Ciąża

Wyprawka do szpitala, czyli co zabrać do szpitala do porodu?

02/06/2019
Wyprawka do szpitala jest ważnym elementem, który należy przygotować już parę tygodni przed planowanym terminem porodu aby w razie potrzeby być przygotowanym. Zaoszczędzi to stresu i doda poczucia kontroli. Wyposażenie wyprawki zależy od pory roku oraz wyposażenia szpitala.

Antykoncepcja podczas karmienia piersią.

30/05/2019
Karmienie piersią a antykoncepcja to cały czas gorący temat wśród kobiet, które po ciąży chcą zabezpieczyć się przed kolejną ciążą. Po porodzie antykoncepcja powinna być dobrana tak, aby nie szkodzić dziecku oraz nie wpływać na jakość pokarmu i laktację kobiety karmiącej. Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji w trakcie karmienia piersią? Jaką metodę najlepiej wybrać dla siebie?

Jak zniwelować rozstępy po ciąży?

27/03/2019
Rozstępy po ciąży to problem wielu kobiet, które nie mogą się pozbyć nieestetycznego problemu. Wiele młodych mam zastanawia się, jak pozbyć się rozstępów po ciąży? Co zrobić i jakie zabiegi można zastosować, by skóra odzyskała dawny wygląd?

Jakie zagrożenia niesie za sobą ciąża mnoga?

19/02/2019
Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście i podwójny kłopot. Niespodziewana powoduje zamieszanie w rodzinie. Wiąże się też z nowymi obawami i trudnościami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym jakie zagrożenia niesie ze sobą ciąża mnoga.

Samoistne poronienia - co jest ich przyczyną?

21/12/2018
Poronienie samoistne to przedwczesne zakończenie ciąży, które następuje wskutek przyczyn naturalnych, które  najczęściej występuje w I trymestrze ciąży, przed 20 tygodniem. Do największej liczby poronień dochodzi przed zagnieżdżeniem zarodka (około 50% przypadków) i tuż po implantacji (do 25%). Kłopoty z donoszeniem ciąży i ryzyko poronienia dotyczą co szóstej kobiety. Jak objawia się poronienie samoistne i czy możliwe jest jego leczenie?

Cukrzyca w ciąży

23/11/2018
Cukrzyca ciążowa jest bardzo specyficzną chorobą, gdyż zdarza się wyłącznie u kobiet oczekujących dziecka. Choć występuje rzadko, bo u około 3-4% przyszłych mam, a także ma charakter przejściowy, jej diagnostyka jest bardzo ważna, gdyż nieleczona może mieć bardzo negatywny wpływ na matkę i rozwijające się dziecko. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o cukrzycy ciążowej.

Leczenie zakrzepicy żylnej u kobiet w ciąży

27/10/2018
Zakrzepica, czyli żylna choroba zakrzepowo-zatorowa występuje u wielu kobiet. W Polsce zakrzepicę diagnozuje się rocznie u 150 tysięcy pacjentów. Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian predysponujących do rozwoju zakrzepicy żylnej. Pomimo tego, że choroba ta przebiega często bezobjawowo, jest ona bardzo groźna.

Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa u kobiet ciężarnych

24/10/2018
Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa to niezdolność szyjki macicy do utrzymania ciąży do wyznaczonego terminu porodu spowodowana zaburzeniami jej funkcji. O niewydolności szyjki mówimy, kiedy w trakcie ciąży rozwiera się ona zbyt szybko i macica nie jest w stanie samodzielnie utrzymać ciąży. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowośći oraz podjęcie odpowiedniego leczenia daje to duże szanse na pomyślny poród o czasie.  W jaki sposób dbać o siebie, by donosić ciążę?

Kosmetyki w ciąży, których trzeba unikać

27/09/2018
W czasie, gdy kobieta jest w ciąży, jej ciało stale się zmienia - warto wtedy szczególnie zadbać choćby o skórę brzucha i piersi. Nie wszystkie ulubione specyfiki można wykorzystać - kosmetyki zakazane w ciąży mogą bowiem wpłynąć na zdrowie mamy i płodu. To coś, o czym ciężarna kobieta powinna pamiętać. Niektóre substancje zakazane są naprawdę niebezpieczne dla mamy i rozwijającego się dziecka, a niektóre składniki kosmetyków mogą powodować np. uciążliwe podrażnienie skóry.

Odciąganie i przechowywanie pokarmu

13/09/2018
Decyzja o powrocie do pracy często wiąże się z rozważaniem zmiany sposobu żywienia dziecka. Wcale nie musi jednak oznaczać rezygnacji z podawania dziecku kobiecego pokarmu. Doskonałym rozwiązaniem dla pracującej mamy jest odciąganie i przechowywanie pokarmu.

Nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży

22/08/2018
Nietrzymanie moczu w ciąży zwykle zaskakuje kobietę. Tymczasem popuszczanie kilku kropel moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów, to w ciąży zjawisko dość powszechne i dotyczy ponad połowy kobiet. Nietrzymanie moczu w ciąży nie jest niczym przyjemnym. Ta wstydliwa i dokuczliwa dolegliwość męczy wiele przyszłych mam. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat nietrzymania moczu u kobiet w ciąży.

Amniopunkcja - wady i zalety

19/08/2018
Amniopunkcja jest najczęściej stosowanym oraz najbardziej wszechstronnym badaniem prenatalnym z grupy badań inwazyjnych, wykonywanym w celu potwierdzenia lub wykluczenia wady genetycznej u rozwijającego się w łonie matki maluszka. Wbrew powszechnym mitom, uchodzi jednak za stosunkowo bezpieczne. Co należy o nim wiedzieć i kiedy warto się na nie zdecydować?

Ciąża latem

04/08/2018
Lato to trudny okres dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu samopoczuciu – przyszłe mamy często skarżą się na obrzęki, osłabienie, nadmierną potliwość. Pojawiają się również dylematy związane z opalaniem i wyjazdem na wakacje. Jak poradzić sobie z upałem i towarzyszącymi mu dolegliwościami? Prezentujemy kilka praktycznych porad.

Zakazane badania w ciąży

21/07/2018
Badania w czasie ciąży są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na bieżącą kontrolę stanu zdrowia dziecka i matki. Obok badań zalecanych dla kobiet w ciąży, są również badania, których ilość należy zmniejszyć lub też nawet unikać ze względu na możliwe powikłania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które badania są zakazane w ciąży.

Ciąża pozamaciczna

13/07/2018
Pozytywny wynik próby ciążowej nie zawsze oznacza sukces. Jeśli oprócz zatrzymania miesiączki, zauważysz ból brzucha, krwawienie, a do tego zdarzają ci się omdlenia – uważaj! Może to świadczyć o ciąży pozamacicznej.
strony internetowe | lexurio.pl