Ważny temat

Częste choroby wakacyjne

Lato to czas, który zwykle spędzamy poza domem, korzystając z wypoczynku na świeżym powietrzu. Letnie wyjazdy prócz przyjemności mogą nieść za sobą przykre dolegliwości. Dowiedz się więcej jakie zagrożenia dla naszego zdrowia mogą się przytrafić podczas urlopu.

Rzadkie choroby psychiczne

Każdy z nas jest inny, ma swoje fobie, czy też dziwne nawyki. Z większością takich schorzeń da się żyć i normalnie funkcjonować, ale niektóre trzeba leczyć. Czytając poniższe artykuły poznasz kilka rzadkich i dziwnych schorzeń psychicznych.

Rodzaje leczenia onkologicznego

Choroby onkologiczne są schorzeniami, których leczenie jest zwykle trudne i długotrwałe. Jednak dzisiejsza medycyna świetnie wykorzystuje wiele możliwości leczenia tych ciężkich przypadłości. Sprawdź jakie metody terapii są wykorzystywane w chorobach nowotworowych oraz na czym one polegają.

Uwaga na kleszcze!

Letnia aura sprzyja spacerom na świeżym powietrzu. W upalne dni schronienia szukamy w lesie gdzie, prócz ochłody pod drzewami możemy natknąć się również na kleszcze, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Czytając poniższe artykuły dowiesz się jakie choroby są przenoszone przez te owady oraz w jaki sposób możemy się uchronić przed ich ukąszeniem.

Choroby reumatyczne

Odczuwasz bóle w okolicy stawów? Twoje stawy są ograniczone ruchowo? Zdarza się, że czujesz zesztywnienie stawów? Przeczytaj koniecznie poniższe artykuły i sprawdź czy niepokojące Cię objawy nie są początkiem jednej z chorób reumatycznych.

Rzadkie choroby genetyczne

Choroby genetyczne obejmują bardzo różnorodną grupę chorób. Na dzień dzisiejszy zdiagnozowano prawie 6 tysięcy rzadkich schorzeń, a w tym tylko 5 % może być efektywnie leczonych. Dowiedz się więcej o wybranych chorobach genetycznych.

Jak dobrać właściwy trening dla siebie?

Często decydując się wybrać na siłownię nie mamy założonego rodzaju ćwiczeń, które chcemy wykonywać. Okazuje się, że wybór zależy głównie od tego jaki cel chcemy uzyskać. Dowiedz się na czym polegają najpopularniejsze treningi oraz jak dobrać zestaw ćwiczeń odpowiedni dla siebie.

Zadbaj o siebie na wiosnę!

Wiosna to czas, w którym często intensywniej dbamy o siebie, myślimy o diecie i gruntownej regeneracji naszego organizmu. Jest to spowodowane głównie brakiem motywacji do dbania o siebie w okresie jesienno - zimowym. Podpowiadamy co zrobić aby czuć się zdrowo.

Choroby układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego są bardzo powszechnymi schorzeniami, które mogą mieć wiele przyczyn pojawienia się w organizmie. Choroby te mogą mieć charakter przejściowy lub przewlekły. Dowiedz się więcej o najczęstszych zaburzeniach gastrycznych.

Rodzaje masażu - jaką dobrać technikę?

Siedzący tryb życia oraz brak ruchu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najczęstszymi schorzeniami są dolegliwości związane z układem kostnym i mięśniowym. Lekarz może zalecić chirurgiczną i farmakologiczną metodę leczenia. Często jednak nie jest konieczna tak radykalna ingerencja w organizm. Pomocne w leczeniu tych schorzeń okazują się masaże, które dzielą się na wiele rodzajów. Dowiedz się więcej jaki masaż będzie odpowiedni dla Twojego schorzenia.

Choroby układu chłonnego

Zadaniem układu chłonnego jest ochrona organizmu przed zakażeniami oraz utrzymanie w równowadze płynów ustrojowych. Układ ten tworzą naczynia i przewody chłonne, tkanka limfatyczna, grasica, śledziona, gruczoły przytarczyczne oraz grudki chłonne. Układ limfatyczny (chłonny) jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Sprawdź jakie choroby mogą zaburzyć jego funkcjonowanie.

Aparatura ratująca życie w szpitalu

Każdy szpital posiadający SOR (szpitalny oddział ratunkowy) powinien być zaopatrzony w wysokospecjalistyczną aparaturę ratującą życie. Jakie sprzęty i w jakich sytuacjach używane są do ratowania życia i zdrowia pacjenta? Poznaj część z nich w poniższych artykułach.

Choroby żył - czym zagraża niewydolność krążenia

Niewydolność układu krążenia jest niezwykle niebezpieczna, głównie ze względu na to,  że we wczesnych fazach nie daje wyraźnych objawów. Zwykle choroba jest diagnozowana stosunkowo późno. Dlatego warto skupić się na prowadzeniu zdrowego trybu życia, który przyczyni się do zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania. Dowiedz się więcej o chorobach żył oraz o profilaktyce.

Wpływ doleglowości odkręgosłupowych na zdrowie

Siedzący tryb życia, ograniczona aktywność fizyczna przyczynia się do niekorzystnych zmian w kręgosłupie. Według statystyk na bóle kręgosłupa cierpi 80% społeczeństwa. Najczęstszą przyczyną są przeciążenia lub przepracowania na odcinkach kręgosłupa. Dowiedz się więcej na temat dolegliwości odkręgosłupowych i ich terapii.

Najczęściej występujące choroby hematologiczne

W naszym organizmie choroba może objąć dany narząd wewnętrzny, ale również układ krwionośny, który źle działający może upośledzić pracę organów wewnętrznych. Choroby krwi wynikają z nieprawidłowości działania nadrzędnego narządu krwiotwórczego, czyli szpiku, który wypełnia tzw. istotę gąbczastą kości płaskich. Do chorób hematologicznych należą między innymi: anemie, małopłytkowość oraz nowotwory.