Medycyna ogólna

Szkodliwy wpływ badania RTG na organizm

28/05/2016
Badania RTG są to badania obrazowe, które wykorzystywane są aby rozpoznać zmiany jakie zachodzą w kościach. Jest to badanie powszechnie stosowane w medycynie. RTG wykorzystuje promienie rentgenowskie. Badanie to jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Chcesz dowiedzieć się na czym dokładnie polega to badanie? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania oraz w jaki sposób to badanie wpływa na nasz organizm? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem...  

Świat bez barier – największe przeszkody niepełnosprawnych w życiu codziennym

22/05/2016
Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, z pewnością wiesz, ile wysiłku trzeba włożyć w próbę przedostania się z jednego na drugi koniec miasta, wiesz jak ciężko funkcjonować wśród mało wyrozumiałego otoczenia. Osoby niepełnosprawne borykają się z szeregiem problemów, o których możesz przeczytać w tym artykule.

Lekomania - kiedy częste branie leków staje się chorobą?

15/05/2016
Każdy z nas stosuje leki. Kiedy przyjmujemy lekarstwa często i w dużych ilościach mogą stać się one dla nas zagrożeniem. Kiedy stajemy się uzależnieni? Czy lekomania może dotyczyć Ciebie? Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się więcej.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera

15/05/2016
Czy bliska Ci osoba starsza zapomina, co niedawno jej powiedziałeś? Czy pojawiają się u niej problemy z wypowiadaniem się i „nazwaniem rzeczy po imieniu”? Choroba Alzheimera, która jest najczęstszą postacią otępienia, ujawnia się najczęściej pomiędzy 60. a 65. rokiem życia. Jakie są pierwsze objawy choroby Alzheimera?

Wole tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie

21/04/2016
Wole tarczycy to powiększenie tarczycy, które jest skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu. Zazwyczaj przyczyną powstania wola tarczycy jest niedobór jodu. Sprawdź, co jeszcze może przyczyniać się do rozwoju choroby. Jak leczyć wole tarczycy i czy zawsze należy to robić?

Ciąża i poród w ramach NFZ

18/04/2016
Ciąża to czas stałej opieki medycznej,  regularnych wizyt u ginekologa, badań i testów laboratoryjnych. Zatroszcz się o siebie w czasie ciąży i porodu. Czytając nasz artykuł, dowiesz się m. in. jakie masz prawa i jakie badania można wykonać w ramach NFZ.

Alkoholizm - na czym polega odtruwanie organizmu?

29/02/2016
Czy dotyczy Cię problem alkoholizmu i zastanawiasz się jak rozpocząć leczenie? A może członek Twojej rodziny potrzebuje pomocy w leczeniu nałogu alkoholowego? Czym jest detoks? Sprawdź ten artykuł a dowiesz się więcej na ten temat rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej.

Zajście w ciążę po poronieniu

29/02/2016
Ciąża to okres, w którym już od pierwszego momentu nawiązujemy więź z maleństwem. Poronienie nie jest łatwym doświadczeniem w życiu kobiety. Decyzja o kolejnej ciąży jest ogromnym lękiem. Ale czy powinna? Kiedy możemy myśleć o kolejnej ciąży?

Nowa Książeczka Zdrowia Dziecka

25/02/2016
Książeczka Zdrowia Dziecka powróciła po czternastu latach. Od 1 stycznia 2016 r. jest wydawana na oddziałach położniczych, traktowana jako dokumentacja medyczna i obowiązuje w jednym wzorze. Dowiedz się z artykułu, jakie informacje znajdują się w nowej Książeczce Zdrowia Dziecka.

Na czym polega badanie dna oka?

22/02/2016
Badanie dna oka umożliwia ocenę nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu oczu, dodatkowo dostarcza sporo informacji o chorobach ogólnoustrojowych. Podczas badania okulista może stwierdzić początki np. cukrzycy, nadciśnienia lub miażdżycy. Czym jest badanie dna oka? Kto powinien skorzystać z badania?

Metody leczenia dyskopatii

17/02/2016
Dyskopatia, czyli choroba dyskowa krążka międzykręgowego, jest chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi w coraz młodszym wieku. Najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Za główną przyczynę dyskopatii kręgosłupa uważa się zmiany zwyrodnieniowe zachodzące w obrębie krążka międzykręgowego.

Chroby oczu w cukrzycy

12/02/2016
Jeśli jesteś cukrzykiem, poza kontrolowaniem poziomu cukru, pamiętaj również o badaniu wzroku. Diabetycy należą do osób, u których ryzyko wystąpienia chorób oczu jest większe niż u osób zdrowych. Tego, na jakie choroby oczu jest narażony cukrzyk, można dowiedzieć się czytając artykuł.