Medycyna ogólna

Piłka zamiast krzesła

28/02/2020
Powszechnie wiadomo, że pozycja siedząca ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz kręgosłup oraz układ krwionośny, mięśnie i zakres ruchu. Dlatego obecnie coraz więcej firm decyduje się na zakup specjalnych piłek do siedzenia przy biurku oraz są one polecane osobom, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej w domu. Jak takie piłki wpływają na nasz organizm i czy na pewno są zdrowe?

Wpływ olejków eterycznych na organizm

01/02/2020
Olejki eteryczne wykorzystywane są w aromaterapii. Mogą być wprowadzane przez skórę, błony śluzowe lub drogami oddechowymi. Jaki mają wpływ na organizm? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o olejkach eterycznych.

Choroba Scheuermanna - objawy i leczenie

11/01/2020
Choroba Scheuermanna jest to choroba kręgosłupa, polegająca na wycięciu szkieletu osiowego w odcinku piersiowym ku tyłowi. Schorzenie diagnozuje się u dzieci, które są przed lub po okresie dojrzewania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o objawach i leczeniu choroby Scheuermanna.

Terapia MBST - Leczenie rezonansem magnetycznym bólu i zwyrodnień stawów

06/12/2019
To innowacyjna metoda leczenia dolegliwości związanych ze stawami, którą od lat stosuje się w Niemczech. Sama zasada działania terapii MBST® jest więc taka, jak w diagnostyce obrazowej metodą rezonansu magnetycznego, natomiast efekt leczniczy uzyskiwany jest dzięki odpowiedniej długości fal.

O czym mówi badanie CRP?

26/10/2019
Badanie CRP to badanie, które wykonuje się z krwi. Jego celem jest ustalenie poziomu białka C-reaktywnego. Jaka jest norma CRP, a kiedy wynik jest podwyższony? A co jeśli jest go za mało? Przeczytaj artykuł i dowiedz się o czym mówi badanie CRP.

Ginekomastia - wstydliwy problem u mężczyzn

31/05/2019
Ginekomastia to schorzenie polegające na powiększeniu u mężczyzn jednego lub obu gruczołów sutkowych. Jest to dosyć powszechna dolegliwość. Szacuje się, że nawet połowa mężczyzn spotkała się z nią na którymś etapie swojego życia. Najczęściej jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi jednak może być też objawem poważniejszych chorób.

Zespół policystycznych jajników, a niepłodność

29/05/2019
Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne, które dotyka około 5-15% kobiet. Charakteryzuje się ono wzrostem produkcji hormonów męskich u kobiet, co negatywnie wpływa na prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego, a także nieprawidłowym działaniem jajników, zaburzeniami owulacji i w konsekwencji problemami z zajściem w ciążę. Od stopnia i rodzaju tych zaburzeń zależy sposób postępowania, leczenia oraz efekt w postaci poczęcia dziecka.

Kręgozmyk - przyczyny, stopnie zaawansowania, leczenie

25/05/2019
Kręgozmyk polega na przemiesczaniu się kręgów. Przesunięcie to może może nieść ze sobą bolesne konsekwencje, uciskać na nerwy lub uszkadzać struktury kostne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat  przyczyn, stopnia zaawansowania i leczenia kręgozmyku.

Ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego

17/03/2019
Ostroga piętowa to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość. Lubi nawracać i może pojawiać się przy każdym przeciążeniu stopy. Choć jest domeną osób uprawiających sport, to równie często towarzyszy osobom starszym, których stopy ulegają deformacjom. Dowiedz się, jak rozpoznać i jak leczyć ostrogę piętową.

Jedna z najczęstszych chorób u mężczyzn, czyli zapalenie prostaty

17/03/2019
Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób zapalnych, które mogą spotkać mężczyzn. Choroba ta może dotykać panów w każdym wieku, jednak najczęściej chorują ci młodzi, między 18 a 50 rokiem życia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o zapaleniu prostaty.

Jak powstają haluksy i jak można je leczyć?

14/02/2019
Nasze stopy stanowią swoistą wizytówkę naszego zdrowia.  Zwłaszcza latem, gdy częściej je eksponujemy. Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku i jego zdrowiu a także o dolegliwościach i stylu życia. Najczęściej spotykanym schorzeniem dotykającym stopy są haluksy. Choć problem ten dotyczy głównie kobiet, spotyka również mężczyzn. U połowy pacjentów pojawia się jeszcze przed 20. rokiem życia. Czym są haluksy?  Jakie są ich objawy oraz jak skutecznie uśmierzyć powodowany przez nie ból, a także jak je leczyć?

Wykorzystanie efektu Dopplera w badaniach ultrasnograficznych krwi

26/01/2019
Za prawie 50% zgonów w naszym kraju odpowiedzialne są choroby układu krążenia. Coraz więcej wiemy o tych problemach zdrowotnych, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom diagnostycznym. Ogromnym przełomem było zastosowanie ultrasonografii dopplerowskiej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego badania.

Co napięcie nerwowe robi z naszym ciałem?

17/01/2019
Bezustanne utrzymywanie się w gotowości do reakcji powoduje, że nasz organizm z dnia na dzień się wypala. Nagle z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy albo głowa. Łapiemy infekcję za infekcją. Mamy kłopoty gastryczne. To cena, jaką płacimy za przewlekły stres.

Co to jest tętniak aorty brzusznej?

18/12/2018
Tętniak aorty brzusznej zwykle daje o sobie znać bólem brzucha i pleców zlokalizowanym w okolicy krzyżowej, należy jednak liczyć się również z tym, że często nie wysyła żadnych alarmujących sygnałów. Nieleczony może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta, warto więc wiedzieć jak najwięcej na temat tętniaka aorty brzusznej.
laskovski.pl