Ważny temat

Zwierzęta pomocne w terapii...

Pozytywnie wpływają na nasze emocje i zdrowie, pomagając w terapii pacjentów z różnymi schorzeniami. Skąd tak pozytywny wpływ na człowieka? Dlaczego koty, delfiny, psy, konie wspomagają leczenie? Sprawdź!

Choroby weneryczne

W zakresie diagnozy i leczenia chorób wenerycznych nastąpił w ostatnich czasach postęp niemal rewolucyjny! Wiemy już dużo na temat skutecznego leczenia kiły, rzeżączki, opryszczki... Czy to oznacza, że chorób przenoszonych drogą płciową jest coraz mniej? Niestety nie! Wraz z postępem w medycynie, obserwujemy wzrost lekceważenia tych chorób przez społeczeństwo. Niska świadomość i niedocenianie groźnych następstw chorób wenerycznych sprawiają, że nadal jest to poważny problem!

Wiosna, wiosna...

Już jest! Wiosna! Dla jednych najpiękniejsza pora roku - czas nowych postanowień, zmian w trybie życia i żywieniu, budzącej się po zimie aktywności. Dla alergików - czas trudny i wiążący się z wieloma dolegliwościami. Jaka jest tak na prawdę wiosna i jak przyjrzeć się swojemu zdrowiu o tej porze roku?

Medycyna alternatywna XXI wieku

Homeopatia, irydologia, akupunktura - znane i powszechnie stosowane w systemach opieki zdrowotnej w wielu krajach Europy. Czy w Polsce są wystarczająco znane i doceniane? Kiedy i w jaki sposób medycyna alternatywna może przywrócić zdrowie?

Nietypowe uzależnienia

O alkoholizmie i narkomanii powiedziano już wiele - stąd specyfika tych uzależnień jest nam dobrze znana... Są jednak uzależnienia, które bagatelizujemy i ignorujemy - do takich należy zakupoholizm, pracoholizm czy uzależnienie od portali społecznościowych!

Antykoncepcja nie tylko w pigułce...

Antykoncepcja według WHO to nic innego, jak podejmowanie różnego rodzaju działań które nie wymagają od partnerów zaprzestania współżycia. Natomiast w znaczeniu potocznym to metody zapobiegania ciąży. Z prezentowanych poniżej treści dowiesz się jakie są naturalne i sztuczne metody antykoncepcji, czym jest wazektomia, a także kiedy mówimy o antykoncepcji "po"...

Zespół Downa

1 na 800-1000 dzieci rodzi się z Zespołem Downa, nazywanym także mongolizmem. To najbardziej rozpowszechniona wada wrodzona spowodowana pojawieniem się dodatkowego chromosomu 21. Nazwa ta pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który po raz pierwszy opisał tą przypadłość w 1866 roku.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera należy do kręgu schorzeń otępiennych, charakteryzujących się organicznymi zaburzeniami w sferze czynności poznawczych, a zwłaszcza postępującym zanikiem pamięci. Po raz pierwszy została opisana w 1906 roku przez niemieckiego neuropatologa Aloisa Alzheimera. Jest chorobą rozpowszechniona na całym świecie dotykającą osoby po 60. roku życia.

Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS)

Reumatoidalne Zapalenie Stawów, to jedna z chorób reumatycznych - najczęściej występująca i najbardziej agresywna przewlekła choroba tkanki łącznej. Występuje na podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że układ odpornościowy organizmu wytwarza przeciwciała niszcząc własne tkanki...

Krwiodawstwo - Ratujemy życie!

Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była, jest i będzie symbolem życia, poświęcenia i bohaterstwa. Poniżej dowiesz się więcej informacji o samej krwi. Kiedy możemy zostać dawcą? Jakie mamy metody pobrań? Jakie przysługują nam uprawnienia?

Mamy maj, mamy alergie...

Słoneczne miesiące to trudny czas dla alergików. Gdy wszystko wokół zieleni się i kwitnie, oni kichają, mają katar i zaczerwienione spojówki. Choroby wywołane przez alergeny, stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. W związku z tym narodziła się nowa dziedzina medycyny zajmująca się tym problemem - Alergologia.

Choroba Parkinsona

Po raz pierwszy została opisana przez Jamesa Parkinsona w 1817 roku. Choroba o której mowa to schorzenie neurologiczne, powstające prawdopodobnie, gdy na mózg zaczynają oddziaływać substancje toksyczne lub gdy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia mózgu. Jest jedną z najpowszechniej występujących chorób neurodegeneracyjnych, dotyka ponad 10 % ludzkości. Dowiedz się jaki są przyczyny i objawy. Jak dobrać odpowiednie żywnie i leczenie oraz jak dostosować rehabilitację do potrzeb chorego.

Wirusowe Zapalenie Wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW), zwane popularnie żółtaczką, to choroba zakaźna uszkadzająca wątrobę, a ściślej mówiąc - jej komórki zwane hepatocytami. Metoda leczenia WZW zależy od typu wirusa.  Dowiedz się jakie są objawy i przyczyny żółtaczki oraz jak możemy się przed nią chronić.

Schizofrenia - największe wyzwanie psychiatrii

Omamy, urojenia, apatia - to tylko niektóre z objawów choroby psychicznej jaką jest schizofrenia... Różnorodność zaburzeń sprawia, że postawienie właściwego rozpoznania w przypadku schizofrenii jest trudne i często wymaga dużego zaangażowania lekarzy i rodziny pacjenta. Jak przebiega choroba? Na czym polega jej leczenie? 

Moda na wegetarianizm

Czy wegetarianizm to moda czy zdrowy styl życia? Jak rozsądnie zmienić tradycyjne żywienie na posiłki bezmięsne? Sprawdź na czym polega wegetarianizm, jakie są jego odmiany, oraz jakie niesie korzyści i zagrożenia dla naszego zdrowia...