Medycyna ogólna

Dlaczego warto się poddać zabiegowi prostowania przegrody nosowej?

13/08/2018
Przegroda nosowa dzieli nos na dwie równe części, a przynajmniej tak być powinno. W  rzeczywistości mało kto ma ją idealnie prostą. Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie oraz sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można jednak usunąć operacyjnie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy warto poddać się zabiegowi prostowania przegrody nosowej.

Objaw Raynauda - jak sobie z tym radzić?

09/08/2018
Objaw Raynauda to przypadłość, która charakteryzuje się marznięciem nosa i małżowin usznych oraz drętwieniem palców rąk i stóp. Jak się objawia i jak możemy sobie pomóc w tej chorobie?

Filtry medyczne, filtry krawędziowe w optometrii

25/07/2018
Specjalistyczne filtry dla osób słabowidzących umożliwiające lepsze widzenie, wyostrzenie wzroku oraz wyostrzenie nierówności podłoża, krawężników. Zalecane i bardzo przydatne w chorobach oczu.

Jaką dietę stosować u pacjentów z hemochromatozą?

18/07/2018
Hemochromatoza jest chorobą polegającą na gromadzeniu się zbyt dużych ilości żelaza w organizmie. Dieta jest ważnym elementem wspomagającym leczenie. Postępowanie dietetyczne w przypadku zespołów spichrzania żelaza polega na ograniczaniu spożycia produktów bogatych w żelazo, zwłaszcza hemowe, o dużej biodostępności.

Co to jest DHEA ?

05/07/2018
Młodość to dobra pamięć, kondycja fizyczna i elestyczna skóra.Czy można zachamować miażdzycę oraz utrzymać odpowiednią gęstość kości?Jak można przedłużyć ten czas?

Terapia biologiczna w leczeniu łuszczycy

04/07/2018
Postęp w zakresie metod inżynierii genetycznej i biologii molekularnej pozwolił na opracowanie leków nowej generacji, będących przełomem w walce z łuszczycą, a zarazem wielką nadzieją dla pacjentów.

Czy warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

24/06/2018
Rozwój medycyny daje nam wiele możliwości poprawy widzenia, a jedną z nich jest laserowa korekcja wzroku. Cieszy się ona coraz to większą popularnością, ale czy powinniśmy traktować ją jako alternatywę noszenia okularów czy soczewek kontaktowych?

Na czym polega brachyterapia?

17/06/2018
Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii nowotworów. Początki brachyterapii sięgają 1901 roku i są to zarazem narodziny radioterapii onkologicznej. Moment ten jest bezpośrednio związany z odkryciem radu przez polską noblistkę Marię Skłodowską-Curie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na czym polega brachyterapia.

Schizofrenia - objawy, diagnostyka, leczenie

20/05/2018
Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna zaliczana do grupy psychoz. Jej nazwa pochodzi od greckich słów schizein - rozszczepić i phren – umysł. Rozszczepienie oznacza tutaj sprzeczność pomiędzy myślami, dążeniami i zachowaniem chorego. U większości ludzi budzi lęk i niezrozumienie spowodowane odmiennością i dziwacznością zachowania osób chorych. Jej objawy są bardzo różnorodne, a przebieg dynamiczny, co sprawia trudności w leczeniu.

Morwa biała - właściwości i zastosowanie

07/05/2018
Morwa biała jest znana od wieków - jadalne owoce morwy były od wielu wieków wykorzystywane w medycynie ludowej m.in. w Afganistanie. Jej owoce wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, a w szczególności polecana jest osobom z cukrzycą, gdyż obniża poziom glukozy we krwi. Drzewa morwy tradycyjnie uprawiane są w Azji i Ameryce Północnej. Okazuje się, że owoce morwy charakteryzujące się słodkim smakiem, imponującą zawartością składników odżywczych oraz licznymi korzyściami zdrowotnymi.

Metoda CyberKnife - leczenie nowotworów

20/04/2018
CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny to precyzyjne, nowoczesne i nieinwazyjne urządzenie do walki z nowotworem. CyberKnife pozwala na stosowanie leczenia promieniowaniem jonizującym w przypadku guzów niedostępnych lub trudno dostępnych chirurgicznie, zwłaszcza jeżeli znajdują się one w pobliżu tzw. narządów krytycznych, czyli szczególnie ważnych życiowo.

Wirus HPV - dlaczego tak ważna jest profilaktyka?

08/04/2018
HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem przyczyniającym się przede wszystkim do zachorowania na raka szyjki macicy. Im wcześniej zostanie wykryty, tym większe prawdopodobieństwo tego, że nie wywoła większych konsekwencji. W wykrywaniu HPV ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Z artykułu dowiesz się dlaczego profilaktyka HPV jest tak ważna.

Endometrioza - objawy, diagnoza, leczenie

26/03/2018
Na endometriozę cierpi około 10% kobiet. Dotyka to ok. miliona Polek. Nawet co druga z nich może być z tego powodu niepłodna. Czym jest endomedrioza, jakie są jej objawy i jak wygląda jej leczenie?

Światowy Dzień Zespołu Downa

21/03/2018
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Na całym świecie dzień ten jest obchodzony od 2005 roku i Został on ustanowiony przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Święto ma na celu zwrócenie uwagi i poszerzenie świadomości na temat choroby. Data jest nawiązaniem do trisomii 21. Wada ta polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
laskovski.pl