Medycyna ogólna

Co napięcie nerwowe robi z naszym ciałem?

17/01/2019
Bezustanne utrzymywanie się w gotowości do reakcji powoduje, że nasz organizm z dnia na dzień się wypala. Nagle z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy albo głowa. Łapiemy infekcję za infekcją. Mamy kłopoty gastryczne. To cena, jaką płacimy za przewlekły stres.

Co to jest tętniak aorty brzusznej?

18/12/2018
Tętniak aorty brzusznej zwykle daje o sobie znać bólem brzucha i pleców zlokalizowanym w okolicy krzyżowej, należy jednak liczyć się również z tym, że często nie wysyła żadnych alarmujących sygnałów. Nieleczony może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta, warto więc wiedzieć jak najwięcej na temat tętniaka aorty brzusznej.

Odmrożenia rąk - jak sobie z tym radzić?

05/12/2018
Niskie temperatury, które obecnie panują na zewnątrz narażają nas na różne odmrożenia. Zimno, nieodpowiedni ubiór oraz długotrwałe przebywanie na dworze może prowadzić do odmrożeń. Najbardziej narażone są właśnie dłonie ponieważ są one odsłonięte i bezpośrednio wystawione na kontakt z mrozem. Co można zrobić żeby zapobiec wystąpieniu takich objawów i jak radzić sobie jeśli już wystąpią?

Wypadanie włosów - przyczyny i leczenie

22/11/2018
Włosy są nie tylko naszą ozdobą, ale również świadectwem zdrowia. Często się zdarza, że na długo przed wystąpieniem objawów schorzenia zły wygląd naszych włosów sugeruje, że może dziać się coś niepokojącego w naszym organizmie.

Próchnica u dzieci

08/11/2018
Próchnica zębów mlecznych to choroba. Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, wychodząc z założenia, że zębów mlecznych nie ma sensu leczyć, bo i tak wypadną. A prawda jest brutalna: od stanu zębów mlecznych zależy stan zębów stałych. Jeśli więc zaniedbamy leczenie próchnicy zębów mlecznych, dziecko będzie miało olbrzymie problemy z zębami w późniejszym wieku. Może mieć również źle rozwiniętą kość żuchwy, wady zgryzu, a w późniejszym okresie zwyczajne braki w uzębieniu.

Kontuzje kolana - objawy i diagnostyka

07/11/2018
Kolano to obszar naszego ciała szczególnie narażony na choroby, urazy i inne patologie. Staw kolanowy dźwiga ciężar całego ciała, łatwo dochodzi do jego przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych. O czym może świadczyć ból, obrzęk lub zaczerwienienie kolana? Dowiedz się, jakie choroby dotykają kolano i kiedy udać się do lekarza, żeby zapobiec niechcianym powikłaniom.

Leczenie bólu u osób w podeszłym wieku

20/10/2018
Ból to nieprzyjemne, subiektywne doznanie czuciowe i emocjonalne. Najprostszym podziałem bólu jest podział na ból ostry i przewlekły. Ból ostry jest niezależny od wieku i dotyczy około 5% populacji. Ból przewlekły występuje średnio u 27% populacji, ale odsetek ten znacząco wzrasta z wiekiem, bo u chorych powyżej 65. roku życia wynosić około 50%. U osób w wieku podeszłym obserwuje się charakterystyczne umiejscowienie bólu – najczęściej okolicy stawów, lędźwiowej części kręgosłupa oraz kończyn dolnych.

Zaburzenia rytmu serca - przyczyny, objawy, leczenie

15/10/2018
Zaburzenia rytmu serca mogą być objawem miażdżycy, astmy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy i niedoborów niektórych pierwiastków. Gdy serce łomocze, potyka się lub niemal zamiera, może to być też skutek silnych emocji, ale też oznaka choroby. Jakie są jeszcze przyczyny? Jak rozpoznać objawy oraz na czym polega leczenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o zaburzeniach rytmu serca.

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego

11/10/2018
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego są bardzo powszechną dolegliwością, która dotyka pacjentów w różnym wieku. Nie zawsze stanowią objawy groźnej choroby, potrafią jednak poważnie wpływać na jakość życia oraz codzienną aktywność. Które dolegliwości zaliczamy do tej grupy i jak sobie z nimi radzić?

Diagnostyka patomorfologiczna w chorobach płuc

05/10/2018
Patomorfologia to nauka o zmianach morfologicznych w tkankach i narządach. Badanie jest stosowane podczas leczenia chorób nowotworowych, które jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej spersonalizowane. W czasie diagnostyki raka płuca niezwykle ważna jest rola patomorfologa.

Czym się różni kolonoskopia od kolonografii?

18/09/2018
Kłopoty z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego dotyczą coraz większej liczby osób niezależnie od wieku czy płci. Do badań diagnostycznych w przypadku problemów z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego zalicza się m.in. kolonoskopię i kolonografię. Pozwalają na ocenę wewnętrznej powierzchni ścian jelit. Czy wiesz czym się różnią te badania? Odpowiedz znajdziesz czytając poniższy artykuł.

Czym jest sigmoidoskopia?

11/09/2018
Sigmoidoskopia jest specjalnym badaniem kolonoskopowym skupiającym się na dokładnej ocenie ostatniego odcinka jelita grubego. Dzięki tej metodzie diagnostycznej można łatwo i bezpiecznie zdiagnozować nowotwory i choroby układu pokarmowego. Jednak jak każde badanie ma zalecenia oraz przeciwskazania do jego wykonania , o których możesz dowiedzieć się więcej. Sprawdź.

Choroba Fabry’ego

10/09/2018
Choroba Fabry’ego jest bardzo ciężką i skomplikowaną chorobą.  Występuje ona bardzo. Jest to choroba genetyczna. Z chorobą tą zmaga się w Polsce około 100 osób.  Osoby te rodzą się z uszkodzonym genem GLA. Objawia się bólem kostno stawowym. W chorobie tej cierpi cały organizm i wszystkie organy wewnętrzne u człowieka.

Beztęczówkowość oka - zwana aniridia

07/09/2018
Aniridia, jest rzadką chorobą genetyczną oczu. Jest dziedziczona, chorują na nią kobiety jak i mężczyźni. Ma, to związek z mutacjami w kilku genach. Aby dowiedzieć się wicej, zapraszamy do zapoznania się artykułem.

Co to jest cyklotymia?

24/08/2018
Cyklotymia to zaburzenie nastroju, które jest łagodniejszą, lecz częściej bardziej przewlekłą wersją zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Objawia się więc naprzemiennym występowaniem skrajnych stanów łagodnej depresji oraz hipomanii, które utrzymują się przez co najmniej  dwa lata.  Nie mają one związku z wydarzeniami życiowymi, ani nie wynikają z innych zaburzeń psychicznych.
laskovski.pl