Medycyna ogólna

Problemy ze słuchem u osób starszych

16/03/2010
Upośledzenie słuchu może z wiekiem dotknąć każdego. Starcze osłabienie ostrości słuchu jest upośledzeniem specyficznym dla podeszłego wieku, podobnie jak osłabienie wzroku. O ile jednak starsi ludzie łatwo akceptują noszenie okularów, osłabienie ostrości słuchu jest dla nich często zaskoczeniem i dolegliwością trudną do zaakceptowania.

Kamica żółciowa - jakie są jej przyczyny?

10/03/2010
Najczęstszym schorzeniem dróg żółciowych jest tworzenie się kamieni. Pojawiają się one, gdy żółć ma nieprawidłowy skład, co nie zapewnia warunków dla właściwej rozpuszczalności poszczególnych jej składników, zwłaszcza cholesterolu. Wtedy substancje te krystalizują się i przez narastanie tego procesu dochodzi do tworzenia się złogu.

Laserowe usuwanie tatuażu - też w Poznaniu!

03/03/2010
Laser jest obecnie jedynym urządzeniem pozwalającym na usunięcie tatuażu bez uszkodzenia skóry i związanym z tym ryzykiem powstania zmian bliznowatych. Istnieje jednak bardzo mały margines między niezbędną wielkością energii wprowadzanej w głąb skóry w celu usunięcia barwnika, a tolerancją powierzchownych warstw skóry na ciepło. Przekroczenie tego marginesu wywołuje uszkodzenia skóry (oparzenia), a w konsekwencji może doprowadzić do zmian bliznowatych.

Oddawanie gazów - czy można je ograniczyć?

22/02/2010
Większość gazów jelitowych wytwarza się w jelicie grubym. Zazwyczaj gazy są wydalane w czasie wypróżnień. Wszyscy ludzie oddają gazy, ale u niektórych osób dochodzi do nadmiernego ich wytwarzania, co może stać się kłopotliwym problemem...

Profilaktyka ortodontyczna

17/02/2010
Mimo,  że przyczyny wad zgryzu kojarzone są najczęściej z czynnikami dziedzicznymi lub wrodzonymi,  należy być świadomym, że zdecydowana większość wad zgryzu ma swoje podłoże w nieprawidłowych czynnościach narządu żucia.

Zapalenie zatok

15/02/2010
Zapalenie zatok pojawia się często jako następstwo przeziębienia. Również wady wrodzone i nabyte (np. skrzywiona przegroda nosowa) oraz inne schorzenia wpływające na drożność nosa (np. alergia) mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego w zatokach.

8 sposobów na zdrowy sen!

27/01/2010
Sen jest niezbędny do prawidłowego odpoczynku i regeneracji organizmu. Dlatego z bezsennością, która może prowadzić do depresji czy zmian chorobowych, należy walczyć!

Torbiele jajników

18/01/2010
Są niezłośliwymi, zwykle wypełnionymi cieczą woreczkami z tkanki. Występują zwykle tylko u kobiet w okresie przekwitania, choć obserwujemy również szczególne formy torbieli charakterystyczne dla młodych, dojrzewających kobiet.

Trening autogenny

04/01/2010
Trening autogenny jest skuteczny przy bólach głowy, karku, pleców, w zaburzeniach ukrwienia, przy nocnym drętwieniu rąk — gdy podłożem tych zaburzeń jest nadmierne napięcie psychiczne.  Na czym polega i czy warto z niego skorzystać ?

Joga dobra na ból kręgosłupa?

11/12/2009
Czy uczestnictwo w zajęciach jogi może dobroczynnie wpłynąć na Twój kręgosłup? W jaki sposób tzw. asany działają na zdrowie osób ćwiczących jogę?

Rak trzustki

26/11/2009
Niegdyś był to nowotwór występujący stosunkowo rzadko, jednak w obliczu zmian środowiskowych i zwiększającego się stężenia zanieczyszczeń przemysłowych oraz szerzących się złych nawyków żywieniowych, odnotowuje się stopniowe zwiększanie zachorowań na raka trzustki.

Antykoncepcja

25/11/2009
Udane życie intymne doskonale wpływa na nasze samopoczucie, pozwala zachować sprawność psychiczna i fizyczną. Aktywność seksualna pobudza wydzielanie hormonów, dotlenia i odżywia tkanki - widocznym tego efektem jest poprawa wyglądu: zdrowa cera, błyszczące włosy. Zadowolenie z seksu zależy przede wszystkim od opartych na zaufaniu relacji miedzy partnerami, a właściwie dobrana metoda antykoncepcji pozwoli cieszyć się tą sferą życia bez stresu przed nieplanowana ciążą.

Sprawdzone sposoby na spokojny sen

23/11/2009
Powiedzenie „sen to zdrowie" ma mocne podstawy fizjologiczne. Podczas snu obniża się tempo przemiany materii i wrażliwość na bodźce, zmniejsza się częstość oddechu oraz skurczów serca, mięśnie i mózg odpoczywają, gromadząc energię. Organizm regeneruje się i nabiera sił. Ma to szczególne znaczenie w okresach gorszego samopoczucia czy choroby.

Implanty - rozwój powierzchni wszczepów tytanowych

17/11/2009
Tytan i jego stopy są najczęściej stosowanymi materiałami przy wykonawstwie wszczepów śródkostnych. Wykorzystanie tego materiału w implantologii możliwe jest dzięki jego wysokiej biozgodności, dużej odporności na korozję i wytrzymałości mechanicznej a także niskiemu przewodnictwu ciepła oraz wadze porównywalnej do stali.