Transplantologia = życie

Przeszczep rodzinny - szczególny dowód miłości

19/08/2013
Przeszczepy rodzinne to w Polsce ciągle rzadkość. Własną nerką, częścią wątroby czy szpikiem można uratować krewnemu życie. Niestety w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi wykonuje się niewiele przeszczepów rodzinnych, czyli od żywych dawców, a to właśnie one dają choremu największe szanse na pełny powrót do zdrowia. Chorzy mogą od swoich bliskich przyjąć nerkę, fragment wątroby, trzustki, płuca lub jelita.

Czym jest transplantologia?

19/08/2013
Mimo ogromnego postępu w dziedzinie medycyny lekarze nie zawsze są w stanie wyleczyć uszkodzone serce, czy wątrobę. W takim wypadku często jedyną szansą na uratowanie życia pacjentowi jest przeszczep danego organu. Jakie narządy można przeszczepiać i od kogo można je pobrać? Czy każdy może zostać dawcą? Czy można sprzedać swoje narządy?

Dobrzy do szpiku kości!

19/08/2013
Im więcej osób jest zarejestrowanych w bazie dawców, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej próbki i tym samym na uratowanie chorego. Ty też możesz uratować komuś życie! Przyłącz się więc do walki z białaczką. Dla większości chorych na białaczkę, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od "genetycznego bliźniaka".