuronów. Za przyczynę stwardnienia uważa się rozpad osłonek mielinowych w wyniku zniszczenia ich przez proces immunologiczny. 

Czym jest epilepsja?

Padaczka jest obecnie jedną z najczęstszych chorób o podłożu neurologicznym. Wskaźnik rozpowszechniania tej choroby wynosi ok 1 tysiąc na 100 tysięcy, w Polsce choruje około 1% populacji czyli blisko 400 tysięcy osób.

Otyłość - choroba XXI w.

W krajach wysoko rozwiniętych otyłość staje się wielkoskalowym problemem. Obecnie szacuje się, że choroba ta w Europie dotyka 22% kobiet i 15% mężczyzn. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej odkłada się w narządach wewnętrznych co uniemożliwia ich w pełni prawidłowe funkcjonowanie. O otyłości mówimy, gdy BMI jest wyższe bądź przekracza 30.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu alergicznym. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, wiadomo że wynika ona z zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego i nerwowego. Skóra atopowa jest cieńsza i wrażliwsza, chorobie towarzyszy świąd i nadmierna suchość skóry. AZS nie jest chorobą całkowicie uleczalną, ale dzięki nowoczesnym lekom i kosmetykom można normalnie funkcjonować.

Kontuzje i urazy zimą

Kontuzje i urazy ciała zdarzają się bardzo często, kiedy aktywnie spędza się czas. W większości są to niegroźne urazy czyli stłuczenia, chociaż niekiedy dochodzi również do uszkodzeń kości – poważniejszych złamań lub zwichnięć. W każdym przypadku szybka reakcja pozwoli nam uniknąć bólu i powikłań wynikających z zaniedbania urazu.

Trądzik

Trądzik jest chorobą skóry, która dotyczy dużej grupy nastolatków począwszy od 12 - 13, aż do 20 - 25 roku życia. Powstają wtedy zmiany zapalne - tzw. pryszcze oraz niezapalne - wągry . Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale też na plecach, ramionach i klatce piersiowej.

Choroby pasożytnicze

Pasożyty atakują nasze ciało powoli i "po cichu"... O tym, że mamy w sobie tasiemca lub glistę dowiadujemy się najczęściej wówczas, gdy "nieproszony gość" na dobre zadomowił się w naszym organizmie.

Wady postawy

Wady postawy to problem dotyczący coraz większej liczby dzieci. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę obserwując sylwetkę naszego dziecka? Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa? Dlaczego gimnastyka korekcyjna jest tak istotna?

Chrońmy serce!

Waży niespełna pół kilograma, a przez całe nasze życie wykonuje ciężką pracę bez chwili odpoczynku - ludzkie serce. W ciągu przeciętnego życia uderza 2,5 miliarda razy! Warto o nie dbać, gdyż choroby serca są wyjątkowo groźne dla naszego życia.

Transplantologia = życie

Życie to najcenniejszy dar! Jeśli możemy podarować cząstkę siebie drugiej osobie, teraz lub po naszej śmierci, to dajemy życie na nowo. Czy można przekazać piękniejszy prezent?

Choroby wieku dziecięcego

Dawniej niemal każde dziecko przechodziło ospę wietrzną czy różyczkę. Dziś coraz częściej sięgamy po dodatkowe szczepienia, które chronią dziecko przed chorobami zakaźnymi, charakterystycznymi dla maluchów. Jeśli jednak dziecko zachoruje na świnkę, ospę czy różyczkę, warto wiedzieć jak postępować, by uniknąć groźnych powikłań.