Ciąża

Ciąża pozamaciczna

13/07/2018
Pozytywny wynik próby ciążowej nie zawsze oznacza sukces. Jeśli oprócz zatrzymania miesiączki, zauważysz ból brzucha, krwawienie, a do tego zdarzają ci się omdlenia – uważaj! Może to świadczyć o ciąży pozamacicznej.

Ciąża w trakcie leczenia onkologicznego

12/06/2018
Kobieta w ciąży może zachorować na nowotwór złośliwy. Szacuje się, że dotyczy to przeciętnie 1 na 1000 ciężarnych. Najczęściej u ciężarnych stwierdza się raka piersi, nieco rzadziej raka szyjki macicy oraz raka jajnika, czerniaka, a także białaczki i chłoniaki. Wystąpienie nowotworu w czasie ciąży tworzy skomplikowaną sytuację kliniczną, gdyż z jednej strony konieczne jest obarczone poważnymi działaniami niepożądanymi leczenie przeciwnowotworowe, z drugiej zaś należy zabezpieczyć prawidłowy rozwój dziecka. Na szczęście u większości chorych można skutecznie leczyć nowotwór, unikając jednocześnie zagrożenia dla płodu.

Jak schudnąć podczas karmienia piersią?

23/05/2018
Karmisz piersią i chciałabyś zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Jakich pokarmów unikać, aby schudnąć, ale też nie zaszkodzić dziecku? Jak osiągnąć wymarzoną figurę będąc młodą mamą?

Krew pępowinowa - czy warto ją przechowywać?

11/05/2018
Chyba każdy zostając rodzicem prędzej czy później stanie przed dylematem, dotyczącym krwi pępowinowej. Bankować, przechowywać, pobierać? Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po „odpępnieniu dziecka”. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Dzięki zawartym w niej komórkom macierzystym leczy się kilkadziesiąt chorób, przede wszystkim nowotworowych, dlatego wiele osób decyduje się na przechowywanie jej w bankach.

Dieta w ciąży - jakie witaminy są niezbędne w ciąży?

28/04/2018
Witaminy w ciąży są elementem niezbędnym dla zdrowia kobiety, jak i jej dziecka. By zapobiec niedoborom, w przypadku niektórych substancji wystarczy zdrowa dieta, a w innych – potrzebna jest suplementacja. Planując ciążę warto wykonać badanie krwi i MTHFR, by wykryć niedobory i dobrać odpowiednią formę witamin.

Ból brzucha w czasie ciąży

24/03/2018
Ból brzucha są stałym elementem każdej ciąży. Większość  ciężarnych na najmniejsze kłucie, pobolewanie czy ciągnięcie w tej okolicy reaguje głębokim niepokojem, jednak nie zawsze musza one oznaczać coś groźnego – niektóre są nawet oznaką zdrowo przebiegającej ciąży.

Wywoływanie porodu przy nadciśnieniu

17/03/2018
W Polsce nadciśnienie tętnicze spotyka się u  około 6-8% wszystkich ciąż. Wystąpienie jednej z postaci nadciśnienia tętniczego w czasie ciąży jest związane z istotnym ryzykiem zarówno dla matki jak i dziecka.

Nowotwór piersi u kobiet w ciąży. Trudny wybór dla lekarzy

31/01/2018
Gdy kobieta w ciąży dowiaduje się o tym, ma nowotwór złośliwy, cała radość płynąca z macierzyństwa zakłócona jest lękiem przed utratą własnego życia. Przed lekarzem, opiekującym się pacjentką, pojawia się szereg trudnych pytań. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Jaką metodę leczenia zaproponować?

Pomalowane paznokcie, owłosienie łonowe - dylematy przed porodem

08/01/2018
Przed porodem dla kobiety pojawia się pełno dylematów i to nie tylko i wyłącznie związanych z samym przebiegiem porodu. Pojawiają, więc się u nich dylematy dotyczące ich wyglądu, stąd też pytania kobiet ciężarnych, czy pomalować sobie paznokcie, czy owłosienie łonowe przeszkadza podczas porodu, ogolić się w domu, czy zrobią to położne w szpitalu.

HIV u ciężarnej a poród

27/12/2017
Kobieta zarażona wirusem HIV, która jest w ciąży ma szanse na urodzenie zdrowego dziecka pod warunkiem, że ma świadomość swojej choroby oraz znajduje się pod specjalistyczną opieką ginekologa i specjalisty od wirusa HIV. Ciąża taka jest najczęściej rozwiązywana poprzez metodę cesarskiego cięcia.

Wpływ środków psychoaktywnych na zdrowie i życie dziecka podczas ciąży

15/12/2017
Dieta kobiety w ciąży jest istotnym elementem w prawidłowym rozwoju dziecka. Spożywanie alkoholu, nikotyny, narkotyków czy przyjmowanie leków psychotropowych może mieć niekorzystny wpływ na życie i zdrowie dziecka w łonie matki.  Dziecko może przyjść na świat z wadami wrodzonymi, przewlekłymi, niepełnosprawnością lub prowadzić może śmierci noworodka.

Test na ojcostwo

12/12/2017
Test na ojcostwo to nic innego jak badanie, które ma wykluczyć czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Jednak na czy dokładnie polega taki test? Czym różni się test robiony indywidualnie od testu sądowego? I czy można wykonać test jeszcze podczas trwania ciąży?

Ciąża i poród w ramach NFZ

06/12/2017
Ciąża to czas stałej opieki medycznej,  regularnych wizyt u ginekologa, badań i testów laboratoryjnych. Zatroszcz się o siebie w czasie ciąży i porodu. Czytając nasz artykuł dowiesz się m. in. jakie masz prawa i jakie badania można wykonać w ramach NFZ.  

Wczesne objawy ciąży

15/11/2017
Każda ciąża przebiega w inny sposób. Tak jak nie ma dwóch takich samych dorosłych osób lub dzieci, tak historia dziewięciu miesięcy, w trakcie których spodziewamy się dziecka, jest każdorazowo inna. Dlatego symptomy ciąży mogą różnić się w przypadku każdej kobiety, w dodatku, mogą się różnić w każdej z kilku ciąż przechodzonych przez tą jedną kobietę.

Jak przetrwać upały w ciąży?

08/08/2017
Upały mogą przyczynić się różnych dolegliwości, które mogą odczuwać szczególnie kobiety w ciąży. W artykule znajdziesz porady dla przyszłych mam jak przetrwać upalne dni.
strony internetowe | lexurio.pl