Dziecko

Sposoby na odparzenia u niemowlaka

Publikacja: 08 sierpień 2019 Ostatnia aktualizacja: 13 sierpień 2019

Jak powstają odparzenia pieluszkowe?

Praktycznie u każdego niemowlęcia powstają odparzenia pieluszkowe ponieważ ich skóra jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Odparzenia pojawiają się kiedy rodzic zbyt rzadko zmienia dziecku pieluszkę. Delikatna skóra dziecka, która za długo ma kontakt z mokrą pieluszką jest szczególnie narażona na wystąpienie podrażnień, które są dokuczliwe i bolesne dla maluszka.

Jak zapobiec powstawaniu odparzeń?

W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na częste zmienianie pieluszki i nie pozostawiać dziecka za długo z mokrą pieluszką. Najlepiej zmieniać ją co 2-3 godziny i oczywiście zawsze kiedy dziecko zrobi kupę. Podczas przewijania maluszka należy dokładnie oczyścić skórę, osuszyć i pozwolić dziecku poleżeć trochę z gołą pupą aby skóra miała kontakt ze świeżym powietrzem. Regularne stosowanie kremu na odparzenia zapobiegnie zaczerwienianiu się skóry i złagodzi ból. Warto zachować umiar w aplikowaniu pudrów i zasypek ponieważ nadmiar kosmetyków może równie podrażnić skórę niemowlęcia. Należy również pamiętać aby dokładnie umyć dziecko podczas kąpieli, a po jej zakończeniu stosować oliwki bądź balsamy, które nawilżą skórę dziecka.

Leczenie odparzeń nie różni się praktycznie od zapobiegania ich powstawaniu. Najważniejsza jest odpowiednia higiena intymna, częste zmiany pieluch oraz pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami w rozsądnych ilościach. Dokładne mycie dziecka oraz nie zostawianie go zbyt długo z mokrą pieluchą najczęściej wystarczy aby odparzenia zniknęły. Nie stosowanie się do tych działań może prowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, które dla dziecka jest bardzo bolesne. Pojawiają się krostki i zaczerwienienia obejmujące całą pupę. Odparzenia stają się bardzo bolesne a skóra robi się gorąca i łuszczy się. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia.

Źródło:
Bobas.Instrukcja Obsługi
Wydawnictwo Vesper

Ostatnie publikacje

laskovski.pl