Medycyna ogólna

Morwa biała - właściwości i zastosowanie

07/05/2018
Morwa biała jest znana od wieków - jadalne owoce morwy były od wielu wieków wykorzystywane w medycynie ludowej m.in. w Afganistanie. Jej owoce wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, a w szczególności polecana jest osobom z cukrzycą, gdyż obniża poziom glukozy we krwi. Drzewa morwy tradycyjnie uprawiane są w Azji i Ameryce Północnej. Okazuje się, że owoce morwy charakteryzujące się słodkim smakiem, imponującą zawartością składników odżywczych oraz licznymi korzyściami zdrowotnymi.

Metoda CyberKnife - leczenie nowotworów

20/04/2018
CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny to precyzyjne, nowoczesne i nieinwazyjne urządzenie do walki z nowotworem. CyberKnife pozwala na stosowanie leczenia promieniowaniem jonizującym w przypadku guzów niedostępnych lub trudno dostępnych chirurgicznie, zwłaszcza jeżeli znajdują się one w pobliżu tzw. narządów krytycznych, czyli szczególnie ważnych życiowo.

Wirus HPV - dlaczego tak ważna jest profilaktyka?

08/04/2018
HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem przyczyniającym się przede wszystkim do zachorowania na raka szyjki macicy. Im wcześniej zostanie wykryty, tym większe prawdopodobieństwo tego, że nie wywoła większych konsekwencji. W wykrywaniu HPV ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Z artykułu dowiesz się dlaczego profilaktyka HPV jest tak ważna.

Endometrioza - objawy, diagnoza, leczenie

26/03/2018
Na endometriozę cierpi około 10% kobiet. Dotyka to ok. miliona Polek. Nawet co druga z nich może być z tego powodu niepłodna. Czym jest endomedrioza, jakie są jej objawy i jak wygląda jej leczenie?

Światowy Dzień Zespołu Downa

21/03/2018
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Na całym świecie dzień ten jest obchodzony od 2005 roku i Został on ustanowiony przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Święto ma na celu zwrócenie uwagi i poszerzenie świadomości na temat choroby. Data jest nawiązaniem do trisomii 21. Wada ta polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

Dlaczego warto oddawać krew?

12/03/2018
Mimo ogromnego postępu w medycynie krwi wciąż nie da się niczym zastąpić. Bez niej najcięższe operacje nie byłyby możliwe. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie. Są też korzyści płynące z oddawania krwi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dlaczego warto oddawać krew?

Wpływ wody na organizm człowieka. Wady i zalety.

28/02/2018
Woda spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest głównym składnikiem organizmu i może stanowić 45-75% masy ciała. Rola wody w organizmie człowieka jest bardzo ważna. Zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

11 LUTY Światowy Dzień Numeru 112

11/02/2018
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 – jest to dzień promowania numeru 112 . Numer ten istnieje od 2008 roku i jest  numerem  ratunkowym obowiązującym na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Czy można zapobiec nowotworom piersi? Badania profilaktyczne

04/02/2018
Nowotwory piersi to powszechna choroba, na którą zapada coraz więcej kobiet. Raka piersi można wyleczyć, jeśli uda się go w porę zdiagnozować. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania, którym każda kobieta powinna się co jakiś czas poddawać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat profilaktyki raka piersi.

Budowa i rola stentów

25/01/2018
Czy wiesz na czym polega angioplastyka stentowa i w jakim celu się ją wykonuje? Przeczytaj ten artykuł i się przekonaj!

Metody i techniki przeciwdziałania bólowi i krwawieniu

25/01/2018
Podczas wykonywania codziennych czynności, często narażeni jesteśmy na wypadki, czy kontuzje. Warto więc wiedzieć jak postępować w przypadku bólu, czy krwawienia. Ból jest objawem wielu schorzeń. Dobrze jest więc zastanowić się jaka jest jego przyczyna- stres, zmiana ciśnienia, pogoda, czy objaw przewlekłej, poważnej choroby? Znając przyczynę i podejmując odpowiednie kroki, aby mu przeciwdziałać jesteśmy w stanie wyleczyć ból i zapobiegać rozwojowi przewlekłych chorób.

Impanty słuchu dla dzieci. W jakim wieku przynoszą najlepsze efekty?

16/01/2018
"W tych implantach - zarówno w części wszczepialnej, jak i w części zewnętrznej - wszystko jest jeszcze mniejsze, bardziej przyjazne, bardziej naturalne zwłaszcza dla dziecka, dla którego nawet niewielki ciężar wiszący za uchem może być problemem" - powiedział prof. Skarżyński.

Zimnolecznictwo i Krioterapia - wskazania i przeciwwskazania.

03/01/2018
Krioterapia polega na schłodzeniu tkanek, bez ich uszkadzania i zyskuje coraz większą popularność jako ważna część rehabilitacji i odnowy biologicznej. Krioterapia pozytywnie wpływa na polepszenie funkcjonowania naszego organizmu. Jedną z form zimnolecznictwa stosowaną w medycynie jest krioterapia,  wykorzystująca temperatury osiągające pułap poniżej 0°C.

Szczepienie przeciw grypie - za i przeciw

18/12/2017
Wraz z nadejściem jesiennego chłodu, wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon grypowy. Coroczne szczepienie na grypę zaleca się każdemu, kto ukończył szósty miesiąc życia. Szczepienia ochronne stanowią jedną z wielu możliwości skutecznej profilaktyki przeciwko zachorowaniu na grypę, jednak blisko 90% Polaków nie szczepi się. Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie?
strony internetowe | lexurio.pl