Medycyna ogólna

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego

11/10/2018
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego są bardzo powszechną dolegliwością, która dotyka pacjentów w różnym wieku. Nie zawsze stanowią objawy groźnej choroby, potrafią jednak poważnie wpływać na jakość życia oraz codzienną aktywność. Które dolegliwości zaliczamy do tej grupy i jak sobie z nimi radzić?

Diagnostyka patomorfologiczna w chorobach płuc

05/10/2018
Patomorfologia to nauka o zmianach morfologicznych w tkankach i narządach. Badanie jest stosowane podczas leczenia chorób nowotworowych, które jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej spersonalizowane. W czasie diagnostyki raka płuca niezwykle ważna jest rola patomorfologa.

Czym się różni kolonoskopia od kolonografii?

18/09/2018
Kłopoty z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego dotyczą coraz większej liczby osób niezależnie od wieku czy płci. Do badań diagnostycznych w przypadku problemów z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego zalicza się m.in. kolonoskopię i kolonografię. Pozwalają na ocenę wewnętrznej powierzchni ścian jelit. Czy wiesz czym się różnią te badania? Odpowiedz znajdziesz czytając poniższy artykuł.

Czym jest sigmoidoskopia?

11/09/2018
Sigmoidoskopia jest specjalnym badaniem kolonoskopowym skupiającym się na dokładnej ocenie ostatniego odcinka jelita grubego. Dzięki tej metodzie diagnostycznej można łatwo i bezpiecznie zdiagnozować nowotwory i choroby układu pokarmowego. Jednak jak każde badanie ma zalecenia oraz przeciwskazania do jego wykonania , o których możesz dowiedzieć się więcej. Sprawdź.

Choroba Fabry’ego

10/09/2018
Choroba Fabry’ego jest bardzo ciężką i skomplikowaną chorobą.  Występuje ona bardzo. Jest to choroba genetyczna. Z chorobą tą zmaga się w Polsce około 100 osób.  Osoby te rodzą się z uszkodzonym genem GLA. Objawia się bólem kostno stawowym. W chorobie tej cierpi cały organizm i wszystkie organy wewnętrzne u człowieka.

Beztęczówkowość oka - zwana aniridia

07/09/2018
Aniridia, jest rzadką chorobą genetyczną oczu. Jest dziedziczona, chorują na nią kobiety jak i mężczyźni. Ma, to związek z mutacjami w kilku genach. Aby dowiedzieć się wicej, zapraszamy do zapoznania się artykułem.

Co to jest cyklotymia?

24/08/2018
Cyklotymia to zaburzenie nastroju, które jest łagodniejszą, lecz częściej bardziej przewlekłą wersją zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Objawia się więc naprzemiennym występowaniem skrajnych stanów łagodnej depresji oraz hipomanii, które utrzymują się przez co najmniej  dwa lata.  Nie mają one związku z wydarzeniami życiowymi, ani nie wynikają z innych zaburzeń psychicznych.

Dlaczego warto się poddać zabiegowi prostowania przegrody nosowej?

13/08/2018
Przegroda nosowa dzieli nos na dwie równe części, a przynajmniej tak być powinno. W  rzeczywistości mało kto ma ją idealnie prostą. Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie oraz sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można jednak usunąć operacyjnie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy warto poddać się zabiegowi prostowania przegrody nosowej.

Objaw Raynauda - jak sobie z tym radzić?

09/08/2018
Objaw Raynauda to przypadłość, która charakteryzuje się marznięciem nosa i małżowin usznych oraz drętwieniem palców rąk i stóp. Jak się objawia i jak możemy sobie pomóc w tej chorobie?

Filtry medyczne, filtry krawędziowe w optometrii

25/07/2018
Specjalistyczne filtry dla osób słabowidzących umożliwiające lepsze widzenie, wyostrzenie wzroku oraz wyostrzenie nierówności podłoża, krawężników. Zalecane i bardzo przydatne w chorobach oczu.

Jaką dietę stosować u pacjentów z hemochromatozą?

18/07/2018
Hemochromatoza jest chorobą polegającą na gromadzeniu się zbyt dużych ilości żelaza w organizmie. Dieta jest ważnym elementem wspomagającym leczenie. Postępowanie dietetyczne w przypadku zespołów spichrzania żelaza polega na ograniczaniu spożycia produktów bogatych w żelazo, zwłaszcza hemowe, o dużej biodostępności.

Co to jest DHEA ?

05/07/2018
Młodość to dobra pamięć, kondycja fizyczna i elestyczna skóra.Czy można zachamować miażdzycę oraz utrzymać odpowiednią gęstość kości?Jak można przedłużyć ten czas?

Terapia biologiczna w leczeniu łuszczycy

04/07/2018
Postęp w zakresie metod inżynierii genetycznej i biologii molekularnej pozwolił na opracowanie leków nowej generacji, będących przełomem w walce z łuszczycą, a zarazem wielką nadzieją dla pacjentów.

Czy warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

24/06/2018
Rozwój medycyny daje nam wiele możliwości poprawy widzenia, a jedną z nich jest laserowa korekcja wzroku. Cieszy się ona coraz to większą popularnością, ale czy powinniśmy traktować ją jako alternatywę noszenia okularów czy soczewek kontaktowych?
strony internetowe | lexurio.pl