Dziecko

Szkodliwy wpływ ssania smoczków

04/10/2011
Noworodek już od momentu narodzin posiada naturalną chęć ssania. Rodzice w późniejszych dnia życia dziecka czasami dla spokoju podają smoczek, ale czy jest do dobre rozwiązanie? Zawsze należy zastanowić się, jaką ewentualną korzyść miałoby dziecko odnieść z podania smoczka? W jakich sytuacjach podanie smoczka jest uzasadnione i jakie konsekwencje może nieść za sobą ssanie smoczka, dowiecie się poniżej.

Nebulizacja dzieci - czyli jak nowoczesne inhalatory pomagają dzieciom w terapii...

28/09/2011
Nebulizacja jest metodą polecaną zarówno w profilaktyce dolegliwości układu oddechowego u niemowląt i dzieci, jak i w przypadku leczenia przewlekłych chorób tego systemu (np. w astmie oskrzelowej). Zasadniczym celem terapii inhalacyjnej jest bezpośrednie dostarczenie substancji leczniczej w postaci aerozolu do podrażnionych lub zmienionych chorobowo dróg układu oddechowego. Istotną zaletą leczenia miejscowego jest możliwość zastosowania mniejszej dawki leku a tym samym ograniczenie jego niepożądanego działania.

Nadwaga i otyłość u dzieci

12/08/2011
Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych warunkujących dobry stan zdrowia dziecka, jego zdolność uczenia się, aktywność ruchową, psychiczną oraz zachowania emocjonalne...

Problemy laktacyjne

01/08/2011
Karmienie piersią najlepiej jest rozpocząć w pierwszych dwóch godzinach życia noworodka. W tym czasie maleństwo ma najsilniejszy odruch ssania, który warto wykorzystać na naukę karmienia naturalnego. Niestety w niektórych przypadkach pojawiają się problemy laktacyjne, które mogą zniechęcić Panie do dalszej nauki...

Ciemieniucha- jak opanować problem na głowie dziecka

16/07/2011
Jeśli na głowie twoje dziecka pojawiła się dziwna, żółta skorupa z którą za bardzo nie wiecie jak macie dalej postępować i nie posiadacie informacji czy ten problem jest sytuacją zagrażającą Waszemu dziecku, dowiecie się w poniższym artykule.

Pielęgnacja kikuta pępowinowego- nowe wytyczne

29/06/2011
Ciągły rozwój medycyny, badań i technologi ma duży wpływ na podejście do zasad higieny dziecka. Metody które jeszcze rok temu były uznawane za właściwe, dziś są już nieaktualne. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi wytycznymi odnoszącymi się do pielęgnacji kikuta pępowinowego.

Odruchy noworodkowe

31/05/2011
W momencie narodzin dziecko posiada już pewne umiejętności, dzięki którym lekarze oceniają rozwój układu nerwowego dziecka. Rodzie mogą być świadkami między innymi chwytania paluszka, ssania a nawet stawiania pierwszych (nieświadomie) kroczków.

Jak podać dziecku lek?

13/01/2011
Podawanie leków najmłodszym stanowi czasami duży problem. Najchętniej wybierane drogi podania to doustna lub doodbytnicza. Firmy farmaceutyczne produkujące doustne lekarstwa dla dzieci, starają się, żeby miały one znośniejszy smak oraz były wygodniejsze do podania...

Spanie na plecach zmiejsza ryzyko wystąpienia SIDS?

30/07/2010
Według definicji, zespół nagłej śmierci niemowląt (z ang. SIDS) oznacza nagły zgon dziecka poniżej jednego roku życia z przyczyny niemożliwej do ustalenia nawet w toku bardzo dokładnych badań. Większość tych tragicznych incydentów dotyczy niemowląt między drugim a czwartym miesiącem życia; bardzo rzadko zdarzają się one u dzieci ponadpółrocznych.

Dziecko w samolocie

06/07/2010
Okres wakacji to okazja do częstszego korzystania z usług linii lotniczych. Jeśli planujesz lecieć z dzieckiem, przygotuj się do podróży znacznie wcześniej. Zadbaj o komfort malucha i skorzystaj z poniższych zasad "strategii przetrwania"...

Użądlenia owadów - jak sobie z nimi poradzić?

14/06/2010
Użądlenia owadów (najczęściej takich jak pszczoły, osy, szerszenie i mrówki) są zwykle bardziej bolesne i stresujące dla dziecka niż rzeczywiście niebezpieczne. Mogą one jednak stać się groźnym dla życia stanem nagłym w razie masywnej reakcji alergicznej, a zwłaszcza jej najpoważniejszej, uogólnionej postaci, jaką jest anafilaksja.

Cechy charakterystyczne noworodka

30/03/2010
Wygląd dziecka może być dla młodej mamy zaskakujący, bowiem z zadziwiającą regularnością pojawiają się na jego skórze przedziwne pęcherzyki, guzki czy wysypki. Nie zawsze jest to powód do obaw. Poniżej najczęściej pojawiające się problemy...

14 sposobów na płaczące dziecko

19/03/2010
Twoje dziecko płacze a Ty nie wiesz dlaczego? Jeśli wykluczyłaś takie powody płaczu, jak głód, mokra albo brudna pieluszka, ból lub inne dolegliwości, spróbuj zastosować kilka z niżej wymienionych sposobów.

Szczepienia ochronne

15/02/2010
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym jest czynne uodparnianie, czyli szczepienie. Reakcje uczuleniowe na nie zdarzają się bardzo rzadko. Dzięki szczepionkom zabezpieczamy się przed wieloma groźnymi schorzeniami i powikłaniami, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa. Troszcząc się o zdrowie dziecka, rodzice powinni mieć świadomość, jakie szczepienia są konieczne, a jakie warto zrobić, i w porozumieniu z lekarzem ustalić najlepszy dla malucha kalendarz szczepień.

Nauka chodzenia

02/02/2010
Niektóre dzieci stają na własnych nogach i stawiają pierwsze kroki już w wieku dziesięciu miesięcy. Inne radośnie siedzą w kilka miesięcy po pierwszych urodzinach.