Dziecko

Metoda Prechtla czyli o bezstresowym badaniu niemowlaka za pomocą kamery

Publikacja: 03 wrzesień 2013 Ostatnia aktualizacja: 04 czerwiec 2014
Wizyty lekarskie, podczas których ortopeda obraca gołego niemowlaka, a neurolog opukuje je młotkiem są stresujące zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Można ich jednak uniknąć nawet po trudnym porodzie, gdy jest podejrzenie, że mogło dojść do uszkodzenia układu nerwowego dziecka. Coraz częściej maluchy są diagnozowane przyjazną dla nich metodą Prechtla.
Co to takiego metoda Prechtla?

Metoda profesora Prechtla jest metodą diagnostyczną, oceniającą jakość ruchów globalnych noworodka i małego dziecka, prognozującą ewentualne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Obserwując spontaniczną aktywność jesteśmy w stanie określić czy sposób w jaki porusza się dziecko, w określonym dla niego wieku, jest prawidłowy czy nieprawidłowy.


Na czym polega badanie

Badanie dziecka metodą Prechtla przypomina zabawę, więc nie jest uciążliwe i trwa krótko. Dziecko kładzie się na plecach na macie, a fizjoterapeuta kamerą nagrywa spontanicznie wykonywane przez dziecko ruchy. Nagranie filmu trwa tylko kilka minut, ale jest najbardziej istotne w tym badaniu.

Podstawą badania jest analiza nagrania. Ocenia się jakość wykonywanych przez dziecko ruchów.

U niemowlaków czynności ruchowe są podobne. Gdy dziecko ma więcej niż dwa miesiące, globalne wzorce są bardzo charakterystyczne. U dziecka widać je w postaci drobnych ruchów, jakby „drgnięć” np. palca ręki lub nogi, poza tym muszą występować we wszystkich stawach.

Aby dać rzetelną diagnozę, fizjoterapeuta nagrywa kilka filmów na przestrzeni pierwszych 20 tygodni życia dziecka. Największą wartość diagnostyczną mają filmy nakręcone w momencie, kiedy maluch ma 12 tygodni. Film nie może trwać krócej niż 5 minut, przy czym czas trwania nagrania zależy od wieku dziecka. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie powinno trwać od 30 do 60 minut.

Jeśli nagranie pokaże, że wzorce ruchowe są nieprawidłowe lub z zaburzeniami np. ruchy są sztywne, szarpane, brak im lekkości, jest ich mało, to z dużym prawdopodobieństwem świadczy to o uszkodzeniu układu nerwowego. Co ciekawe, za pomocą tej metody można prognozować rozwój dziecka już podczas ciąży. Wystarczy mieć nagrania na CD z badania USG, co u ginekologów z nowoczesną aparaturą jest już standardem.

Rehabilitanci podkreślają, że metoda Prechtla jest bardzo skuteczna i pozwala szybciej wykryć problemy neurologiczne nawet już po trzech miesiącach od narodzin. To niezmiernie ważne, bo im szybciej zacznie się rehabilitację dziecka, tym większe są szanse na poprawę jakości jego życia.
Źródło:
"Wybrane Zagadnienia z Neurologii Dziecięcej" Sidor Krystyna; wikipedia.org

TEL-MED POLECA

  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje