Wyniki dla frazy: leki a z

Znaleziono 296 artykułów

Farmakoterapia w grupach ryzyka

09/07/2008
Oddziaływanie leków na organizm może być różne u różnych chorych. Na przykład działania niepożądane występują tylko u niektórych osób, a pewne grupy pacjentów są na nie szczególnie narażone. Do grupy zagrożonych polekowymi działaniami niepożądanymi należą: dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby w podeszłym wieku oraz osoby przewlekle chore.

Astma

05/06/2009
Astma występuje wtedy, gdy główne drogi oddechowe prowadzące do płuc, zwane oskrzelami dużego i średniego kalibru, są w stanie zapalnym. Mięśnie ścian oskrzeli kurczą się i wytwarza się dodatkowy śluz. Przepływ powietrza z płuc zmniejsza się, często powodując świszczący oddech...

Lekarze przepisują antybiotyki.. A pacjenci? Czy mają wystarczającą wiedzę na ich temat?

15/11/2008
Antybiotyki to jedne z leków najczęściej przepisywanych na receptę. Są na ogół bezpieczne i skuteczne w leczeniu zarówno lżejszych zakażeń bakteryjnych, np. zapalenia spojówek, jak i zakażeń zagrażających życiu, np. zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy posocznicy (sepsy). 18 listopada przypada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa najważniejsze informacje.

Ile zapłacimy za granicą mając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

07/01/2009
Przed wyjazdem do innego kraju Unii Europejskiej (lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego) powinniśmy pobrać z Narodowego Funduszu Zdrowia dokument zwany Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki tej karcie, w sytuacjach nagłych, będziemy mogli skorzystać z porady lekarza czy pobytu w szpitalu. Jednak posiadanie EKUZ nie zwalnia z opłat obowiązujących w danym kraju! Poniżej przedstawiamy wybrane kraje oraz informację, za jakie świadczenia pobierana jest opłata.

Zespół przewlekłego zmęczenia czy chwilowa niedyspozycja?

04/03/2009
Niemal każdy z nas czasami bywa zmęczony. To naturalne, że po długim weekendzie spędzonym na pracy w ogrodzie lub nerwowym dniu z dziećmi czy w biurze, czujemy się zmęczeni. Ten rodzaj fizycznego i psychicznego zmęczenia jest normalny i zwykle odzyskujemy energię dzięki odpoczynkowi lub ćwiczeniom.

Kupowanie leków przez Internet

14/05/2009
Zamawianie leków na receptę przez Internet może zaoszczędzić czas, a czasami nawet pieniądze. Wiele aptek sprzedających w sieci dostarcza informacje na temat interakcji między lekami. Niektóre nawet wysyłają e-maile informujące, kiedy lek ma zmienioną nazwę lub jest dostępny jego tańszy odpowiednik.

Ostre zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie i powikłania

13/06/2012
Częstość występowania ostrego zapalenia oskrzeli u dorosłych ocenia się na około 5% rocznie. Najczęstszą przyczyną choroby jest zakażenie wirusowe. Wyniki posiewów bakteriologicznych są zazwyczaj ujemne. Dowiedz się jakie są objawy oraz możliwości leczenia...

Czy w ciąży można przyjmować antybiotyki?

13/11/2013
Funkcjonuje powszechna zasada, że kobiety w ciąży nie mogą zażywać leków. Co jednak w przypadku gdy stan zdrowia wymaga leczenia antybiotykami? Kiedy można je stosować? Czasami niezażycie leku powoduje skutki poważniejsze niż jego zażycie.

Stosowanie leków w pigułce

09/07/2008
W tej części podsumowaliśmy najważniejsze informacje, wskazówki i zasady dotyczące stosowania leków. Jednocześnie przypominamy, że największą wiedzę na temat wpływu leków posiadają lekarze i farmaceuci, z którymi powinniśmy się skontaktować w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Jak leczyć ból przewlekły?

12/08/2014
Ból jest normalnym zjawiskiem towarzyszącym człowiekowi, służy najczęściej jako sygnał ostrzegawczy informujący o uszkodzeniu tkanek lub zwiastuje chorobę. Dla niektórych osób ból przeistacza się w przewlekłą dolegliwość. Czym jest ból przewlekły? Jakie są metody jego leczenia?

Jak leczyć chorobę Stilla?

10/06/2015
Chorobę Stilla jest bardzo ciężko zdiagnozować. Jej objawy mogą wskazywać na wiele chorób, dlatego tak trudno się ją leczy. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym, artykułem, gdzie przedstawiamy stosowane sposoby leczenia.

Refundacja leków

28/09/2016
Gdzie szukać informacji o lekach refundowanych? Kto ma do nich prawo? Jakie informacje powinny znaleźć się na recepcie, która jest podstawą ich wydania? Zasady refundacji znajdziesz w artykule.

Leczenie kataru siennego

16/04/2009
Istnieje bardzo dużo leków zmniejszających objawy kataru siennego. Które wybrać? Co zrobić, by zażywać ich jak najmniej?Jak kontrolować objawy kataru siennego bez używania lekarstw?

Zawroty głowy i omdlenia

02/09/2010
Utrzymanie równowagi wymaga złożonego współdziałania różnych części ciała. Mózg musi koordynować stały przepływ informacji z oczu, mięśni i ścięgien oraz ucha wewnętrznego. Wszystkie te części ciała współpracują, aby pomóc w utrzymaniu pozycji pionowej i dać poczucie stabilności przy poruszaniu się. Jeśli ten precyzyjny mechanizm ulegnie zaburzeniu tracimy równowagę, mamy do czynienia ze stanami zawrotów głowy, a niekiedy omdleniami.