Medycyna ogólna

Zmęczenie w stwardnieniu rozsianym (autor artykułu: prof. Jacek Losy, neurolog)

29/08/2011
Zmęczenie można zdefiniować jako subiektywnie odczuwany brak energii względnie uczucie wyczerpania. U około 70% chorych na stwardnienie rozsiane, zmęczenie podawane jest jako jeden z trzech dominujących objawów chorobowych, a u części chorych (20-40%) jako główny objaw. Dane te nie są powszechnie znane, a problem zmęczenia w stwardnieniu rozsianym, bardzo istotny dla chorych na SM, często jest niedoceniany przez lekarzy pierwszego kontaktu a nawet specjalistów neurologów.

Nowoczesne metody leczenia żylaków

09/08/2011
O zdrowych i pięknych nogach marzy każdy z nas, jednak choroba zwana żylakami stanowczo to uniemożliwia. Nieleczone żylaki mogą przyczynić się do powstania poważnych stanów zapalnych żył, owrzodzeń, a nawet krwotoków. Leczenie najlepiej jest więc rozpocząć jak najszybciej! Sprawdź z jakich nowoczesnych metod leczenia żylaków możesz skorzystać!

Wirusowe zapalenie wątroby

01/08/2011
Wątroba to największy organ człowieka. Jest to istne laboratorium, w którym zachodzi około 500 przemian chemicznych. Sprawdź jak można uchronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby, jakie są jego typy, jak je zdiagnozować i leczyć.

Jaskra - przyczyny, objawy i leczenie

26/07/2011
Poważna choroba oczu, która doprowadza do zaniku pola widzenia... Cierpi na nią około 60 milionów ludzi na całym świecie, natomiast z badań WHO wynika, że 6 milionów osób na skutek tej choroby jest całkowicie niewidomych. Jak sobie radzić z jaskrą? Jak ją rozpoznać?

Bezpieczne opalanie w solarium i na plaży

25/07/2011
Opalenizna to przyciemnienie koloru skóry w wyniku naturalnej reakcji naszego organizmu, na kontakt z promieniami ultrafioletowymi, emitowanymi przez słońce jak i w solarium.Co powoduje takie zmiany? Kiedy Opalanie może stać się niebezpieczne dla naszej skóry? Jak chronić się przed poparzeniem?

Cukrzyca ciężarnych - co oznacza wysoki poziom cukru w ciąży?

22/07/2011
Cukrzyca w ciąży występuje już u 5-7 % kobiet. Jest to choroba metaboliczna polegająca między innymi na zwiększonym stężeniu cukru we krwi. Czym jest dokładnie, o sposobach diagnostyki, leczenia i jakie są możliwe powikłania w cukrzycy dowiecie się w tym artykule.

Jak można dzielić tabletki?

21/07/2011
Wielu z nas często ma dylemat: Czy można dzielić tabletki? Sprawdź, kiedy możesz tabletkę podzielić, a kiedy nie ma takiej możliwości. Jakie to niesie za sobą korzyści a jakie zagrożenia?

Badanie kleszcza - zamiast antybiotyku? Podejrzenie boreliozy? Sprawdź jak postępować!

20/07/2011
Wakacje to czas beztroskiego wypoczynku, słońca oraz przyjemności. Miejsca do odpoczynku i leżakowania trzeba jednak wybierać z rozwagą. Na obrzeżach lasów, wśród łąk i w ogrodach jesteśmy narażeni na niebezpieczne dla naszego zdrowia ukąszenia kleszczy. Jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do takiego ukąszenia? Czy jesteśmy skazani na antybiotykoterapię?

Esperal - relikt przeszłości?

15/07/2011
Disulfiram (Esperal, Antabus) to lek stosowany w terapii alkoholizmu, który jest obecny na świecie od kilkudziesięciu lat. Pomimo postępu medycyny nie znalazł do dzisiaj swojego następcy. Może być stosowany w formie doustnej jak i tabletek do implantacji.

Czy firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania dla pacjentów?

21/06/2011
Wypłaty odszkodowań w każdej firmie ubezpieczeniowej to najbardziej znacząca pozycja kosztowa w bilansie. Oczywiste jest więc, że obniżenie poziomu odszkodowań dla poszkodowanych pacjentów choćby o jeden procent może dawać nawet wielomilionowe zyski firmom. Jak nie dać oszukać się nieuczciwym towarzystwom ubezpieczeniowym? Jak domagać się wypłaty odszkodowania w rzeczywiście należnej kwocie?

Wszystko o bólu

06/06/2011
Wielu z nas odczuwa różne rodzaje bólu. Co powoduje, że powstaje ból? Jak możemy go opisywać i klasyfikować? Czym różni się ból ostry od przewlekłego? Jakie konsekwencje w społeczeństwie może wywołać ból? Przeczytaj by lepiej zrozumieć czym jest ta dolegliwość.

Chrapanie a bezdech senny

06/06/2011
Co powoduje, że chrapiemy? Czym chrapanie różni się od bezdechu sennego? Jakie zagrożenie niesie ze sobą bezdech dla samego pacjenta oraz jego otoczenia? Czy z bezdechu można się wyleczyć?

Endoskopia kapsułkowa - na czym polega i kiedy warto wykonać to badanie?

29/05/2011
Endoskopia kapsułkowa to najnowocześniejsza obecnie metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie w sposób nieinwazyjny obrazu wnętrza przewodu pokarmowego. Umożliwia obrazowanie tych obszarów przewodu pokarmowego, w których konwencjonalne metody obrazowania, zarówno radiologiczne, jak i endoskopowe zawodziły.