Dziecko

Prawidłowa waga dziecka - nadwaga, niedowaga, cukrzyca dziecięca

04/06/2019
Niełatwo jest wskazać prawidłową wartość wagi dla dziecka, którego organizm co dopiero się rozwija. Zarówno osoby dorosłe jak i dzieci mają różne typy budowy sylwetki – stąd też nie ma idealnej wagi dla każdego. Masa ciała dziecka jest uzależniona od wielu czynników – m.in. tempa rozwoju płciowego.

Ból dziąseł u dzieci, skąd się bierze?

26/03/2019
U dzieci znacznie częściej występują różne stany zapalne jamy ustnej, niż u osób dorosłych. Wśród nich możemy wymienić między innymi jeden z częściej występujących stanów czyli zapalenie dziąseł. Sprawdz z czym jeszcze może być związany ból dziąseł u dzieci.

Rodzaje butelek dla niemowląt

25/03/2019
Butelka to jeden z podstawowych przedmiotów, w które każdy rodzic kiedyś będzie musiał się zaopatrzyć. Na rynku dostępnych jest jednak mnóstwo ich modeli. Warto się dowiedzieć, która z butelek będzie najlepszą dla naszego dziecka.

Dysplazja bioderek.

22/02/2019
Dysplazja stawu biodrowego jest jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych. Jest to niedostateczny rozwój kości i elementów tworzących staw. Schorzenie powoduje, że kość udowa przez zwiększanie siły mięśni i napięcia w nich zostaje trwale wysunięta z panewki.

Jak zachowuje się dziecko autystyczne?

18/02/2019
Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Jednak mimo zidentyfikowania wielu czynników zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu, jego przyczyna nie została dotąd w pełni poznana. 

Szczękościsk - przyczyny i leczenie

21/01/2019
Sytuację, w której nie możemy otworzyć ust lub wykonujemy tę czynność połowicznie, trudno uznać za komfortową. Jest oczywiste, że w takiej sytuacji pacjenci szukają natychmiastowej pomocy, najczęściej kierując pierwsze kroki do lekarza dentysty.

Choroby dziecięce wieku przedszkolnego

20/12/2018
Gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, pojawiają się u niego częściej infekcje. Dzieje się tak, gdyż dzieci mają kontakt z nowymi, wcześniej niespotykanymi wirusami, bakteriami, pasożytami oraz grzybami. Najczęściej występujące choroby w przedszkolu to: grypa, przeziębienie, odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna oraz inne drobne infekcje wirusowe.

Leczenie otyłości u dzieci

22/10/2018
Z przeprowadzonych badań wynika, że coraz więcej dzieci ma nadwagę a nawet otyłość. Jeśli problem dotyczy również Twojego dziecka, zapraszamy do przeczytania artykułu. Są zawarte w nim wskazówki jak pomóc dziecku wyjść z otyłości.

Badania obrazowe przy nowotworach mózgu

07/10/2018
Leczenie każdej choroby zaczyna się od diagnostyki. Dotyczy to również zmian patologicznych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku nieinwazyjna diagnostyka obrazowa ma zasadnicze znaczenie, ponieważ pozwala precyzyjnie obejrzeć wnętrze czaszki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat badań obrazowych przy nowotworach mózgu.

Jak rozpoznać u dziecka ADHD?

20/09/2018
Większość dzieci jest z natury żywiołowa, jednak czasem niekoniecznie wynika to z ich charakteru. Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń u dzieci jest ADHD, czyli inaczej zespół nadruchliwości, zespół hiperkinetyczny, w języku angielskim Attention Deficyt Hiperactiyity Disorder. Według szacunkowych danych dotyczy on od 5 do 9 proc. populacji, przy czym trzykrotnie częściej chłopców niż dziewczynek. Czym się charakteryzuje?

Jak ochronić swoje dziecko od wszawicy?

23/08/2018
Problem wszawicy wśród dzieci nasila się w okresie wakacyjnym. Sprzyjają temu duże skupiska ludzi podczas wyjazdów na kolonie, obozy. Dotyczy to przede wszystkim młodszych dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionych nawyków samodzielnego dbania o higienę.

Jak zapobiec potówkom u dzieci?

18/08/2018
Potówki u niemowląt są bardzo powszechną przypadłością. Na szczęście bardzo łatwo można się ich skutecznie pozbyć. Skąd się biorą i jak im zapobiegać? Oto kilka wskazówek.

Trądzik noworodkowy - jak sobie z tym radzić?

10/08/2018
Trądzik powszechnie kojarzymy z chorobą skóry, pojawiającą się u nastolatków wchodzących w okres dojrzewania. Tymczasem może dotyczyć również noworodków i niemowląt w okresie pierwszego roku życia. Łagodna postać trądziku rozwija się u około 20% noworodków.

Jak ochronić niemowlęcie przed poparzeniami od słońca?

02/08/2018
Opalanie niemowląt jest zabronione, a dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na działanie słońca bez odpowiedniej ochrony. Co zatem zrobić, aby nasz wakacyjny wypoczynek z dziećmi był bezpieczny? Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej tym jak ochronić niemowle przez poparzeniami od słońca.

Rozwój dziecka - jak raczkowanie i pełzanie wpływa na mózg?

06/07/2018
Raczkowanie jest jednym z przełomowych etapów w rozwoju małego dziecka. Niektóre zaczynają raczkować około 7 miesiąca życia, jeszcze zanim opanują siadanie, inne znacznie później, kiedy już usiądą, poczują się stabilnie i bezpiecznie w pozycji siedzącej. Nie ma konkretnych granic, w których dziecko powinno zacząć raczkować, ale dobrze, żeby nie ominęło tego etapu i żeby miało czas na udoskonalanie go jeszcze zanim zacznie chodzić. Zdrowe dziecko powinno zacząć chodzić przed 18 miesiącem życia.
strony internetowe | lexurio.pl