Domowe sposoby leczenia

BÓL KOLANA

Kontrola wagi

Masa ciała to jedno z głównych zagrożeń. Każdy dodatkowy kilogram wywołuje około sześciokrotnie większe obciążenie w okolicy kolan - przy nadwadze 5kg, kolana dźwigają dodatkowe 30kg! Zalecana jest dieta bogata w owoce i warzywa.

Odpoczynek i unikanie intensywnej aktywności fizycznej

jest szczególnie wskazane, gdy doszło do rozerwania łąkotki, rozmiękania rzepki, w trakcie choroby Osgood-Schlattera lub przy jałowej martwicy kości. Odpoczynek oraz nieobciążanie kolan powinno trwać do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych.

Masaż stawu kolanowego

najlepiej z zastosowaniem olejku lawendowego lub balsamu kręgowego, jest szczególnie wskazany przy zapaleniu kaletki maziowej. Masaż wodny jest także zalecany.

Lodowate okłady

Są zalecane po każdym wysiłku wywołującym ból kolana. Należy mocno ucisnąć nogę, ułożyć ją wysoko i ważne, aby przez pół godziny nie poruszać nią (całkowity bezruch nogi). Lód ma działanie przeciwzapalne i szybko przynosi ulgę. Pomocne są również maści chłodzące.

Ciepłe okłady

stosuje się TYLKO, gdy nie ma opuchlizny. Przed treningiem, zmniejszy to ból, który może wystąpić w czasie ćwiczeń.

Okłady z płótna nasmarowanego miodem

pomagają złagodzić ból kolana.

Zmiana trybu życia

jest niezbędna jeśli np. sportowiec cierpi na przewlekłe dolegliwości stawów kolanowych musi ograniczyć treningi lub zupełnie zrezygnować z aktywności sportowej lub zmienić dyscyplinę na mniej ryzykowną np. pływanie, kolarstwo, wioślarstwo itp, które oszczędzają kolana ale jednocześnie wzmacniają mięśnie ud, co korzystnie wpływa na stawy kolanowe.

Rozgrzewka

(rozciąganie mięśni) jest wyjątkowo ważna przed normalnymi ćwiczeniami. Należy na nią poświęcić około 10 minut: delikatne napinanie mięśni okołostawowych, ostrożne ruchy stawu, aerobik, bieg w miejscu, kroki w przód i tył. Nawierzchnia dla biegaczy. U sprinterów najczęściej ból wywołany jest zapaleniem ścięgien, które rozwija się z powodu przetrenowania. Wystarczy zmienić buty treningowe lub wybrać inną bieżnię - podłoże trawiaste jest lepsze niż asfaltowe, natomiast asfaltowe jest lepsze niż betonowe, które jest najtwardsze i trzeba go unikać.

Słowniki medyczne