Wyniki dla frazy: wazny temat

Znaleziono 195 artykułów

12 rad jak przetrwać upały

28/07/2008
Za oknem temperatura przekracza 30 stopni, w mieszkaniu duszno, na zewnątrz ciężko znaleźć kawałek cienia. A przecież jeszcze kilka miesięcy temu marzyliśmy o upalnym lecie! Zastosuj nasze rady a wysoka temperatura na pewno nie zepsuje Ci wakacyjnego humoru...

Leki refundowane i uprawnienia do bezpłatnych leków

23/11/2009
Które leki możemy uzyskać za darmo, a ile zapłacimy za inne? Kiedy możemy zamienić zapisany specyfik na tańszy? Sprawdź w jakich przypadkach przysługują dodatkowe uprawnienia do zniżek i bezpłatnych leków.

Jaka jest różnica pomiędzy kosmetologiem, a kosmetyczką?

28/08/2018
Terminy „kosmetyczka” oraz „kosmetolog” bardzo często stosuje się zamiennie, co jest błędem, ponieważ stanowią dwa odmienne zawody – różniące się przede wszystkim ścieżką kształcenia. Czym się charakteryzują i jakie dają uprawnienia?

Lekarze przepisują antybiotyki.. A pacjenci? Czy mają wystarczającą wiedzę na ich temat?

15/11/2008
Antybiotyki to jedne z leków najczęściej przepisywanych na receptę. Są na ogół bezpieczne i skuteczne w leczeniu zarówno lżejszych zakażeń bakteryjnych, np. zapalenia spojówek, jak i zakażeń zagrażających życiu, np. zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy posocznicy (sepsy). 18 listopada przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa najważniejsze informacje.

Co wiesz na temat cyklu miesiączkowego?

29/12/2009
Będąc jeszcze w macicy, żeński embrion wytwarza 400 000 zawiązków pęcherzyków jajowych i reaguje na docierające poprzez łożysko hormony płciowe matki. W momencie narodzin i odcięcia od estrogenu matki u około 3% nowo narodzonych dziewczynek dochodzi do widocznego „pierwszego krwawienia". Po upływie 3 tygodnia życia ta faza przejściowa mija i u dziewczynki zaczyna funkcjonować jej własna gospodarka hormonalna.

Co to jest Echokardiografia? Czyli wszystko na temat USG serca...

20/02/2012
Echokardiografia, znana też pod nazwą USG serca, jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych badań diagnostycznych w ramach oceny sprawności funkcjonowania serca. Pozwala ocenić nie tylko jego budowę, ale także określić czy funkcjonuje prawidłowo.

Gdy Twoje dziecko musi nosić okulary...

17/09/2009
Wiadomość, że dziecko będzie musiało nosić okulary, jest na ogół większym wstrząsem dla rodziców niż dla samego dziecka. Nie musi tak jednak być, jeśli weźmie się pod uwagę korzyści, jakie odniesie dziecko.

Kiedy z dzieckiem do psychologa?

15/06/2012
Pewnie nie raz zastanawiałaś się czy rozwój Twojego dziecka przebiega prawidłowo, czy zachowania, które przejawia są naturalne czy dzieje się z nim coś niedobrego. Każdy rodzic ma podobne obawy. Dowiedz się co powinno Cię skłonić by zasięgnąć pomocy specjalisty.

Czym jest ortoreksja?

17/12/2015
Bardzo wiele się słyszy na temat bulimii, anoreksji czy też tanoreksji, natomiast bardzo mało a wręcz wcale nie mówi się o ortoreksji, czyli o tzw. obsesji na temat zdrowego odżywiania się. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat ortoreksji? Co jest jej przyczyną? Jakie są objawy? Jak ją leczyć? Zachęcamy do przeczytania i zapoznania się z poniższym artykułem.

Pacjenci i lekarze - czy potrafią ze sobą rozmawiać?

02/07/2008
Relacja lekarz-pacjent stanowi przedmiot zainteresowania różnych dyscyplin naukowych, w tym klinicznej psychologii zdrowia (dawniej zwanej psychologią medyczną). Z socjologicznego punktu widzenia zależność ta traktowana jest jak instytucja społeczna i podlega określonym normom. Z psychologicznego punktu widzenia w kontakcie pomiędzy dwoma osobami (w tej sytuacji między lekarzem a pacjentem) najważniejsze są wzajemne oczekiwania, potrzeby, intencje. Rozmaite aspekty komunikacji interpersonalnej wpływają bowiem na konsekwencje i efekt spotkania.

Przygotuj się do karmienia piersią!

17/09/2008
Karmienie piersią jest naturalne i ze wszech miar korzystne dla dziecka, ale czasami może sprawiać trudności. Według danych z ostatnich lat, większość matek karmi niemowlęta piersią w chwili powrotu ze szpitala do domu, ale już w ciągu kilku pierwszych tygodni wiele z nich przechodzi na butelkę. W wieku sześciu miesięcy tylko 20% dzieci jest nadal karmionych piersią.

Medycyna naturalna a konwencjonalna - na czym polegają różnice?

29/01/2009
Termin „medycyna alternatywna" (zwana również „wspomagającą", „naturalną" lub „paramedycyną") obejmuje wszelkie praktyki zdrowotne nie należące do głównego nurtu konwencjonalnej, naukowej medycyny, wykładanej na uczelniach i praktykowanej w gabinetach lekarskich i szpitalach. Jednak coraz częściej możemy znaleźć placówki medyczne, w których z powodzeniem stosuje się akupunkturę, terapie manualną czy homeopatię.

Szkoła rodzenia - czy warto skorzystać?

08/08/2012
Poród i to, co po nim, to WIELKIE NIEZNANE. Czy warto pójść do szkoły rodzenia, by wiedzieć, co Cię czeka, czego się spodziewać w czasie porodu, abyś umiała radzić sobie ze skurczami i oddechem i uwierzyła we własne siły?

Nowy standard opieki okołoporodowej

06/06/2011
Z dniem 8 kwietnia weszła w życie nowa ustawa okołoporodowa opracowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jest to standard określający procedury postępowania w opiece nad kobietą rodzącą oraz jej dzieckiem, w trakcie ciąży i porodu fizjologicznego, połogu. Ten obszerny dokument pozwoli Ci  odnaleźć się w szpitalnej rzeczywistości. Dowiesz się jakie masz prawa jako rodząca i jakie procedury obowiązują opiekującą się tobą i noworodkiem położną i lekarza położnika oraz neonatologa.

Wyniszczające działanie AIDS na organizm

16/06/2014
Temat AIDS i wirusa HIV jest często poruszany w telewizji i w prasie na całym świecie. Z roku na rok wzrasta świadomość ludzi na temat tej choroby i niebezpieczeństwa zachorowania na nią. Jednak czy aby na pewno wiesz, jakie są objawy charakterystyczne dla AIDS i kiedy może się on ujawnić?