Medycyna ogólna

Czym jest sigmoidoskopia?

11/09/2018
Sigmoidoskopia jest specjalnym badaniem kolonoskopowym skupiającym się na dokładnej ocenie ostatniego odcinka jelita grubego. Dzięki tej metodzie diagnostycznej można łatwo i bezpiecznie zdiagnozować nowotwory i choroby układu pokarmowego. Jednak jak każde badanie ma zalecenia oraz przeciwskazania do jego wykonania , o których możesz dowiedzieć się więcej. Sprawdź.

Choroba Fabry’ego

10/09/2018
Choroba Fabry’ego jest bardzo ciężką i skomplikowaną chorobą.  Występuje ona bardzo. Jest to choroba genetyczna. Z chorobą tą zmaga się w Polsce około 100 osób.  Osoby te rodzą się z uszkodzonym genem GLA. Objawia się bólem kostno stawowym. W chorobie tej cierpi cały organizm i wszystkie organy wewnętrzne u człowieka.

Beztęczówkowość oka - zwana aniridia

07/09/2018
Aniridia, jest rzadką chorobą genetyczną oczu. Jest dziedziczona, chorują na nią kobiety jak i mężczyźni. Ma, to związek z mutacjami w kilku genach. Aby dowiedzieć się wicej, zapraszamy do zapoznania się artykułem.

Co to jest cyklotymia?

24/08/2018
Cyklotymia to zaburzenie nastroju, które jest łagodniejszą, lecz częściej bardziej przewlekłą wersją zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Objawia się więc naprzemiennym występowaniem skrajnych stanów łagodnej depresji oraz hipomanii, które utrzymują się przez co najmniej  dwa lata.  Nie mają one związku z wydarzeniami życiowymi, ani nie wynikają z innych zaburzeń psychicznych.

Dlaczego warto się poddać zabiegowi prostowania przegrody nosowej?

13/08/2018
Przegroda nosowa dzieli nos na dwie równe części, a przynajmniej tak być powinno. W  rzeczywistości mało kto ma ją idealnie prostą. Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie oraz sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można jednak usunąć operacyjnie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy warto poddać się zabiegowi prostowania przegrody nosowej.

Objaw Raynauda - jak sobie z tym radzić?

09/08/2018
Objaw Raynauda to przypadłość, która charakteryzuje się marznięciem nosa i małżowin usznych oraz drętwieniem palców rąk i stóp. Jak się objawia i jak możemy sobie pomóc w tej chorobie?

Filtry medyczne, filtry krawędziowe w optometrii

25/07/2018
Specjalistyczne filtry dla osób słabowidzących umożliwiające lepsze widzenie, wyostrzenie wzroku oraz wyostrzenie nierówności podłoża, krawężników. Zalecane i bardzo przydatne w chorobach oczu.

Jaką dietę stosować u pacjentów z hemochromatozą?

18/07/2018
Hemochromatoza jest chorobą polegającą na gromadzeniu się zbyt dużych ilości żelaza w organizmie. Dieta jest ważnym elementem wspomagającym leczenie. Postępowanie dietetyczne w przypadku zespołów spichrzania żelaza polega na ograniczaniu spożycia produktów bogatych w żelazo, zwłaszcza hemowe, o dużej biodostępności.

Co to jest DHEA ?

05/07/2018
Młodość to dobra pamięć, kondycja fizyczna i elestyczna skóra.Czy można zachamować miażdzycę oraz utrzymać odpowiednią gęstość kości?Jak można przedłużyć ten czas?

Terapia biologiczna w leczeniu łuszczycy

04/07/2018
Postęp w zakresie metod inżynierii genetycznej i biologii molekularnej pozwolił na opracowanie leków nowej generacji, będących przełomem w walce z łuszczycą, a zarazem wielką nadzieją dla pacjentów.

Czy warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

24/06/2018
Rozwój medycyny daje nam wiele możliwości poprawy widzenia, a jedną z nich jest laserowa korekcja wzroku. Cieszy się ona coraz to większą popularnością, ale czy powinniśmy traktować ją jako alternatywę noszenia okularów czy soczewek kontaktowych?

Na czym polega brachyterapia?

17/06/2018
Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii nowotworów. Początki brachyterapii sięgają 1901 roku i są to zarazem narodziny radioterapii onkologicznej. Moment ten jest bezpośrednio związany z odkryciem radu przez polską noblistkę Marię Skłodowską-Curie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na czym polega brachyterapia.

Czym jest medycyna holistyczna?

04/06/2018
Medycyna holistyczna zwana inaczej medycyną całkowitą, jest to połączenie ciała i ducha. Traktuje pacjenta jako całość i szuka przyczyn dolegliwości, zarówno tych fizycznych, psychicznych, jak i duchowych.

Schizofrenia - objawy, diagnostyka, leczenie

20/05/2018
Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna zaliczana do grupy psychoz. Jej nazwa pochodzi od greckich słów schizein - rozszczepić i phren – umysł. Rozszczepienie oznacza tutaj sprzeczność pomiędzy myślami, dążeniami i zachowaniem chorego. U większości ludzi budzi lęk i niezrozumienie spowodowane odmiennością i dziwacznością zachowania osób chorych. Jej objawy są bardzo różnorodne, a przebieg dynamiczny, co sprawia trudności w leczeniu.
strony internetowe | lexurio.pl