Choroby wieku dziecięcego

Szczepienia dla noworodków

10/06/2018
Nowo narodzone dziecko ma na początku swojego życia odporność swojej matki. Jednak warto pamiętać, że zanika ona już w trakcie pierwszych kilku miesięcy. Dlatego najskuteczniejszą metodą, by uchronić noworodka przed chorobą, jest szczepienie ochronne. Sprawdź jakie dostępne są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane i kiedy należy je wykonać.

Ospa wietrzna - jak postępować z "wiatrówką"?

22/07/2013
W Polsce wiele matek uważa, że ospa wietrzna jest niegroźną chorobą, nie dającą żadnych powikłań. Z tego powodu coraz większą popularność zyskuje tzw. "ospa party", czyli organizowanie przyjęcia w domu dziecka chorego na ospę, aby celowo zarazić chorobą inne dzieci. Czy zabieranie własnego dziecka na takie przyjęcie to na pewno dobry pomysł? 

Nagminne zapalenie przyusznic - Świnka

22/07/2013
Świnka to dziecięca choroba zakaźna, która na ogół nie jest groźna. Jednak, gdy przebiega z komplikacjami, może prowadzić do poważnych powikłań, z których najgroźniejsze to zapalenie opon mózgowych, zapalenie trzustki i zapalenie jąder. Jak zapobiec zachorowaniu na świnkę oraz co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Odra - choroba pełna powikłań

22/07/2013
Odra to bardzo zaraźliwa choroba charakterystyczna dla wieku dziecięcego. Choć jeszcze niedawno była bardzo powszechnie spotykaną chorobą zakaźną wieku dziecięcego, teraz zachorowania na nią należą raczej do rzadkości. Sama w sobie nie jest groźna, ale często powoduje poważne powikłania. Co warto wiedzieć o odrze i jak się przed nią bronić?

Różyczka- czy należy się jej obawiać?

22/07/2013
Co roku na różyczkę choruje około 20 tysięcy Polskich dzieci. Naukowcy zaobserwowali, że do zakażeń najczęściej dochodzi późną zimą oraz wczesną wiosną. Jakie niepokojące symptomy mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko zachorowało?