Domowe sposoby leczenia

ZĘBY

Delikatne szczotkowanie

Wiele kłopotów z dziąsłami jest wynikiem zbyt energicznego szczotkowania zębów. Może to prowadzić do cofania się dziąseł. Pomocna może okazać się elektryczna szczoteczka do zębów, która przeciwdziała zbyt mocnemu przyciskaniu. Jeżeli natomiast używasz zwykłej szczoteczki, pamiętaj, że jej włoski, przyciskane do powierzchni zębów, powinny się uginać tylko odrobinę.

Nitka do zębów

Jeśli nie czyści się zębów nitką, to około 35% ich powierzchni pozostaje poza zasięgiem mycia. Dlatego jeżeli chcesz mieć czyste zęby używaj koniecznie nitki co wieczór.

Świerzy oddech

Zarówno nieświeży oddech, jak i wysuszone wargi są niechybnymi oznakami odwodnienia, spowodowanej wchłanianiem zbyt małej ilości wody. Spróbuj zamiast kawy czy herbaty wypić szklankę wody.

Guma do żucia

Żucie bez cukrowej gumy do żucia zwiększa wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasowość w jamie ustnej. Jednak żucie zbyt dużych ilości gumy może powodować gazy: staraj się ograniczyć do jednej paczki dziennie.

Myj zęby DWA razy dziennie

Badania wykazały, że około 25 % dorosłych osób ma nieświeży oddech. Można uniknąć tego problemu. Trzeba nie tylko myć zęby, ale także czyścić język, bo to na nim znajduje się wiele bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech.

Surowizna

Jedzenie surowej żywności wzmaga wydzielanie śliny, a to jest korzystne dla zębów. Najlepsze są marchew i seler. Owoce cytrusowe, zawierają sporo kwasu cytrynowego, powinno się popić szklanką wody- żeby spłukać nadmiar kwasu, który może zaszkodzić zębom.

Sery

Zjedzenie po każdym posiłku kawałka sera pomaga chronić zęby przed próchnicą. Nawet ser roztopiony, będący składnikiem potraw, działa korzystnie. Ser zmniejsza poziom kwasowości w jamie ustnej i w ten sposób chroni szkliwo.

Słowniki medyczne