Medycyna ogólna

Niedoczynność i nadczynność tarczycy - rodzaje, objawy i leczenie

19/05/2011
Tarczyca jest jednym z największych gruczołów dokrewnych, który wytwarza i wydziela do krwi hormony trójjodotyroninę i tyroksynę. Hormony te sterują przemiana materii we wszystkich narządach organizmu. Hormony tarczycowe mają wielokierunkowy wpływ na wzrost i rozwój ustroju, metabolizm i przemianę materii. Żeby dobrze zrozumieć tarczycę warto poznać objawy jej niedoczynności i nadczynności.

Protezy stomatologiczne

16/05/2011
Protezy dentystyczne są elementem leczenia stomatologicznego. W powszechnym mniemaniu służą uzupełnianiu braków zębowych i poprawie estetyki. Podstawa jest ochrona resztkowego uzupełnienia oraz przywrócenie odpowiedniego działania stawów  skroniowo-żuchwowych.

Terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń lękowych (nerwic)

06/04/2011
Lęk jest potrzebnym uczuciem, ponieważ dzięki niemu unikamy zagrożeń. W toku ewolucji gatunku ludzkiego przetrwały tylko jednostki zdolne do jego odczuwania. Jeśli ktoś nie obawiał się szelestu w zaroślach przy rodzinnej jaskini, to ginął pożarty przez drapieżnika...

Testy alergologiczne - skórne, z krwi, wziewne...

23/03/2011
Alergie w dzisiejszych czasach to coraz powszechniejszy problem. Często zdarza się, że cierpimy na nie, nawet o tym nie wiedząc. Aby skutecznie leczyć alergie niezbędne jest przeprowadzenie testów alergologicznych za pomocą których możemy zbadać reakcje chorego na poszczególne alergeny i ustalić na które jest uczulony.

USG Doppler - kiedy i w jakim celu warto wykonać badanie?

03/03/2011
Badanie USG Doppler pozwala na zapobieganie groźnym schorzeniom, takim jak: udar mózgu, zawał, zator płucny. Szybkie zdiagnozowanie nieprawidłowości w przepływie krwi może uratować nasze życie! Sprawdź kiedy i w jakim celu warto skorzystać z badania...

Apiterapia, czyli o leczeniu miodem...

17/02/2011
Pyłek kwiatowy, miód, mleczko pszczele, kit pszczeli oraz wosk od lat stosuje się w lecznictwie i profilaktyce. Sprawdź dokładnie kiedy warto skorzystać z apiterapii!

Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem

27/01/2011
Czym jest mikroskop i jakie jest jego zastosowanie w leczeniu stomatologicznym? Jakie niesie korzyści dla pacjenta, a jakie ułatwienia dla stomatologa? Dlaczego coraz bardziej popularne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Dziecko bezpieczne zimą

22/12/2010
Zima jest okresem w którym szczególnie należy zatroszczyć się o bezpieczeństwo dziecka. Poznaj zagrożenia oraz proste zasady, które pozwolą ochronić jego zdrowie, zmniejszyć ryzyko zachorowań i urazów.

Skargi pacjentów

21/12/2010
Przestrzeganie i poszanowanie praw pacjenta jest jednym z podstawowych obowiązków świadczeniodawcy. Co może zrobić pacjent, jeśli zasady te zostaną naruszone? Poznaj możliwości i procedury, według jakich można dochodzić swoich praw oraz instytucje, które mogą wówczas pomóc.

Nabyte zmiany naczyniowe

21/12/2010
Nabyte zmiany w małych naczyniach krwionośnych, powodujące ich trwałe poszerzenie i zniekształcenie, to coraz częstszy i uciążliwy problem dotyczący kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

Zespół jelita drażliwego

04/10/2010
Zespół jelita drażliwego, nazywany również spastycznym jelitem lub spastyczną okrężnicą, jest częstą chorobą, która jednak nie do końca jest jeszcze poznana. Jest to dolegliwość irytująca, bolesna, a czasami bardzo kłopotliwa dla pacjenta, ale nie zagraża jego życiu.

Jak dbać o ząbki u dziecka?

18/09/2010
Większość noworodków jest bezzębna. Zęby dziecka muszą dopiero przebić się przez dziąsła. Zwykle zaczyna się to około szóstego miesiąca i dotyczy dwóch górnych przyśrodkowych siekaczy (tzw. górne jedynki). Niektóre dzieci ząbkują szybciej, inne później. Nie jest rzadkością widok rocznego dziecka bez zębów. Zazwyczaj u dwuipółletniego dziecka większość mleczaków jest już wyrżnięta.

Choroby przenoszone przez pokarm

16/09/2010
Główną przyczyną częstszego występowania współcześnie tego rodzaju chorób jest coraz większa popularność, jaką cieszy się korzystanie z restauracji oraz bardziej scentralizowane przetwarzanie żywności. W sposób naturalny wszystkie pokarmy zawierają niewielką ilość bakterii. Ale jeżeli źle się obchodzimy z żywnością, gdy jest ona nieprawidłowo przechowywana, lub niewłaściwie przygotowywana, bakterie te mogą się namnażać w wystarczająco dużych ilościach, aby wywołać chorobę.