Dziecko

Jak ochronić niemowlęcie przed poparzeniami od słońca?

02/08/2018
Opalanie niemowląt jest zabronione, a dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na działanie słońca bez odpowiedniej ochrony. Co zatem zrobić, aby nasz wakacyjny wypoczynek z dziećmi był bezpieczny? Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej tym jak ochronić niemowle przez poparzeniami od słońca.

Rozwój dziecka - jak raczkowanie i pełzanie wpływa na mózg?

06/07/2018
Raczkowanie jest jednym z przełomowych etapów w rozwoju małego dziecka. Niektóre zaczynają raczkować około 7 miesiąca życia, jeszcze zanim opanują siadanie, inne znacznie później, kiedy już usiądą, poczują się stabilnie i bezpiecznie w pozycji siedzącej. Nie ma konkretnych granic, w których dziecko powinno zacząć raczkować, ale dobrze, żeby nie ominęło tego etapu i żeby miało czas na udoskonalanie go jeszcze zanim zacznie chodzić. Zdrowe dziecko powinno zacząć chodzić przed 18 miesiącem życia.

Zaburzenia rytmu serca u dzieci

21/06/2018
Zaburzenia rytmu serca (arytmia), występuje wtedy, gdy rytm serca dziecka jest nieregularny, arytmiczny, niemiarowy,  zbyt szybki lub za wolny dla danego wieku. Współcześnie nadal trudno jest zdiagnozować przyczynę pojawiania się tych zaburzeń u małoletnich, gdyż jest ona nieokreślona z powodu braku szczegółowych badań epidemiologicznych.

Szczepienia dla noworodków

10/06/2018
Nowo narodzone dziecko ma na początku swojego życia odporność swojej matki. Jednak warto pamiętać, że zanika ona już w trakcie pierwszych kilku miesięcy. Dlatego najskuteczniejszą metodą, by uchronić noworodka przed chorobą, jest szczepienie ochronne. Sprawdź jakie dostępne są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane i kiedy należy je wykonać.

Stopa końsko-szpotawa u dzieci

06/06/2018
Wrodzona stopa końska-szpotawa jest drugim co do częstości występowania zniekształceniem narządu ruchu. Stopy są w charakterystyczny sposób zniekształcone, dlatego deformację stwierdza się zaraz po narodzinach dziecka. Deformacja ta może przybierać kilka odmian, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie typu zniekształcenia, gdyż ma to istotne znaczenie dla ustalenia sposobu leczenia i rokowania.

Żółtaczka u noworodków

28/04/2018
Żółtaczka u noworodków to normalny stan, który nie powinien budzić przerażenia świeżo upieczonych rodziców. Dotyka ona ok. 60-80% noworodków i praktycznie 100% wcześniaków.

Choroby nerek u dzieci i niemowląt

09/04/2018
Czy wiesz, że choroby nerek są podstępne szczególnie u dzieci? W związku z tym warto dowiedzieć się więcej!Poświęć czas na przeczytanie poniższego artykułu.

Kiedy najlepiej wysłać dziecko do przedszkola po chorobie?

28/03/2018
W okresie zimowo-wiosennym widzimy wzmożoną zachorowalność, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym.Rodzice stają przed koniecznością podjęcia decyzji: czy dziecko może iść do przedszkola, czy zdecydowanie powinno zostać w domu?

Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci

19/03/2018
Zapalenie wyrostka robaczkowego występuje często. Szacuje się, że w ciągu życia wystąpi ono u 7-10% populacji. Na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego można zachorować w każdym wieku. Najczęściej choroba pojawia się w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Rzadko chorują noworodki, niemowlęta i osoby w wieku podeszłym. Co zrobić, kiedy zachoruje dziecko, jakie są objawy i powikłania?

Rehabilitacja w dziecięcym porażeniu mózgowym

14/03/2018
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół objawów chorobowych wynikających z uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, do jakich doszło w okresie prenatalnym, okołoporodowym lub niemowlęcym. Objawami mózgowego porażenia dziecięcego są zaburzenia ruchu i postawy.

Padaczka u dzieci, objawy i leczenie

05/03/2018
Padaczka jest chorobą centralnego układu nerwowego, wynika ona z przerw w wysyłaniu sygnałów elektrycznych przez mózg. Prowadzą one do niekontrolowanych napadów, przez co osoby chore wykonują działania, które nie są zamierzone. Przyczyną choroby mogą być czynniki genetyczne, jak również guz mózgu czy wady rozwojowe u chorych.

Jak zapobiegać zarażeniu się wirusem HIV u dzieci

12/01/2018
Liczba dzieci, które zarażają się wirusem HIV spada każdego roku. Pod koniec 2015 roku żyło 2,6 miliona dzieci na całym świecie w wieku 15 lat i młodszym, ale tylko jedna trzecia z nich rozpoczęła odpowiednie leczenie. Większość przypadków dzieciństwa HIV i AIDS znajdują się w Afryce subsaharyjskiej.

Higiena i pielęgnacja złamanej ręki

30/12/2017
Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu, pokonywania wszelkich ograniczeń i barier. Wielokrotnie podczas zabawy przewracają się, czasami niestety niefortunnie i dochodzi do pęknięcia kości. Najczęstszymi złamaniami do jakich dochodzi to złamania kości nadgarstka, przedramienia lub łokcia. Dziecko w naturalny sposób chroni się przed upadkiem, wyrzucając ręce do przodu. Nie każdy upadek kończy się złamaniem. Jak rozpoznać, że doszło do złamania?

Pasożyty jelitowe u dzieci

27/10/2017
Większość z nas uważa, że choroby pasożytnicze to problem krajów rozwijających się i tropikalnych, jednak nic bardziej mylnego. Pasożytami mogą zarazić się dorośli, jak równie dzieci. Zachęcam do lektury artykułu odnośnie pasożytów jelitowych u dzieci.