Dziecko

Wypróżnianie niemowląt

13/01/2010
Czy wypróżnianie dziecka jest prawidłowe? Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić i kiedy powinniśmy zwrócić się po poradę lekarza? Jak postępować z podrażnioną pupą niemowlaka?

Napady astmy - co je wyzwala?

25/11/2009
Możesz odnieść wrażenie, że lista substancji i sytuacji podejrzanych o to, że powodują u dziecka napad astmy lub tych, które na pewno go wyzwalają, stale się wydłuża, Jednak im więcej wiesz o potencjalnych zagrożeniach, tym łatwiej możesz unikać czynników wyzwalających chorobę, a tym samym chronić dziecko.

Czy Twoje dziecko ma ADHD?

10/11/2009
Jeszcze dwadzieścia lat temu nikt nie słyszał o tym zaburzeniu. Czyżby dzieci nagle stały się mniej uważne i bardziej nadpobudliwe? Prawdopodobnie nie. Dramatyczny wzrost liczby dzieci, u których stwierdza się ADHD, jest wynikiem większej świado­mości na temat tego zaburzenia oraz przyjętych regulacji praw­nych, narzucających szkołom publicznym obowiązek diagnozo­wania dzieci pod tym względem i zapewniania im pomocy.

Dysfazja u dzieci

02/11/2009
Uszkodzenie ośrodków mowy w mózgu człowieka dojrzałego powoduje utratę mowy, czyli afazję. Uszkodzenie okolic ważnych dla przyszłego rozwoju mowy u małego dziecka jest przyczyną zaburzeń rozwoju mowy. Nie możemy tego stanu nazywać afazją, nie można bowiem utracić czegoś, czego się jeszcze nie posiada.

Odzwyczajanie od butelki

13/10/2009
Wielu pediatrów i stomatologów zaleca odzwyczajanie dziecka od butelki po ukończeniu przezeń roku, głównie w celu zapobiegania próchnicy zębów. W rzeczywistości jednak wiele dzieci karmionych sztucznie, podobnie jak karmionych piersią, nie zdradza jeszcze w wieku 12 miesięcy gotowości do rezygnacji z kojącego ssania. Inne z kolei mają jeszcze w rym wieku duże trudności w piciu z kubka.

Wady słuchu u dzieci - jak je wykryć?

24/09/2009
Może się wydawać, że wiele małych dzieci nie słyszy nawet połowy z tego, co mówią do nich rodzice, ale w większości przypadków jest to po prostu wynikiem selektywnego słuchania lub nieuwagi. Kiedy zatem pojawiają się kłopoty ze słuchem?

Angina

21/09/2009
Angina, płonica, róża - te trzy choroby, pomimo innego obrazu klinicznego, są wywoływane przez te same bakterie - paciorkowce. Źródłem zakażenia paciorkowcem jest wyłącznie człowiek - osoba chora lub nosiciel. W jaki sposób postępować, gdy twój maluszek zachorował na anginę?

Gdy Twoje dziecko musi nosić okulary...

17/09/2009
Wiadomość, że dziecko będzie musiało nosić okulary, jest na ogół większym wstrząsem dla rodziców niż dla samego dziecka. Nie musi tak jednak być, jeśli weźmie się pod uwagę korzyści, jakie odniesie dziecko.

Ospa wietrzna

12/09/2009
Ospa wietrzna to choroba występująca na całym świecie, charakterystyczna dla dzieci w wieku od 2 do 14 roku życia. Zachorowanie na ospę wietrzną pozostawia trwałą odporność - rzadko obserwuje się powtórne zachorowania.

Nadaktywność dziecka

03/08/2009
Wszystkie małe dzieci mają od czasu do czasu trudności ze skupieniem uwagi, dokładnym wypełnianiem poleceń czy spokojnym usiedzeniem w jednym miejscu, jednak średnio u co dwudziestego dziecka problemy te są tak nasilone, że rozpoznaje się u nich tak zwane zaburzenie hiperkinetyczne z deficytem uwagi, czyli ADHD.

Badanie słuchu u dzieci

01/07/2009
Istnieje szereg metod sprawdzania słuchu u dzieci. Wybór którejś z nich zależy w dużej mierze od wieku dziecka, stopnia jego rozwoju i ogólnego stanu zdrowia. A oto przegląd testów stosowanych w charakterze badań przesiewowych i w diagnostyce zaburzeń słuchu u dzieci w różnym wieku.

Ochrona przed słońcem

29/06/2009
Każdy z nas, niezależnie od wieku, potrzebuje ochrony przed słonecznymi promieniami ultrafioletowymi. Dzieci potrzebują jej jednak szczególnie, częściowo dlatego, że ich skóra i oczy są wrażliwsze na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ponadto dzieci otrzymują ich więcej - obliczono, że 50-80% życiowej dawki nasłonecznienia ma miejsce mniej więcej do osiemnastego roku życia.

Mycie zębów u dzieci

25/06/2009
Jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząbek, należy codziennie czyścić dziąsła dziecka wilgotną ściereczką albo przecierać je delikatnie miękką, dziecięcą szczoteczką do zębów i wodą. Jak postępować gdy pojawią się ząbki? Kiedy wprowadzić pastę do zębów?

Płaskostopie

23/06/2009
Płaskostopie rozpoznawane jest najczęściej u dzieci, choć jest również dolegliwością występującą u osób dorosłych. Na czym polega? Czy należy je leczyć? Najważniejsze informacje na ten temat przygotowaliśmy poniżej.