Dziecko

Jak zachowuje się dziecko autystyczne?

18/02/2019
Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Uważa się, że jest to schorzenie dotyczące mózgu, mogące mieć podłoże genetyczne. Jednak mimo zidentyfikowania wielu czynników zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu, jego przyczyna nie została dotąd w pełni poznana. 

Szczękościsk - przyczyny i leczenie

21/01/2019
Sytuację, w której nie możemy otworzyć ust lub wykonujemy tę czynność połowicznie, trudno uznać za komfortową. Ze względu na ograniczenie ruchów żuchwy tak proste czynności, jak gryzienie, ziewanie, a w skrajnych przypadkach nawet mówienie, zaczynają sprawiać duże problemy, nie mówiąc o tym, że niekiedy są przyczyną bardzo silnego bólu. Jest oczywiste, że w takiej sytuacji pacjenci szukają natychmiastowej pomocy, najczęściej kierując pierwsze kroki do lekarza dentysty.

Choroby dziecięce wieku przedszkolnego

20/12/2018
Gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, pojawiają się u niego częściej infekcje. Dzieje się tak, gdyż dzieci mają kontakt z nowymi, wcześniej niespotykanymi wirusami, bakteriami, pasożytami oraz grzybami. Najczęściej występujące choroby w przedszkolu to: grypa, przeziębienie, odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna oraz inne drobne infekcje wirusowe.

Leczenie otyłości u dzieci

22/10/2018
Z przeprowadzonych badań wynika, że coraz więcej dzieci ma nadwagę a nawet otyłość. Jeśli problem dotyczy również Twojego dziecka, zapraszamy do przeczytania artykułu. Są zawarte w nim wskazówki jak pomóc dziecku wyjść z otyłości.

Badania obrazowe przy nowotworach mózgu

07/10/2018
Leczenie każdej choroby zaczyna się od diagnostyki. Dotyczy to również zmian patologicznych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku nieinwazyjna diagnostyka obrazowa ma zasadnicze znaczenie, ponieważ pozwala precyzyjnie obejrzeć wnętrze czaszki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat badań obrazowych przy nowotworach mózgu.

Jak rozpoznać u dziecka ADHD?

20/09/2018
Większość dzieci jest z natury żywiołowa, jednak czasem niekoniecznie wynika to z ich charakteru. Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń u dzieci jest ADHD, czyli inaczej zespół nadruchliwości, zespół hiperkinetyczny, w języku angielskim Attention Deficyt Hiperactiyity Disorder. Według szacunkowych danych dotyczy on od 5 do 9 proc. populacji, przy czym trzykrotnie częściej chłopców niż dziewczynek. Czym się charakteryzuje?

Jak ochronić swoje dziecko od wszawicy?

23/08/2018
Problem wszawicy wśród dzieci nasila się w okresie wakacyjnym. Sprzyjają temu duże skupiska ludzi podczas wyjazdów na kolonie, obozy. Dotyczy to przede wszystkim młodszych dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionych nawyków samodzielnego dbania o higienę.

Jak zapobiec potówkom u dzieci?

18/08/2018
Potówki u niemowląt są bardzo powszechną przypadłością. Na szczęście bardzo łatwo można się ich skutecznie pozbyć. Skąd się biorą i jak im zapobiegać? Oto kilka wskazówek.

Trądzik noworodkowy - jak sobie z tym radzić?

10/08/2018
Trądzik powszechnie kojarzymy z chorobą skóry, pojawiającą się u nastolatków wchodzących w okres dojrzewania. Tymczasem może dotyczyć również noworodków i niemowląt w okresie pierwszego roku życia. Łagodna postać trądziku rozwija się u około 20% noworodków.

Jak ochronić niemowlęcie przed poparzeniami od słońca?

02/08/2018
Opalanie niemowląt jest zabronione, a dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na działanie słońca bez odpowiedniej ochrony. Co zatem zrobić, aby nasz wakacyjny wypoczynek z dziećmi był bezpieczny? Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej tym jak ochronić niemowle przez poparzeniami od słońca.

Rozwój dziecka - jak raczkowanie i pełzanie wpływa na mózg?

06/07/2018
Raczkowanie jest jednym z przełomowych etapów w rozwoju małego dziecka. Niektóre zaczynają raczkować około 7 miesiąca życia, jeszcze zanim opanują siadanie, inne znacznie później, kiedy już usiądą, poczują się stabilnie i bezpiecznie w pozycji siedzącej. Nie ma konkretnych granic, w których dziecko powinno zacząć raczkować, ale dobrze, żeby nie ominęło tego etapu i żeby miało czas na udoskonalanie go jeszcze zanim zacznie chodzić. Zdrowe dziecko powinno zacząć chodzić przed 18 miesiącem życia.

Zaburzenia rytmu serca u dzieci

21/06/2018
Zaburzenia rytmu serca (arytmia), występuje wtedy, gdy rytm serca dziecka jest nieregularny, arytmiczny, niemiarowy,  zbyt szybki lub za wolny dla danego wieku. Współcześnie nadal trudno jest zdiagnozować przyczynę pojawiania się tych zaburzeń u małoletnich, gdyż jest ona nieokreślona z powodu braku szczegółowych badań epidemiologicznych.

Szczepienia dla noworodków

10/06/2018
Nowo narodzone dziecko ma na początku swojego życia odporność swojej matki. Jednak warto pamiętać, że zanika ona już w trakcie pierwszych kilku miesięcy. Dlatego najskuteczniejszą metodą, by uchronić noworodka przed chorobą, jest szczepienie ochronne. Sprawdź jakie dostępne są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane i kiedy należy je wykonać.

Stopa końsko-szpotawa u dzieci

06/06/2018
Wrodzona stopa końska-szpotawa jest drugim co do częstości występowania zniekształceniem narządu ruchu. Stopy są w charakterystyczny sposób zniekształcone, dlatego deformację stwierdza się zaraz po narodzinach dziecka. Deformacja ta może przybierać kilka odmian, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie typu zniekształcenia, gdyż ma to istotne znaczenie dla ustalenia sposobu leczenia i rokowania.
strony internetowe | lexurio.pl