Ciąża

Sposoby na hemoroidy w ciąży

Publikacja: 13 luty 2014 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
Z hemoroidami rodzi się każdy. Pełnią one w naszym organizmie niezwykle ważną rolę – uszczelniają odbyt, współpracując z mięśniami, pomagają kontrolować wydalanie stolca. Czynnikiem zwiększającym powstawanie hemoroidów w czasie ciąży jest rosnąca w kolejnych miesiącach macica, która uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. A wiec jak z nimi walczyć? 
Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Hemoroidy u kobiet ciężarnych najczęściej pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży. Jednak same znikają kilka miesięcy po porodzie.
Na początku choroby leczenie zazwyczaj sprowadza się do zmiany diety na bogatszą w błonnik  i picia dużo ilości płynów. Gdy  objawy hemoroidów nasilają się, pojawia się świąd odbytu, pieczenie i krwawienia w czasie wypróżniania się, należy w czasie wizyty u lekarza zgłosić istnienie problemu i poprosić o delikatne leki na hemoroidy. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Jeśli choroba jest zbyt zaawansowana, aby pomogły maści i czopki, lekarz może zalecić skleroterapię, założenie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka albo koagulację promieniami podczerwonymi albo ultrafioletowymi. Jednak tych metod raczej nie stosuje się podczas ciąży.  
 
Naturalne sposoby na łagodzenie objawów hemoroidów:
  • Zimne okłady. Okład  kostek lodu ułatwi obkurczanie się naczyń krwionośnych i złagodzi ból.
  • Letnie kąpiele. Nalej do niewielkiej miski trochę ciepłej wody i zanurz w niej spuchnięte miejsca na kilka minut.
  • Regularne wypróżnianie się. Nie wolno jednak dopuszczać do długiego przesiadywania w toalecie.
  • Higiena. Dokładnie przemywaj i wycieraj okolice odbytu po każdym wypróżnieniu.Oczyszczaj chore miejsca delikatnymi, lekko nawilżanymi chusteczkami do higieny intymnej.
  • Naturalne napary.Przemywać hemoroidy naparem z kory dębu mającym działanie przeciwzapalne. Skuteczny sposób na żylaki odbytu to również robienie okładów z ciepłej torebki herbaty. Teina zawarta w herbacie hamuje krwawienie i łagodzi dokuczliwe objawy
Jak zapobiegać?

Hemoroidy choć nie są raczej niebezpieczne ani dla Ciebie, ani dla Twojego dziecka, są wyjątkowo niemiłą dolegliwością ciążową, dlatego warto im zapobiegać. Raz powstałe, mają skłonność do nawracania i powiększania się podczas kolejnych ciąż. Aby zapobiegać  hemoroidom stosuj lekkostrawną dietę, bogatą w  błonnik który usprawnia perystaltykę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom. Jak najmniej staraj przebywać się w pozycji siedzącej, dużo spaceruj i wypoczywaj, leżąc z uniesionymi w górę nogami.  

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Bezpośrednia przyczyna występowania hemoroidów to zbyt duże ciśnienie krwi w końcowym odcinku jelita grubego. Duży wpływ na powstawanie hemoroidów mają złe nawyki żywieniowe, np. dieta uboga w błonnik ułatwiający przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach czy spożywanie ciężkostrawnych potraw. Pojawieniu się żylaków odbytu sprzyja również siedzący tryb życia.