Leczenie w ramach NFZ

Stomatolog w ramach NFZ - bezpłatne leczenie zębów?

15/03/2010
Czy znasz zasady korzystania z opieki stomatologicznej w ramach NFZ? Czy wiesz jakie świadczenia stomatologiczne i jakie materiały służące do ich wykonania są bezpłatne? Koniecznie sprawdź jakie masz prawa a za jakie usługi będziesz musiał zapłacić - nawet w gabinecie, który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia...

Leki refundowane i uprawnienia do bezpłatnych leków

23/11/2009
Które leki możemy uzyskać za darmo, a ile zapłacimy za inne? Kiedy możemy zamienić zapisany specyfik na tańszy? Sprawdź w jakich przypadkach przysługują dodatkowe uprawnienia do zniżek i bezpłatnych leków.

Organizacja pracy przychodni

12/10/2009
Jak możemy zapisać się do przychodni i jakie dokumenty należy przygotować na wizytę do specjalisty? Gdzie wykonać bezpłatnie zlecone przez lekarza NFZ badanie krwi lub zdjęcie RTG? Co zrobić, gdy nasz lekarz sam zachoruje? Gdzie dowiemy się jakie wyniki badań należy ze sobą zabrać? Kto przyjmuje skargi? Czego możemy dowiedzieć się podczas rejestracji?

Dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń

07/10/2009
Gdzie i na jakich zasadach możemy skorzystać ze świadczeń w ramach NFZ? Jakie kroki należy podjąć zmieniając adres zamieszkania? Jakie dokumenty potwierdzają prawo do świadczeń? Czy specjalistę należy wybrać w swoim rejonie?

Dobrowolne Ubezpieczenie Zdrowotne

08/08/2009
Nie jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym a chciałbyś w pełni korzystać ze świadczeń medycznych w ramach NFZ? Możesz ubezpieczyć się dobrowolnie! Wystarczy, że mieszkasz na terytorium Polski...

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej - kiedy wygasa?

02/06/2009
Komu przysługuje prawo do korzystania z opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych? Po jakim czasie od zakończenia pracy lub nauki przestajemy być ubezpieczeni? Czy z sytuacjach wyjątkowych możemy otrzymać prawo do tymczasowego ubezpieczenia?

Zasady korzystania z Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)

24/03/2009
Każdy pacjent ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) spośród tych, którzy mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak często można zmieniać lekarza? Jakie zasady obowiązują w poradniach POZ?

Lek na ADHD - refundowany!

18/03/2009
27 lutego została podpisana nowa lista leków refundowanych, zawierająca lek na ADHD ConcertaR. Zabiegi trwały kilka lat, ale w końcu się udało. Wprowadzenie refundacji poprzedziły setki pism i telefonów do resortu zdrowia oraz godziny rozmów z jego włodarzami. Pisało i dzwoniło Polskie Towarzystwo ADHD, inne organizacje zajmujące się pomocą dzieciom nadpobudliwym psychoruchowo, jak i sami rodzice.

Uważaj na sfałszowane leki!

02/03/2009
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega pacjentów przed sfałszowanymi produktami leczniczymi! Jakie mogą być konsekwencje przyjęcia sfałszowanego leku? Jak uniknąć zagrożenia? Gdzie bezpiecznie kupić leki?

Ile zapłacimy za granicą mając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

07/01/2009
Przed wyjazdem do innego kraju Unii Europejskiej (lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego) powinniśmy pobrać z Narodowego Funduszu Zdrowia dokument zwany Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki tej karcie, w sytuacjach nagłych, będziemy mogli skorzystać z porady lekarza czy pobytu w szpitalu. Jednak posiadanie EKUZ nie zwalnia z opłat obowiązujących w danym kraju! Poniżej przedstawiamy wybrane kraje oraz informację, za jakie świadczenia pobierana jest opłata.

Kto wystawia skierowanie?

01/10/2008
Kto powinien wystawić skierowanie? W jakich sytuacjach skierowanie otrzymamy od lekarza rodzinnego a kiedy zlecenie powinien wystawić specjalista? Poniżej zamieszczamy najczęściej pojawiające się pytania wraz z prawidłową odpowiedzią...