Ważny temat

Arytmia - zaburzenia rytmu serca

Publikacja: 23 wrzesień 2013 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
Serce zdrowego człowieka pracuje w określonym tempie najlepiej, gdy uderza od 60 do 100 razy w ciągu minuty. Zdarza się jednak, że uderza zbyt wolno lub zbyt szybko. Zaburzeń rytmu serca nie można lekceważyć, ponieważ mogą być niebezpieczne dla życia. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? Co warto wiedzieć na temat zaburzeń rytmu pracy serca?
Co to jest arytmia? O zaburzeniach rytmu serca mówimy, gdy zakłóceniu ulega częstość pracy narządu. Niekiedy zaburzenia rytmu serca występują rzadko i polegają na wystąpieniu skurczów dodatkowych o zmiennej częstotliwości. Inne to nawracające częstoskurcze napadowe lub zbyt wolna akcja serca.
  • bradykardia to zbyt wolne bicie serca, często spotykana w świecie sportowców, Wyczynowców, zawodowo uprawiających sporty - w stanie spoczynku mają problemy ze zbyt wolną pracą serca;
  • tachykardia to zbyt szybkie bicie serca, najczęściej występuje chwilowo pod wpływem stresu lub nadmiernego wysiłku fizycznego - w tym czasie serce uderza ponad 100 razy w ciągu minuty. Może być spowodowana również nadczynnością tarczycy, bądź niewydolności serca.

Jakie są objawy zaburzenia rytmu serca? Choroba może objawiać się różne, zależnie od rodzaju zaburzenia. Gdy rytm serca jest zbyt szybki mogą występować sporadyczne skurcze dodatkowe, podczas których pacjent zazwyczaj nie odczuwa żadnych dolegliwości. Zdarza się, że czuje krótkotrwałe i nawracające szarpnięcia w okolicy serca, potrzebę kaszlu, bądź dławienie w klatce piersiowej.  Możemy wyróżnić 2 rodzaje częstoskurczu:
  • migotanie komór - może spowodować zatrzymanie akcji serca, a w konsekwencji śmierć kliniczną;
  • migotanie przedsionków - powoduje całkowicie niemiarową prace serca, które pracuje raz wolno, to znów bardzo szybko.

Jak leczyć arytmię? Diagnozowanie pacjenta polega najpierw na osłuchaniu pacjenta, zbadaniu tętna, a następnie badaniu EKG. W leczeniu można stosować leki antyarytmiczne lub tzw. kardiowersję elektryczną specjalnym urządzeniem (umiarkowanie pracy serca za pomocą prądu elektrycznego).

Co to jest EKG? Elektrokardiografia jest to metoda pośrednia polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora. Interpretacja wyniku EKG zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to wiek, stosowane leki i schorzenia pozasercowe. Interpretacji wyniku powinien dokonać lekarz lub ratownik medyczny.
Źródło:
Wikipedia

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Występowanie zaburzeń rytmu serca u płodów ocenia się na 1–2%. Rozpoznawanie arytmii wewnątrzmacicznie stało się możliwe dzięki rozpowszechnieniu badań ultrasonograficznych u kobiet w ciąży i echokardiograficznych płodu.