Ciąża

Hipoglikemia w ciąży

Publikacja: 26 listopad 2013 Ostatnia aktualizacja: 17 czerwiec 2014
O hipoglikemii, czyli niedocukrzeniu mówimy, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. Niewystarczająca jej ilość w organizmie przyszłej mamy może powodować wady wrodzone u płodu. Przeczytaj, jakie są objawy hipoglikemii i jak zadbać o odpowiedni poziom glukozy w ciąży.
Co to jest hipoglikemia?Niedocukrzenie to niebezpieczny w skutkach stan, w którym ilość glukozy we krwi spada poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l). Najczęściej diagnozowana u diabetyków, ale może być powodowana także innymi czynnikami:
  • hipoglikemia egzogenna najczęściej występuje u cukrzyków na skutek niedożywienia   
  • hipoglikemia na czczo, która może być  spowodowana przez nowotwory, niewydolność wątroby, choroby nerek
  • hipoglikemia reaktywna (poposiłkową) występuje najczęściej we wczesnych stadiach cukrzycy, zaburzeniach opróżniania żołądkowego.
Jakie są objawy choroby?Do najczęstszych objawów hipoglikemii zaliczamy:
  • pocenie się
  • drżenie rąk
  • mrowienie wokół ust
  • kołatanie serca
  • uczucie wilczego głodu
  • zaburzenia koncentracji
  • osłabienie
  • niewyraźne widzenie
  • zaburzenia zachowania, takie jak agresja albo wesołkowatość.
Powyższe objawy mogą mieć różne poziomy nasilenia. Może dojść do utraty przytomności, gdy niski poziom glukozy we krwi utrzymuje się dłużej.
Jaki wpływ na płód ma choroba matki?Niedocukrzenie u matki, które utrzymuje się przez długi czas ma bardzo niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Hipoglikemia u matki może zwiększyć prawdopodobieństwo występowania wad wrodzonych u płodu, zwłaszcza wystąpienia mikrosomii lub hipotrofii płodu, czyli stanu, w którym dziecko ma zbyt małą masę w stosunku do określonego wieku ciąży. Takie dzieci mogą cierpieć z powodu zaburzeń neurologicznych, opóźnionego rozwoju intelektualnego oraz mogących wystąpić zaburzeń metabolicznych. Płód pobiera glukozę przez pępowinę, co powoduje znaczne obniżenie poziomu stężenia glukozy w organizmie matki, które może powodować również rozwój zaburzeń u matki.
Jak sobie poradzić z niedocukrzeniem? Główną broną w walce z hipoglikemią jest odpowiednia dieta. Najważniejsze jest to, aby jeść bez pośpiechu i regularnych (3-4 godzinnych) odstępach czasu, co pozwoli zapobiegać nagłemu spadkowi stężenia glukozy we krwi. Od rana organizm jest najbardziej narażony na niski poziom glukozy, dlatego należy pamiętać o pierwszym  śniadaniu. Hipoglikemię pogłębia spożywanie alkoholu, dlatego osoby z hipoglikemią nie powinny go spożywać, szczególnie gdy jest to kobieta w okresie ciąży. Należy również unikać produktów bogatych w cukry łatwo przyswajalne (np. cukier, miód, słodycze, ciastka), co pomoże w uniknięciu nagłego spadku stężenia glukozy we krwi. Należy wybierać produkty bogate w węglowodany złożone: pieczywo (zwłaszcza ciemne), ryż brązowy, makarony, ziemniaki - które nie powodują tak dużego wyrzutu insuliny jak cukry proste.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
U ciężarnych z cukrzycą zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia hipoglikemii.