Leczenie w ramach NFZ

Szczególne uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych

Publikacja: 08 maj 2014 Ostatnia aktualizacja: 09 maj 2014
Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia pewnym grupom pacjentów szczególne uprawnienia do korzystania ze świadczeń - są to między innymi bezpłatne leki i możliwość udania się do lekarza specjalisty bez skierowania. Sprawdź, czy należysz do tej grupy pacjentów i jakie prawa Ci przysługują!
Kombatanci
Ta grupa pacjentów może korzystać z wizyt u lekarzy specjalistów bez skierowania. Ponadto wszystkie placówki medyczne oraz apteki powinny udzielić kombatantowi świadczeń poza kolejnością.
Inwalidzi wojenni
Inwalidzi wojenni, tak samo jak kombatanci, mogą korzystać ze świadczeń u lekarzy specjalistów bez skierowania i poza kolejnością. Dodatkowo uprawnieni są do bezpłatnych leków z oznaczeniem „Rp” lub „Rpz”, wyrobów medycznych do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego refundowanych przez NFZ i dopuszczonych do obrotu na terytorium naszego kraju.
Inwalidzi wojskowi 
Ta grupa pacjentów może korzystać z wizyt u lekarzy specjalistów bez skierowania, a wszystkie placówki medyczne oraz apteki powinny udzielić inwalidzie wojskowemu świadczeń poza kolejnością. Posiada on także prawo do bezpłatnego do wysokości limitu zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne objęte refundacją.
Osoby represjonowane
Pacjenci z tej grupy mają prawo do otrzymania bezpłatnych leków z oznaczeniem „Rp” lub „Rpz”, wyrobów medycznych do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego refundowanych przez NFZ i dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski. W ich wypadku skierowanie do specjalisty również nie jest wymagane.
Uprawnieni żołnierze lub pracownicy tylko w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa
Ta grupa pacjentów uprawniona jest do otrzymania bezpłatnych (do wysokości limitu) leków, leków recepturowych i wyrobów medycznych oraz może korzystać z wizyty u lekarza specjalisty oraz opieki zdrowotnej w szpitalu poza kolejnością. Ponadto pacjenci ci mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej niezakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane oraz odpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.
Cywilne niewidome ofiary działań wojennych
Pacjenci z tej grupy mogą korzystać ze świadczeń u lekarzy specjalistów poza kolejnością. Dodatkowo uprawnieni są do bezpłatnych leków z oznaczeniem „Rp” lub „Rpz”, wyrobów medycznych do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego refundowanych przez NFZ i dopuszczonych do obrotu na terytorium naszego kraju.
Małżonkowie inwalidów wojennych i osób represjonowanych pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych uprawnieni do renty rodzinnej
Pacjenci z tej grupy mają prawo do otrzymania bezpłatnych leków z oznaczeniem „Rp” lub „Rpz” oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego refundowanych przez NFZ i dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski.
Osoby posiadające tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”
Zasłużeni Honorowi Dawcy mają prawo do bezpłatnego do wysokości limitu zaopatrzenia w leki objęte wykazem leków refundowanych. Nie muszą także płacić za leki, które mogą stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów. Wszystkie placówki medyczne oraz apteki powinny udzielić im także świadczeń poza kolejnością.
Pacjent będący żywym dawcą narządów
Osoby z tej grupy mają prawo do badań mających na celu monitorowanie ich stanu zdrowia przeprowadzonych przez zakład opieki zdrowotnej, który dokonał pobrania narządu, co 12 miesięcy od dnia pobrania narządu, nie dłużej jednak niż przez 10 lat.
Źródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia pewnym grupom pacjentów szczególne uprawnienia do korzystania ze świadczeń- są to między innymi bezpłatne leki i możliwość udania się do lekarza specjalisty bez skierowania.