Ważny temat

Higiena jamy ustnej

Utrzymywanie uzębienia w czystości to główny cel naszej codziennej higieny jamy ustnej. Istnieje kilka sposobów oczyszczania uzębienia: szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej czy stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych. W jaki sposób korzystać z tych metod i jak zadbać o profilaktykę jamy ustnej - podpowiadamy w  bieżącym Ważnym Temacie.

Czy to już menopauza?

Menopauza to w znaczeniu klinicznym dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę. W potocznym rozumieniu menopauzą nie określa się jednego dnia, lecz kilkuletni okres przed i po jej rozpoczęciu, tzw. "lata przejściowe". Czas ten określa się jako klimakterium, a ostatnio jako „perimenopauza” (w dosłownym znaczeniu „około-menopauza”).

Fobie i lęki - jak je pokonać?

Czy wiesz, ze lista fobii jest równie urozmaicona jak ludzkie życie! Udokumentowane przypadki obejmuje lęki przed: przełykaniem, niemowlętami, wysokimi drzewami, ludźmi niskiego wzrostu, ciemnymi chmurami oraz przyklejaniem się masła orzechowego do podniebienia. Najczęściej spotykane fobie dotyczą latania, węży, owadów, dużych wysokości, zamkniętych przestrzeni, tłumów... Czym jest fobia? Tym pochodzącym z języka greckiego słowem, oznaczającym „lęk", określamy szczególne zbiory obaw, niepokojów i lęków powiązanych z konkretnymi przedmiotami, miejscami, doświadczeniami i sytuacjami.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym schorzeniem układu sercowo-naczyniowego, należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób serca. W niektórych krajach jest najczęstszą przyczyną umieralności dorosłych. Statystyki amerykańskie podają, że choroba ta występuje u około 25% dorosłej populacji! Nadciśnienie tętnicze nazywane jest często skrytobójcą: choroba ta długo przebiega bowiem bezobjawowo, a pierwszym jej objawem bywa śmiertelny udar mózgu.

Katar sienny

Szacuje się, że około jednej czwartej populacji w określonych porach roku cierpi na katar sienny. Ustalenie, jakie alergeny go wywołują pozwoli zmniejszyć kontakt z nimi i znaleźć sposoby radzenia sobie z dolegliwościami.

Rzucamy palenie papierosów

Wdychając dym papierosowy, wchłaniasz liczne substancje chemiczne, którym pozwalasz przedostać się do niektórych ważnych narządów - mózgu, płuc, serca i naczyń krwionośnych. Dym papierosowy dostarcza organizmowi co najmniej 75 znanych związków chemicznych o działaniu rakotwórczym, maleńkie ilości trucizn, jak arszenik i cyjanki, oraz ponad 4000 innych substancji! Dlatego warto rzucić palenie...

Medycyna alternatywna

Akupunktura, bioenergoterapia czy homeopatia to metody leczenia zwane ogólnie medycyną alternatywną, niekonwencjonalną. Co powinniśmy wiedzieć na ich temat? Czym różnią się od tradycyjnych metod? Jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą?

Przeziębienie czy grypa?

W okresie zimowym często zadajemy sobie to pytanie... Większość z nas wie jedynie, że grypa jest znacznie bardziej niebezpieczna niż przeziębienie. Jakie jeszcze są różnice? Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw grypie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdą Państwo w poniższych artykułach.

Zdrowie w wieku dojrzałym

Niechętnie myślisz o starzeniu się? Więc nie myśl o tym wcale. Oczywiście, kalendarz przypomni, że minął kolejny rok, to jednak nie oznacza, że musisz zachowywać się i czuć, jak osoba starsza, czy wyglądać starzej.Starzenie się to kwestia wyboru, a nie wyroku. Bez trudu możesz zdecydować - i zakomunikować to swemu ciału - że odtąd pozostaniesz 50-latkiem, jeśli tylko zaakceptujesz wszystkie fizyczne i psychiczne zmiany, jakie przyniesie szósta, siódma, ósma dekada i następne lata życia.

Gdy maluszek zachoruje...

Być może, jeśli należysz do wyjątkowych szczęściarzy, twoje dziecko nigdy nie otrzyma skierowania do szpitala a Ty nigdy nie będziesz wzywać pogotowia. Nieprzewidziane sytuacje zdarzają się jednak często i warto być na nie przygotowanym. Co zrobić, gdy niespodziewanie Twoje maleństwo zachoruje? Kiedy wezwać pogotowie a kiedy pojechać z dzieckiem do szpitala? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższych artykułach.

ABC karmienia piersią

Gdyby ludzkie mleko zostało wymyślone przez naukowców, a następnie ktoś wpadłby na pomysł, by sprzedawać je po sześć kartonów w supermarketach, niewątpliwie okrzyknięto by je cudownym produktem i obsypano nagrodami. Mleko ludzkie zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze w najwłaściwszych proporcjach, chroni przed biegunką, zapaleniem ucha i innymi chorobami, nie wymaga podgrzewania, chłodzenia ani przyrządzania, a jeszcze do tego - skoro jednak nie sprzedaje się go w supermarketach - nic nie kosztuje!

Osteoporoza - cichy złodziej kości!

Do niedawna traktowano ją jako nieuchronny element procesu starzenia się organizmu. Podobnie jak siwe włosy czy zmarszczki miała być naturalną oznaką upływającego czasu. Tymczasem osteoporoza to choroba, której można zapobiegać i skutecznie ją leczyć.

Słońce świeci nad nami...

Słońce i wysoka temperatura - na to czekaliśmy całą jesień, zimę, wiosnę... Jednak pamiętajmy o tym, by rozsądnie korzystać z uroków lata nie narażając organizmu na poparzenia słoneczne, przegrzanie czy odwodnienie.

Leki

Lek to substancja, która wprowadzona do organizmu powoduje wyleczenie choroby, zahamowanie jej postępu, złagodzenie objawów np. bólu, lub w inny sposób korzystnie wpływa na organizm. Dawniej jedynymi lekami były substancje uzyskiwane z roślin lub, rzadziej, ze zwierząt. Obecnie większość leków uzyskuje się w laboratoriach na drodze skomplikowanych procesów wytwórczych. Przebieg leczenia w dużej mierze zależy od wiedzy pacjentów na temat przyjmowania leków. Dlatego zachęcamy do lektury artykułów dotyczących recept, sposobu przyjmowania leków a także zagrożeń wynikających z farmakoterapii.