Medycyna ogólna

Zdrowy styl życia - jak się przestawić?

Publikacja: 21 sierpień 2012 Ostatnia aktualizacja: 22 sierpień 2012
„Zdrowy styl życia” to bardzo modne hasło w ostatnim czasie. Chętnie go używamy, ponieważ kojarzy nam się z czymś pozytywnym. Jeśli nie do końca wiesz co oznacza, czym się charakteryzuje i jak wprowadzić nowe zasady w życie ten artykuł jest dla Ciebie.
To jak żyjemy, jakie mamy nawyki i w jakim otoczeniu przebywamy ma na nas znaczący wpływ, nie zawsze dobry. W codziennym biegu zapominamy o zasadach, którymi powinniśmy się kierować by osiągnąć pełnię zdrowia i szczęścia. Należy pamiętać, że to my jesteśmy odpowiedzialni za jakość swojego życia. Wbrew pozorom wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia w naszą codzienność nie jest takie trudne.

DEKALOG ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Opracowany przez Zbigniewa Cendrowskiego wykaz ważniejszych zasad postępowania człowieka służących zachowaniu i wzmacnianiu jego zdrowia:

  • Wiedza o samym sobie (znajomość podstawowych zasad funkcjonowania organizmu) „Poznaj samego siebie".
  • Utrzymanie sił obronnych organizmu w stałej gotowości - niedopuszczenie do zachowań obniżających bariery immunologiczne; - stosowanie procedur wzmacniających siły obronne; właściwe postępowanie podczas chorób i dolegliwości; umiejętne wykorzystanie sił psychicznych.
  • Nie nadużywanie leków. Usuwanie przyczyn choroby, a nie jej objawów przez uruchomienie wewnętrznych sił organizmu.
  • Podtrzymywanie wysokiego poziomu wszechstronnej aktywności ruchowej. Respektowanie praw natury tj. realizowanie programu genetycznego, ruch realizowany w odpowiedniej częstotliwości, intensywności i objętości.
  • Prawidłowe odżywianie się. Należy spożywać tylko tyle, ile się zużywa, tj. przestrzeganie zasady bilansu energetycznego. Znaczne ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych i produktów wysoko przetworzonych. Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców. Ograniczenie spożycia potraw o wysokiej zawartości cholesterolu.
  • Hartowanie się. Uodpornienie się na ekstremalne bodźce w sferze: fizycznej, psychicznej, społecznej. Wzmocnić się. Przygotować  do sytuacji trudnych.
  • Rozwijanie umiejętności walki z dystresem. Świadome i planowe  sterowanie swymi reakcjami. Ograniczenie i eliminowanie wpływu bodźców negatywnych, a także, pełniejsze ich wykorzystanie.
  • Wyeliminowanie nałogów. Pozbycie się uzależnień (nikotynizmu, alkoholizmu, narkomanii itp.) i trwałych przyzwyczajeń obniżających poziom zdrowia np. lekomanii, obżarstwa, lenistwa, przesiadywania przed telewizorem, nadmierne spożycie używek).
  • Życzliwość dla innych. Zdrowym społecznie jest ten, kto czyni dobro, jest życzliwy dla innych, uznaje i stosuje zasady tolerancji i kompromisu.
  • Zachowanie postawy copingowej (radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych) Demonstrowanie optymistycznej postawy (Ok, All right, Ca va, Va bene, „Do przodu żyj"). Budowanie o sobie pozytywnego obrazu.

  • Ważne jest, abyśmy nie narzucali sobie niczego z dnia na dzień. Wszystkie nowe nawyki wprowadzajmy stopniowo, tak aby nasz organizm mógł przyzwyczaić się do zmian i żebyśmy się nie zniechęcili. Każdy sukces jest w zasięgu ręki.
    Źródło:
    www.zdrowko.com.pl; www.lider.szs.pl

    Ostatnie publikacje